Aktiviteti elektrodermal nė diagnostikimin pulpal dhe vlerėsimin e dhimbjes odontogjene

Endodonci | 16 Mars 2023 |

Aktiviteti elektrodermal nė diagnostikimin pulpal dhe vlerėsimin e dhimbjes odontogjene


Aktualisht nuk ka ende njė matje sasiore apo metodė objektive pėr vlerėsimin e dhimbjes dentare. Testet diagnostike tė pulpės, tė cilat pėrfshijnė testimin e ftohtė dhe testimin elektrik (EPT), bazohen gjithashtu vetėm nė pėrgjigjet e pacientit.

Testi i ftohtė bėn qė lėngu tubular tė rrjedhė nga dentina dhe tė stimulojė fibrat nervore. Nė vend tė kėsaj, EPT-ja funksionon duke kryer njė rrymė pėrmes dhėmbit pėr tė stimuluar fibrat nervore.

Megjithatė, tė dyja kėto teste nuk janė 100% tė sakta nė pėrcaktimin e statusit tė pulpės. Pėr mė tepėr, megjithė ndjeshmėrinė dhe specifikėn relativisht tė lartė, kėto teste shpesh janė jokonsistente ose jokonkluzive te pacientėt qė nuk janė nė gjendje tė komunikojnė, siē janė fėmijėt e vegjėl dhe ata me aftėsi tė kufizuara mendore ose barriera gjuhėsore.

Njė regjistrim i automatizuar i pėrgjigjeve tė pacientit ndaj testeve tė vitalitetit tė pulpės mbetet njė nevojė e paplotėsuar nė diagnozėn endodontike.

Aktiviteti elektrodermal (EDA) mund tė jetė njė fiziomarker pėr testimin e dhimbjes para dhe pas administrimit tė anestezisė lokale nė stomatologji dhe pėr vendosjen e diagnozės pulpale. EDA-ja, i njohur si reagimi galvanik i lėkurės (GSR), ėshtė njė matje e ndryshimeve nė pėrēueshmėrinė elektrike tė lėkurės, e lidhur me aktivitetin e gjėndrave tė djersės tė modifikuar nga sistemi nervor simpatik (SNS).

Mund tė pėrdoren indekse tė shumėfishta pėr tė vlerėsuar EDA-nė, duke pėrfshirė nivelin e pėrēueshmėrisė sė lėkurės (SCL), pėrgjigjet jospecifike tė pėrcjellshmėrisė sė lėkurės (NS.SCR), indeksin e aktivitetit simpatik qė ndryshon nė kohė (TVSymp), l indeksin e modifikuar tė ndryshimit nė kohė tė EDA-sė (MTVSymp) dhe tė tjerėt.

Nė mėnyrė tė veēantė, TVSymp pėrcakton sasinė e pėrgjigjes fazike tė EDA-sė dhe llogaritet duke pėrdorur njė filtėr tė kalimit tė lartė (0.01Hz), demodulim kompleks me frekuencė tė ndryshueshme dhe transformimin Hilbert. 

TVSymp ėshtė njė sinjal EDA i rindėrtuar me gjerėsi brezi tė frekuencės EDA tė lidhur me tonin simpatik (0.04-0.25Hz) dhe ėshtė njė nga indekset mė tė ndjeshme me qėndrueshmėri tė lartė nė krahasim me indekset e tjera EDA.

Tipologjia e kėrkimit dhe modaliteti i analizės

Nė njė studim tė botuar nė "International Endodontic Journal", autorėt kanė hetuar nėse aktiviteti elektrodermal (EDA) mund tė shėrbejė si njė mjet plotėsues pėr diagnozėn pulpale dhe si njė mjet objektiv pėr vlerėsimin e dhimbjes dentare para dhe pas anestezisė lokale.

