Radiografia periapikale kundrejt imazheve tė rrezeve konike nė mikrokirurgjinė endodontike

Endodonci | 17 Janar 2023 |

Radiografia periapikale kundrejt imazheve tė rrezeve konike nė mikrokirurgjinė endodontike


Periodontiti apikal persistent ndodh me njė normė qė varion nga 14% nė 39% dhe vendimmarrje klinike pėr zgjedhjen e trajtimit pėrkatės, nė raste tė tilla dėshtimi duket tė jetė sfidues dhe kėrkon informacion tė bazuar nė prova, analiza specifike tė pacientit dhe preferenca.

Mikrokirurgjia endodontike ka dėshmuar tė jetė njė strategji efektive trajtimi kur ritrajtimi ortograd dėshton ose konsiderohet teknikisht i pamundur.

Planifikimi kirurgjikal duhet tė marrė parasysh disa faktorė duke pėrfshirė trashėsinė e kockave kortikale, pjerrėsinė e rrėnjės dhe strukturat anatomike ngjitur me qėllim qė tė reduktojė komplikimet pas operacionit, duke pėrfshirė dhimbjen dhe ėnjtjen, hemorragjinė, perforimin e sinusit, trizmusin, vėshtirėsinė nė pėrtypje etj.

Mundėsia e dėmtimit tė ndjeshmėrisė pas operacionit periapikal duket tė jetė mjaft domethėnėse (14%); nė nivelin e premolarėve ka njė incidencė 30% mė tė lartė se molarėt (Mainkar et al., 2020).

Planifikimi i trajtimit endodontik ndikohet nga informacioni radiografik i cili mund tė kontribuojė nė njė rezultat mė tė mirė tė parashikueshėm. Megjithėse radiografitė periapikale (PR) janė metoda e preferuar e imazhit diagnostikues, "zhurma" dhe mbivendosja anatomike mund tė pengojnė tė dhėnat e marra, duke rezultuar nė njė fushė tė ngushtė shikimi dy-dimensionale.

Nga ana tjetėr, imazhet CBCT ofrojnė informacion nė tre plane ortogonale dhe mund tė japin tė dhėna shtesė pėr pjerrėsinė e rrėnjės, shtrirjen e saktė tė lezionit periapikal dhe marrėdhėnien e tij hapėsinore me strukturat anatomike, trashėsinė dhe statusin e pllakės kortikale pėr planifikimin para operacionit tė dhėmbėve me shumė rrėnjė qė i nėnshtrohen operacionit periapikal.

Tipologjia e kėrkimit dhe modaliteti i analizės

Nė njė studim tė kontrolluar me pėrzgjedhje rastėsore dhe tė botuar nė "Journal International Endodontics", autorėt kanė vlerėsuar nėse pėrdorimi i tomografisė kompjuterike me rreze konike shtesė (CBCT) mund tė ketė efekte pozitive nė cilėsinė e jetės dhe rezultatin shėrues pas operacionit periapikal krahasuar me pėrdorimin vetėm tė radiografive periapikale (PR).

52 pacientė (88 dhėmbė gjithsej) me periodontit apikal persistent dhe dėshmi radiografike tė lezionit periapikal u caktuan rastėsisht nė grupin PR ose CBCT. Parashikuesi kryesor i studimit ishte lloji i metodės imazherike (PR vetėm ose me CBCT shtesė).

Rezultati primar i hetuar ishte cilėsia e jetės sė pacientit gjatė javės sė parė pas operacionit periapikal, dhe rezultatet sekondare tė hetuara ishin kohėzgjatja e operacionit dhe rezultati i shėrimit nė ndjekjen 12-mujore.

Pjesėmarrėsit nė tė dy grupet iu nėnshtruan njė operacioni periapikal bazuar nė planin para-kirurgjikal tė ofruar nga metodat e paracaktuara tė imazherisė radiografike. Cilėsia e jetės (QoL) u vlerėsua duke pėrdorur pyetėsorin e modifikuar Shugars.

Analiza radiografike pėr shėrimin e lezioneve periapikale u krye duke pėrdorur kriteret Molven dhe kriteret e modifikuara PENN 3D.

Tė dhėnat kategorike ndėrmjet grupeve u analizuan duke pėrdorur testin Chi-square, ndėrsa krahasimet brenda grupit u analizuan duke pėrdorur testin McNemar. Rezultatet mesatare pėr secilin komponent tė QoL (funksioni oral, funksioni i pėrgjithshėm, dhimbje, ėnjtje dhe tė tjera), rezultatet e kombinuara tė QoL (mesatarja e pėrgjithshme e vlerave tė 13 variablave) dhe marrja e analgjezikėve ēdo ditė u llogaritėn dhe u analizuan.

