Prevalenca e sinusitit me origjinė odontogjene dhe faktorėt qė lidhen me tė

Endodonci | 10 Mars 2023 |

Prevalenca e sinusitit me origjinė odontogjene dhe faktorėt qė lidhen me tė


Sinuset maksilare janė zgavra pneumatike tė vendosura brenda kockave tė nofullės, midis zgavrės orbitale dhe hundės. Ato mbulohen nga njė membranė e hollė e quajtur Schneider's, e pėrbėrė nga njė epitel kolonar i ciliuar pseudostratifikuar, i cili pėrbėn njė mekanizėm tė rėndėsishėm mbrojtės tė rrugėve tė sipėrme tė frymėmarrjes, si dhe ka funksionin e prodhimit tė mukusit, filtrimit, ngrohjes dhe pastrimit tė ajrit tė frymėzuar.

Inflamacioni i kėsaj membrane mund tė shkaktohet nga disa faktorė, duke pėrfshirė infeksionet e traktit respirator, thithjen e irrituesve dhe proceset infektive qė shtrihen nė sinuset nofulla.

Sinuset maksilare mund tė shtrihen drejt procesit alveolar tė kockave maksilare, duke treguar njė marrėdhėnie shumė tė ngushtė anatomike me majat e dhėmbėve maksilarė, veēanėrisht molarėt dhe premolarėt e dytė.

Disa studime tė literaturės kanė raportuar se evolucioni i njė infeksioni odontogjen dentar mund tė ēojė nė ndryshime inflamatore nė membranėn Schneiderian, edhe pa perforimin e tij.

Prandaj, efektet patologjike tė infeksioneve odontogjene mund tė konsiderohen natyrshėm si faktorė etiologjikė tė sinusitit.

Tipologjia e kėrkimit dhe modaliteti i analizės

Nė njė pėrmbledhje sistematike, tė botuar nė "Journal of Endodontics", autorėt kanė pėrcaktuar prevalencėn totale tė sinusitit maksilar odontogjenik (MSOO) dhe gjithashtu kanė testuar lidhjet midis kushteve tė ndryshme odontogjene dhe MSOO-sė.

Kėrkimet e literaturės janė kryer pėrmes gjashtė bazave tė tė dhėnave elektronike dhe literatura gri ėshtė analizuar deri mė 25 gusht 2022. Studimet vėzhguese qė raportojnė prevalencėn e MSOO-sė dhe gjendjet shoqėruese te tė rriturit u zgjodhėn nga dy recensues tė pavarur. Studimet qė nuk pėrdorėn tomografi tė kompjuterizuar (CT) pėr diagnozė u pėrjashtuan.

Cilėsia metodologjike e studimeve u vlerėsua duke pėrdorur listėn kontrolluese tė vlerėsimit kritik tė JBI pėr studime ndėrseksionale. Tė dhėnat u analizuan me metaanalizė pėr proporcionin dhe shoqėrimin. Siguria e provave u vlerėsua duke pėrdorur qasjen GRADE.

Rezultatet

Tridhjetė e tetė studime u pėrfshinė nė analizėn cilėsore dhe tridhjetė e njė nė metaanalizė. Vetėm dymbėdhjetė studime (31.6%) plotėsuan tė gjithė elementėt e listės kontrolluese metodologjike tė cilėsisė.

Nė mėnyrė tė pėrgjithshme, studimet raportuan masat e prevalencės pėr sinus maksilar ose pacient. Kėshtu, prevalenca e bashkuar e MSOO u zbulua tė jetė 51% pėr sinus maksilar (95%CI [40-61%)) dhe 50% pėr pacient (95%CI [41-59%).

Lezionet apikale (OR: 4,03, 95% CI [2,26-7,19]), periodontiti (OR: 5,49, 95% CI [2,27-13,24]), humbja kockore e moderuar (OR: 2,57, 95% CI [1,85-3,57]) dhe tė rėnda (OR: 13.80, 95% CI [2.81-67.85]) u shoqėruan ndjeshėm me MSOO-nė.

Konkluzionet

Nga tė dhėnat e kėtij rishikimi, tė cilat duhet tė konfirmohen nė studime dhe rishikime tė tjera tė ngjashme, mund tė konkludohet se prevalenca e bashkuar e MSOO-sė nė vlerėsimin e CT-sė ėshtė 51% pėr sinus maksilar dhe 50% pėr pacient. Prandaj, gjysma e sinusitit maksilar mund tė jetė me origjinė odontogjene.
Lezionet apikale, periodontiti dhe humbja e moderuar dhe e rėndė e kockave janė tė lidhura ndjeshėm me MSOO-nė.

Implikimet klinike

Lidhjet qė dalin nga ky rishikim sistematik bazohen nė siguri shumė tė ulėt tė provave, kėshtu qė duhet treguar kujdes nė ekstrapolimin e kėtyre gjetjeve nė praktikėn klinike. Prandaj, studimet e ardhshme duhet tė kryhen me rigorozitet mė tė madh metodologjik.

Vlerėsimi i kujdesshėm klinik dhe hetimi historik mjekėsor dhe dentar i kėtyre pacientėve, si dhe vlerėsimi i saktė i imazheve CT, janė tė nevojshme pėr tė zgjeruar fushėn e njohurive dhe pėr tė ofruar raporte mė tė sakta.

Pėr mė shumė informacion:

Filipe Colombo Vitali, Pablo Silveira Santos, Carla Massignan, Lucianne Cople Maia, Cleonice da Silveira Teixeira. Global prevalence of maxillary sinusitis of odontogenic origin and associated factors: a systematic review and meta-analysis. J Endod 6 February 2023;S0099-2399(23)00059-6.

 Pėr tė votuar duhet tė vendosni kredencialet tuaja nė Medikey
Nuk ėshtė interesantPak interesantInteresantShumė interesantEkstremisht interesant
( 0 votim / mesatar )
LOGIN


© LIFE SHPK   |   NIPT L41629010D