Njė total prej 53 subjektesh (189 dhėmbė) dhe 14 subjekte (14 dhėmbė) u pėrzgjodhėn nė mėnyrė rastėsore pėr diagnostikimin pulpal dhe vlerėsimin e dhimbjes dentare para dhe pas anestezisė lokale.

EDA-ja u regjistrua duke pėrdorur pajisje komerciale tė disponueshme si PowerLab dhe Amplifikatori Galvanic Skin Response (GSR), pėrveē testeve tė pulpės sė ftohtė dhe elektrike (EPT).

Pjesėmarrėsit vlerėsuan nivelin e tyre tė dhimbjes ose ndjesisė nėpėrmjet shkallės analoge vizuale (VAS) nga 0 nė 10 pas ēdo testi.

Aktiviteti EDA-sė i stimuluar nga EPT-ja para dhe pas administrimit tė anestezisė lokale u regjistrua pėr pjesėmarrėsit qė kėrkonin trajtim tė kanalit rrėnjėsor (RCT) pėr pulpitin.

Tė dhėnat e papėrpunuara u konvertuan nė indeksin qė ndryshon nga koha e aktivitetit simpatik (TVSymp), njė parametėr i ndjeshėm dhe specifik i EDA-sė.

Analiza statistikore u krye duke pėrdorur Python 3.6 dhe bibliotekėn e saj Scikit-post hoc.

Rezultatet

Aktiviteti elektrodermal u rregullua nga stimujt e ftohtė dhe testet EPT nė pulpėn normale. Sinjalet TVSymp u rritėn ndjeshėm nė pulpėn e qėndrueshme nė krahasim me pulpėn nekrotike si nga testi i ftohtė ashtu edhe nga EPT-ja.

Dhėmbėt qė shfaqnin ndjeshmėri tė fortė ndaj tė ftohtit me ose pa dhimbje tė vazhdueshme kishin njė numėr mė tė lartė TVSymp sesa dhėmbėt me ndjesi tė lehtė tė ftohtit.

Aktiviteti i EDA-sė dhe rezultatet e VAS u regjistruan nė pacientėt me pulpit tė dhimbshėm para dhe pas anestezisė. Sinjalet EDA pas anestezisė ishin dukshėm mė tė ulėta se nivelet para anestezisė.

Pėrafėrsisht 71% e pacientėve (10 nga 14) nuk pėrjetuan dhimbje gjatė trajtimit dhe raportuan njė rezultat VAS prej 0 ose 1. Shumica e pacientėve (10 nga 14) treguan njė ulje tė TVSymp pas administrimit tė anestezisė.

Dy nga tre pacientė qė pėrjetuan dhimbje tė shtuara gjatė trajtimit tė kanalit rrėnjėsor tė RCT-sė (VAS pas trajtimit > VAS para trajtimit) treguan njė rritje TVSymp pas anestezisė.

Konkluzionet

Nga tė dhėnat e kėtij studimi, tė cilat duhen konfirmuar edhe nė punime tė tjera tė ngjashme, mund tė konkludohet se pėrdorimi i EDA-sė nė diagnostikimin pulpal dhe pėr vlerėsimin e dhimbjeve dentare mund tė ofrojė rezultate premtuese.

Implikimet klinike

Synimi nė tė ardhmen ėshtė tė mund tė pėrdoret kjo teknologji nė diagnostikimin endodontik tė pacientėve me aftėsi tė kufizuara komunikimi ose te fėmijėt e vegjėl.

Pėr mė shumė informacion:

Hanh T. Tran, Youngsun Kong, Ankur Talati, Hugo Posada-Quintero, Ki H Chon, I-Ping Chen. The use of electrodermal activity in pulpal diagnosis and dental pain assessment. Int Endod J marzo 2023;56:356-68.Pėr tė votuar duhet tė vendosni kredencialet tuaja nė Medikey
Nuk ėshtė interesantPak interesantInteresantShumė interesantEkstremisht interesant
( 0 votim / mesatar )
LOGIN


© LIFE SHPK   |   NIPT L41629010D