Rezultatet

Pesėdhjetė pacientė u vlerėsuan nė ndjekjen 12-mujore. Pjesėmarrėsit nė grupin PR raportuan dukshėm mė shumė ėnjtje nė tre ditėt e para sesa ata nė grupin CBCT. Marrja e analgjezikėve ishte mė e lartė nė grupin PR nė ditėt 2 dhe 3 (testi Mann-Whitney U me korrigjim Bonferroni; p <.007).
Njė ndryshim domethėnės nė kufizimin e funksioneve tė pėrgjithshme u vu re nė ditėn e dytė (p <.07) me vlerat mė tė larta nė grupin PR.

Rezultati i kombinuar i QoL midis dy grupeve ishte i parėndėsishėm. Megjithatė, asnjė nga pacientėt nuk kishte ndonjė ndėrlikim intraoperativ ose dėmtim neurovaskular. Koha mesatare e operacionit ishte mė e shkurtėr nė grupin CBCT (p <.05). Shėrimi radiografik zbuloi njė shkallė suksesi prej 96.2% pėr grupin PR dhe 95.8% pėr grupin CBCT pa dallime tė rėndėsishme midis grupeve.

Konkluzionet

Nga tė dhėnat e kėtij studimi, tė cilat duhet tė konfirmohen edhe nė punime tė tjera tė ngjashme, mund tė konkludohet se pėrdorimi i CBCT-sė nė mikrokirurgjinė endodontike garanton nė mėnyrė thelbėsore mė pak komplikime si ėnjtja e hershme postoperative dhe kufizimet e funksioneve tė pėrgjithshme.

Megjithatė, CBCT-ja para operacionit nuk ka asnjė efekt nė parametrat e tjerė tė QL-sė tė hulumtuara dhe komplikimet intraoperative nė pacientėt me rrezik mesatar. Pėr mė tepėr, CBCT-ja nuk ka asnjė avantazh shtesė ndaj radiografisė periapikale pėr sa i pėrket vlerėsimit tė rezultatit tė shėrimit pas mikrokirurgjisė endodontike.

CBCT-ja ofron informacione anatomike tė rėndėsishme kirurgjikale pėr planifikimin para-kirurgjikal dhe pėr tė siguruar rendimentin e trajtimit me kohėn e operacionit tė reduktuar ndjeshėm.

Implikimet klinike

Pikat e forta tė kėtij studimi pėrfshijnė vlerėsimin paraprak tė madhėsisė sė kampionit, njė operator tė vetėm qė kreu tė gjitha procedurat dhe verbimin e duhur tė vlerėsuesve. Motivimi pėr pėrdorimin e CBCT-sė ishte gjithashtu nė pėrputhje me rekomandimet e AAE/AAOMR.

Megjithatė, studimi ka disa kufizime tė cilat pėrfshijnė njė numėr tė vogėl tė dhėmbėve tė pasmė dhe dhėmbėve tė pėrparmė mandibular.

Pėrdorimi i shkallės sė vlerėsimit Likert pėr tė vlerėsuar QoL-nė dhe dhimbjen pas operacionit ėshtė subjektiv, me mundėsi paragjykimi.

Studimet e ardhshme afatgjata me njė madhėsi mė tė madhe kampioni tė fokusuar nė qasjet e synuara kirurgjikale nė pacientėt me rrezik tė lartė pėr dėmtim neurovaskular janė tė nevojshme pėr tė kuptuar mė mirė ndikimin e imazhit paraoperativ nė rezultatet e operacionit periapikal.

Pėr mė shumė informacion:

• Mainkar A, Zhu Q, Safavi, K. Incidence of altered sensation after mandibular premolar and molar periapical surgery. J Endod 2020;46(1):29-33.
• Keerthana Gurusamy, Jigyasa Duhan, Sanjay Tewari, Pankaj Sangwan, Ambika Gupta, Shweta Mittal, Vinay Kumar, Mayank Arora. Patient-centric outcome assessment of endodontic microsurgery using periapical radiography versus cone beam computed tomography: a randomized clinical trial. Int Endod J gennaio 2023;56(1):3-16.


 Pėr tė votuar duhet tė vendosni kredencialet tuaja nė Medikey
Nuk ėshtė interesantPak interesantInteresantShumė interesantEkstremisht interesant
( 0 votim / mesatar )
LOGIN


© LIFE SHPK   |   NIPT L41629010D