Instrumentet e thyera endodontike nė kanale. Tre mėnyra tė ndryshme nė krahasim

Endodonci | 3 Nėntor 2022 |

Instrumentet e thyera endodontike nė kanale. Tre mėnyra tė ndryshme nė krahasim


Thyerja e instrumenteve formėsuese brenda kanaleve tė rrėnjės ėshtė njė aksident i padėshiruar i zakonshėm nė endodonci dhe mund tė: parandalojė pėrgatitjen e duhur, dezinfektimin dhe mbylljen e kanalit, shkaktojė pasoja tė rėndėsishme nė rezultatin e trajtimit endodontik, kanė njė ndikim tė madh nė planifikimin e trajtimit, tė bėhet shkak i njė ēėshtjeje mjeko-ligjore.

Vlerėsimi radiografik ėshtė njė hap vendimtar nė menaxhimin e komplikimeve endodontike, por mund tė jetė thelbėsor pėr identifikimin e instrumenteve tė kanalit rrėnjėsor tė thyer brenda kanaleve.

Radiografia periapikale konvencionale dhe dixhitale (PAR) ofron informacion tė kufizuar pėr shkak tė shndėrrimit tė anatomisė tredimensionale (3D) nė njė imazh dydimensional (2D). Prandaj, mbivendosja e strukturave anatomike mund tė zvogėlojė efikasitetin e saj diagnostikues.

Prandaj, CBCT-ja nė klinikėn dentare duhet tė kufizohet nė rastet kur pėrfitimet tejkalojnė rreziqet e mundshme. Pėr mė tepėr, cilėsia e imazhit CBCT zvogėlohet ndjeshėm kur objektet metalike, si instrumentet endodontike, janė tė pranishme nė materialet e mbushjes sė kanalit nė rajonin e interesit.

Nė fakt, dendėsia e madhe e kėtyre materialeve shkakton kalimin e fotoneve me energji tė lartė nėpėr objekt dhe thithjen e fotoneve me energji tė ulėt. Kjo nga ana tjetėr ēon nė formimin e vijave dhe brezave tė errėt nė imazhin e rindėrtuar, duke penguar njė diagnozė tė pėrshtatshme nė zonat afėr kėtyre materialeve.

Prandaj, prania e njė instrumenti tė thyer krijon artefakte forcuese tė rrezeve, tė cilat, kur shoqėrohen nga artefakte tė prodhuara nga pikat e guta-perkės nė kanalet e mbushura, mund tė zvogėlojnė mundėsinė e endodontistėve pėr tė zbuluar segmentin e thyer.

Pėr tė reduktuar efektin e artefakteve tė ngurtėsimit, disa njėsi CBCT janė tė pajisura me njė algoritėm tė reduktimit tė artefaktit metalik (MARA). Ky algoritėm minimizon ndryshueshmėrinė e vlerave gri dhe rrit raportin e kontrastit ndaj zhurmės, i cili nga ana tjetėr mund tė pėrmirėsojė cilėsinė e imazhit.

Tipologjia e kėrkimit dhe modaliteti i analizės

Nė njė studim, qė do tė publikohet sė shpejti nė Oral Surgery, Oral Medicine, Oral Patology and Oral Radiology, autorėt kanė krahasuar efikasitetin diagnostikues tė radiografisė periapikale (PAR) me atė tė tomografisė sė kompjuterizuar me rreze konike (CBCT) me dhe pa njė algoritėm tė reduktimit tė artefakteve metalike (MARA) nė zbulimin e instrumenteve endodontike tė thyera nė kanale tė obturuara dhe jo tė obturuara, tė drejta dhe tė lakuara.

Nė total, 144 kanale rrėnjė tė 48 molarėve mandibular u ndanė nė katėr grupe:

• Grupi 1 ose grupi i kontrollit me kanale boshe;
• Grupi 2 ose grupi i frakturave me instrument tė thyer nė kanal;
• Grupi 3 ose grupi mbushės me obturim tė kanalit tė rrėnjės;
• Grupi 4 ose frakturė grupore/mbushje me njė instrument tė thyer dhe mbushje tė kanalit tė rrėnjės.

Dhėmbėt u regjistruan nga PAR duke pėrdorur njė sensor gjysmėpėrēues oksid metalik plotėsues dhe me CBCT me dhe pa MARA pėr tė vlerėsuar efektivitetin diagnostikues tė 3 teknikave pėr zbulimin e instrumenteve tė thyer. Tre ekzaminues vlerėsuan radiografitė.

Rezultatet

Nė pėrgjithėsi, PAR tregoi rezultate diagnostikuese dukshėm mė tė mira sesa CBCT-ja pa MARA. PAR prodhoi rezultate dukshėm mė tė mira se tė dy protokollet CBCT nė prani tė mbushjes sė rrėnjėve dhe nė kanale tė drejta. Nė mungesė tė mbushjes sė kanaleve tė lakuar, nuk u gjetėn dallime statistikisht tė rėndėsishme midis 3 teknikave.

Konkluzionet

Nga tė dhėnat e kėtij studimi, tė cilat duhen vėrtetuar edhe nė punime tė tjera tė ngjashme, mund tė konkludohet se radiografia periapikale ėshtė teknika imazherike qė zbulon mė sė miri instrumentet e thyera nė kanalet e drejta tė rrėnjėve tė obturuara dhe jo tė obturuara.

Sidoqoftė, nuk u gjetėn dallime domethėnėse midis tre modaliteteve tė imazhit nė zbulimin e skedarėve tė thyer nė mungesė tė materialit mbushės nė kanalet e lakuar.

CBCT-ja me MARA tregoi ndjeshmėri dhe specifikė mė tė madhe pėr zbulimin e instrumenteve tė thyera nė kanalet e lakuar sesa nė kanalet e drejta.

Implikimet klinike

Vlen pėr t'u pėrmendur se masat e rezultatit diagnostikues tė PAR nė kėtė studim janė tė kufizuara nė zonat molare mandibulare; do tė kishte qenė mė interesante nėse studimi do tė ishte kryer edhe nė molarėt maksilarė pėr shkak tė mbivendosjes sė rrėnjėve palatale dhe mollėzės mbi rrėnjėt bukale.

Duhet gjithashtu tė theksohet se njė sensor specifik periapikal dhe njė njėsi CBCT janė pėrdorur nė studimin aktual dhe se pėrdorimi i makinerive periapike ose CBCT, sensorėve, MARA ose parametrave tė ndryshėm tė pėrvetėsimit mund tė ndryshojnė rezultatet.

Pėr mė shumė informacion:

Sara Madian, Yousria Gaweesh, Fatma El-Badawy, Salma Genena. Diagnostic efficacy of three imaging modalities in the detection of fractured endodontic instruments: an in vitro study. Oral Surg Oral Med Oral Pathol Oral Radiol 2022: https://doi.org/10.1016/j.oooo.2022.09.012Pėr tė votuar duhet tė vendosni kredencialet tuaja nė Medikey
Nuk ėshtė interesantPak interesantInteresantShumė interesantEkstremisht interesant
( 0 votim / mesatar )
LOGIN


© LIFE SHPK   |   NIPT L41629010D