Vlerėsimi i performancės mastikatore nė denticionin miks

Pedodonci | 11 Janar 2023 |

Vlerėsimi i performancės mastikatore nė denticionin miks


Gjatė periudhės sė denticionit miks, qė korrespondon mesatarisht midis moshės 9 dhe 12 vjeē, performanca mastikatore mund tė ndryshojė pėrkohėsisht dhe madje edhe tė ulet pasi dhėmbėt e qumėshtit zėvendėsohen nga ata tė pėrhershėm.

Reduktimi i performancės sė mastikatore, megjithatė, mund tė ēojė nė marrjen e pamjaftueshme tė disa ushqimeve.

Ekzistojnė dy metoda pėr vlerėsimin e performancės mastikatore: metoda subjektive dhe metoda objektive.

Performanca mastikatore lidhet me numrin e dhėmbėve me karies dentar tė patrajtuar, forcėn okluzale dhe presionin e gjuhės sė ushtruar, si dhe faktorė tė tjerė si gjinia e njė individi, gjendja fizike dhe funksioni, funksioni oral (dhėmbėt, forca e faqeve dhe buzėve, lėvizshmėria i artikulacionit temporomandibular).

Ndėr ushqimet e ndryshme provė qė pėrdoren pėr vlerėsime objektive, ēamēakėzi qė ndryshon ngjyrėn dhe gummy jelly kanė metoda vizuale tė pikėzimit, tė cilat lejojnė qė vlerėsimet tė bėhen shpejt, lehtė dhe pa mjete tė posaēme, nė mėnyrė qė ato tė mund tė kryhen edhe nė mjedisin shkollor.

Testi gummy jelly ėshtė nė gjendje tė zbulojė shumė mirė performancėn e prerjes (SP) ndėrsa testi i ēamēakėzit qė ndryshon ngjyrėn zbulon performancėn e pėrzierjes (MP).

Duke pėrdorur tė dyja metodat me karakteristikat e tyre tė ndryshme, ėshtė e mundur tė bėhet njė vlerėsim mė i detajuar i performancės mastikatore nė njė mėnyrė tė thjeshtė, tė menjėhershme dhe tė lirė.

Tipologjia e kėrkimit dhe modaliteti i analizės

Nė njė studim tė publikuar nė Journal of Oral Rehabilitation, autorėt kanė hetuar karakteristikat dhe faktorėt qė ndikojnė nė performancėn mastikatore gjatė periudhės sė denticionit miks.
Janė analizuar 229 nxėnės tė dy viteve tė fundit tė klasave fillore.

Performanca e prerjes (SP) u vlerėsua duke pėrdorur xhelin e dhėmbėve dhe performanca e pėrzierjes (MP) u vlerėsua duke pėrdorur ēamēakėzin qė ndryshon ngjyrėn.

Gjithashtu u vlerėsuan shpejtėsia e pėrtypjes, forca pėrtypėse, zonat e kontaktit okluzal, dhėmbėt e pranishėm, mosha dentare e Hellman, indeksi Rohrer, forca e kapjes dhe shpejtėsia e ecjes.

Pėr analizat statistikore janė pėrdorur testi χ2, testi Mann-Whitney, koeficienti Spearman dhe modeli linear i pėrgjithėsuar.

Rezultatet

Performanca e prerjes SP dhe performanca e pėrzierjes MP treguan njė korrelacion tė rėndėsishėm pozitiv me forcėn okluzale, zonėn e kontaktit okluzal dhe shpejtėsinė e pėrtypjes sė xhelatinės gome dhe ēamēakėzit, por njė ndryshim u gjet nė forcėn okluzale midis djemve dhe vajzave.

Shpejtėsia e pėrtypjes sė zbuluar nėpėrmjet xhelatinės dhe ēamēakėzit tregoi njė marrėdhėnie domethėnėse si me PS ashtu edhe me MP, duke sugjeruar se performanca mastikatore ėshtė mė e madhe me pėrtypjen mė tė ngadaltė.

Forca maksimale okluzale u zgjodh si variabli i pavarur domethėnės pėr SP dhe indeksi i Rohrer-it u zgjodh si variabli i pavarur domethėnės pėr MP. Kur forca okluzale ishte mė e lartė dhe indeksi Rohrer mė i ulėt, performanca mastikatore priret tė jetė mė e lartė.

Konkluzionet

Nga tė dhėnat e kėtij studimi, tė cilat duhet tė vėrtetohen edhe nė punime tė tjera tė ngjashme, mund tė konstatohet se performanca mastikatore gjatė denticionit miks ėshtė mė e madhe me pėrtypje mė tė ngadaltė dhe forcė okluzale mė tė madhe dhe mund tė lidhet me obezitetin.

Implikimet klinike

Performanca mastiktore nė denticionin miks ka karakteristika tė ndryshme si nė aspektin e performancės sė prerjes ashtu edhe atė tė pėrzierjes. Prandaj, ėshtė e nevojshme tė merret parasysh shkalla e pėrtypjes dhe statusi okluzal i dhėmbėve tė sipėrm dhe tė poshtėm nė dhėmbėt e pėrzier duke marrė parasysh dallimet qė lidhen me gjininė.

Pėr mė tepėr, ėshtė gjithashtu e rėndėsishme qė tė pėrshtatet dieta me funksionin mastikator tė individit.

Pėr mė shumė informacion:

Masako Shiramizu, Yoko Hasegawa, Hiroyuki Yoneda, Tasuku Yoshimoto, Akitsugu Ouchi, Takafumi Yamamoto, Takahiro Ono. Factors affecting masticatory performance during the mixed dentition period. J Oral Rehabil dicembre 2022;49:1144-54.Pėr tė votuar duhet tė vendosni kredencialet tuaja nė Medikey
Nuk ėshtė interesantPak interesantInteresantShumė interesantEkstremisht interesant
( 0 votim / mesatar )
LOGIN


© LIFE SHPK   |   NIPT L41629010D