Efikasiteti i vulosjes sė molarėve tė parė tė pėrhershėm nė kontakt me dhėmbėt e qumėshtit tė kariuar

Pedodonci | 21 Dhjetor 2022 |

Efikasiteti i vulosjes sė molarėve tė parė tė pėrhershėm nė kontakt me dhėmbėt e qumėshtit tė kariuar


Kariesi dentar te fėmijėt vazhdon tė jetė njė barrė e madhe pėr sistemin shėndetėsor nė shumicėn e vendeve nė mbarė botėn, duke nėnvizuar nevojėn pėr parandalim shtesė dhe strategji tė ruajtjes sė indeve qė rezultojnė nė kursim tė kostos.

Konkretisht, lezionet sipėrfaqėsore proksimale janė njė sfidė e veēantė, pasi ato nuk mund tė parandalohen lehtė ose tė trajtohen me ēmim tė ulėt. Rreziku i zhvillimit tė njė lezioni karioz nė sipėrfaqen meziale tė molarit tė parė tė pėrhershėm (6m) rritet ndjeshėm nėse kariesi ėshtė i pranishėm nė sipėrfaqen distale tė molarit tė dytė primar afėr (05d).

Metodat mikroinvazive tė parandalimit tė kariesit nė sipėrfaqet proksimale si izoluesit ose infiltrimi i rrėshirės kanė dhėnė rezultate inkurajuese nė provat klinike te fėmijėt dhe tė rinjtė me nivele tė ndryshme tė rrezikut tė kariesit.

Infiltrimi i rrėshirės ėshtė treguar tė jetė efektiv deri nė 7 vjet. Fatkeqėsisht, deri mė sot nuk ka studime tė ngjashme pėr vulosjen me rrėshirė ku regjistrohen kohė vėzhgimi jo mė shumė se 3.5 vjet.

Duke vulosur molarėt e parė tė pėrhershėm, ėshtė e mundur tė parandalohen ose ndalohen lezionet karioze qė prekin ato kur lezionet e kariesit janė tė pranishme nė molarėt e dytė qumeshtit ngjitur.

Megjithatė, nevojitet njė vėzhgim afatgjatė pėr konfirmime tė mėtejshme.

Tipologjia e kėrkimit dhe modaliteti i analizės

Nė njė studim, i cili sė shpejti do tė publikohet nė Journal of Dentistry, autorėt kanė vlerėsuar, pesė vjet mė vonė, efikasitetin e vulosjes mikro-invazive tė gjashtave tė pėrhershme ngjitur me molarėt e dytė qumeshtit karioz nė parandalimin e zhvillimit tė lezioneve karioze.

U morėn nė konsideratė fėmijėt e moshės 8 deri nė 10 vjeē, tė cilėt ishin nė rrezik tė lartė pėr karies

Fėmijėt u ndanė nė dy grupe:

• Grupi P (grupi parandalues), ku fėmijėt kishin lezione karioze nė sipėrfaqen distale tė molarėve tė dytė primar (05d) por sipėrfaqe meziale tė shėndetshme tė molarėve tė parė tė pėrhershėm fqinjė (6m);
• Grupi T (grupi terapeutik), ku fėmijėt kishin lezione fillestare tė kariesit nė molarėt e parė tė pėrhershėm (6m) nė kufi me lezione karioze nė 05d.

Secili fėmijė kishte njė palė 05d/6m dhe bazuar nė njė dizajn me gojė tė ndarė, njė zonė prej 6 metrash nė ēdo ēift u caktua nė mėnyrė rastėsore pėr tė marrė vulėn ndėrsa ēifti tjetėr shėrbente si kontroll i pavulosur.

Rezultatet

Nga 61 fėmijė nė fillim, 42 u testuan klinikisht tė verbėr dhe u ekzaminuan radiografikisht si nė nisje tė studimit ashtu edhe pas 5 vjetėsh.

Nė grupin P, 8 nga 28 (28,6%) tė dhėmbėve tė vulosur dhe 15 nga 28 (53,6%) tė dhėmbėve molarė tė parė tė pavulosur, zhvilluan lezione karioze (p = 0,04).

Nė grupin T nė vend tė kėsaj, pėrparimi i lezioneve kariese nė 6m u vu re nė 4 nga 14 dhėmbė tė vulosur (28.6%) dhe nė 8 nga 14 (57.1%) tė dhėmbėve tė pavulosur (p = 0.29).

Diferenca midis sipėrfaqeve tė vulosura dhe tė pavulosura ishte domethėnėse (p = 0.013).

Konkluzionet

Nga tė dhėnat e kėtij studimi, tė cilat duhen konfirmuar nė punime tė tjera tė ngjashme, mund tė konkludohet se vulosjet nė molarėt e parė tė pėrhershėm ngjitur me njė lezion nė molarėt e dytė qumeshtit kanė efikasitet parandalues dhe terapeutik nė reduktimin e kariesit te fėmijėt nė rrezik tė lartė pėr karies.

Implikimet klinike

Vulosja e molarėve tė parė tė pėrhershėm ndihmon nė reduktimin e shfaqjes sė kariesit nė kėta elementė edhe nėse ato janė ngjitur me dhembet karioz dhe ky efekt i dobishėm i vulosjes vėrehet pėr tė paktėn 5 vjet pas njė trajtimi tė vetėm vulosės.

Pėr mė shumė informacion:

Claes-Göran Emilson, Cristian Basili, Gonzalo C. Corvalan, Maria Paz H. Moran, Mariela D. Quiroz, Carlos Torres,Santiago S. Gomez. A 5-year clinical follow-up of the efficacy of proximal sealing in high caries risk children. J Dent 2023;128:104382.Pėr tė votuar duhet tė vendosni kredencialet tuaja nė Medikey
Nuk ėshtė interesantPak interesantInteresantShumė interesantEkstremisht interesant
( 0 votim / mesatar )
LOGIN


© LIFE SHPK   |   NIPT L41629010D