Navigimi dinamik i drejtuar dhe pėrdorimi i tij nė endodonci

Endodonci | 13 Shkurt 2023 |

Navigimi dinamik i drejtuar dhe pėrdorimi i tij nė endodonci


Pėrdorimi i shabllonėve kirurgjikalė ėshtė shumė i pėrhapur nė fushėn e implanteve, duke lejuar ekzekutimin e trajtimeve rehabilituese edhe shumė komplekse nė njė mėnyrė mė tė thjeshtė dhe mė tė parashikueshme.

Por a ėshtė e mundur tė zgjerohet pėrdorimi i kėtyre metodave edhe nė endodonci?

Tipologjia e kerkimit dhe modaliteti i analizės

Pikėrisht kjo ishte tema e njė studimi in vitro, tė botuar nė "Journal of Endodontics", qėllimi i tė cilit ishte tė vlerėsonte pėrdorimin e navigimit dinamik tė drejtuar pėr trajtimin endodontik tė dhėmbėve qė paraqisnin zhdukje tė kanalit tė pulpės pėr ta krahasuar mė pas me teknikė tradicionale me dorė tė lirė pėr hapjen e dhomės.

Pėr tė kryer studimin, autorėt krijuan - duke pėrdorur njė printer 3D - 40 incizorė tė poshtėm dhe tė sipėrm qė simulojnė zhdukjen e sistemit tė kanalit rrėnjė.

Tė gjitha kushtet u riprodhuan mė pas pėr tė krijuar njė simulim korrekt tė njė trajtimi endodontik, duke pėrfshirė pėrdorimin e njė dige gome.

Mė pas u hapėn dhomat e pulpės. Pėr akses tė lirė, autorėt kishin nė dispozicion mikroskop dhe skanime CBCT.

Megjithatė, pėr tė krijuar hapjen e dhomės me teknikėn e navigimit dinamik, u pėrdor sistemi Navident (ClaroNav), i cili pėrfshinte procese skanimi, planifikimi, gjurmimi dhe pozicionimi.

Pėr tė dyja metodat, koha pėr hapjen e dhomės dhe gjetjen e majės sė rrėnjės u vlerėsua, e vėzhguar pėrmes njė radiografie periapikale me ndihmėn e njė skedari k #15.

Pėr secilėn teknikė u krye mė pas njė analizė statistikore pėrshkruese, nė lidhje me kohėzgjatjen e trajtimit dhe vlerėsimin sasior e cilėsor volumetrik tė humbjes sė substancės pas pėrgatitjes sė aksesit endodontik.

Konkluzionet

Autorėt arritėn nė pėrfundimin se, megjithėse me konsideratat dhe kufizimet e duhura nė lidhje me kryerjen e studimit ekskluzivisht in vitro, pėrgatitjet pėr hyrjen nė dhomėn e pulpės duke pėrdorur teknikėn e navigimit dinamik ēuan nė njė humbje mesatare mė tė ulėt tė substancės, me saktėsi optimale dhe lokalizim efikas tė kanalit tė rrėnjės nė krahasim me preparatet me dorė tė lirė.

Pėr mė shumė informacion:

Aishwarya Vasudevan, Sneha Susan Santosh, Rene Jochebed Selvakumar, Durga Tharini Sampath, Velmurugan Natanasabapathy. Dynamic navigation in guided endodontics - A systematic review. Eur Endod J 2022;7:81-91.Pėr tė votuar duhet tė vendosni kredencialet tuaja nė Medikey
Nuk ėshtė interesantPak interesantInteresantShumė interesantEkstremisht interesant
( 0 votim / mesatar )
LOGIN


© LIFE SHPK   |   NIPT L41629010D