Detektorėt elektronikė apikalė. A janė tė besueshėm edhe pėr trajtimet endodontike tė dhėmbėve tė qumėshtit?

Endodonci | 4 Tetor 2022 |

Detektorėt elektronikė apikalė. A janė tė besueshėm edhe pėr trajtimet endodontike tė dhėmbėve tė qumėshtit?

Nga Lara Figini


Qėllimi kryesor i terapisė endodontike te dhėmbėt primarė ėshtė ruajtja tyre nė njė gjendje pa simptoma derisa tė zėvendėsohen natyrshėm nga dhėmbėt e pėrhershėm.

Prandaj, pulpektomia ėshtė njė opsion trajtimi qė duhet marrė parasysh nga klinicistėt nė rastet kur janė tė pranishėm dhėmbėt primar me pulpit akut tė pakthyeshėm ose indi i pulpės nekrotike.

Fatkeqėsisht, ka disa faktorė qė e rrisin kompleksitetin e terapive endodontike te dhėmbėt primar, si pėr shembull: "pjekuria" e pacientit, morfologjia e kanalit tė rrėnjės, procesi fiziologjik i resorbimit dhe afėrsia e dhėmbit tė pėrhershėm, tė gjitha kėto e ndėrlikojnė fazėn e pėrcaktimit tė gjatėsisė sė punės gjatė trajtimit.

Njė matje e saktė e gjatėsisė sė punės ėshtė thelbėsore pėr tė arritur sukses nė pulpektominė e dhėmbėve primar pasi, nėse gjatėsia e punės pėrcaktohet saktėsisht, preparati kimio-mekanik mbetet i kufizuar brenda kufijve biologjikė tė kanalit tė rrėnjės, duke shmangur ēdo dėmtim tė mikrobit tė pėrhershėm tė dhėmbėve ose indeve periapikale.

Teknikat pėr pėrcaktimin e gjatėsisė sė punės nė dhėmbėt e qumėshtit janė kryesisht radiografitė periapikale dhe pėrdorimi i detektorėve elektronikė apikalė (EAL). EAL-ėt aktualisht mund tė konsiderohen tė pėrshtatshėm dhe tė sigurt nė dhėmbėt primar, sepse ata nuk kėrkojnė ekspozim tė pacientit ndaj rrezatimit, nuk shkaktojnė dhimbje dhe reduktojnė ndjeshėm kohėn e qėndrimit nė karrige.

Tipologjia e kėrkimit dhe modaliteti i analizės

Nė njė pėrmbledhje sistematike tė botuar nė International Endodontic Journal autorėt vlerėsuan saktėsinė e detektorėve elektronikė apikalė-EAL nė pėrcaktimin e gjatėsisė sė punės nė pulpektomitė e dhėmbėve primarė.

Dy recensues kėrkuan dhjetė baza tė dhėnash pėr artikujt pėrkatės tė botuar nė literaturė deri nė shtator 2021. Nė rishikim u pėrfshinė edhe studimet klinike qė vlerėsojnė saktėsinė e matjes elektronike tė gjatėsisė sė punės nė pulpektomitė e dhėmbėve primarė.

Studimet qė nuk kishin njė grup kontrolli, me mostra mė pak se dhjetė kanale rrėnjėsore dhe qė nuk pėrdorėn EAL u pėrjashtuan nga rishikimi.

Njė metaanalizė u krye pėr tė vlerėsuar ndryshimet midis matjeve tė marra me detektorėt elektronikė apikalė dhe metodave krahasuese. Rreziku i paragjykimit dhe zbatueshmėria e studimeve u vlerėsuan duke pėrdorur mjetin QUADAS-2.

Rezultatet

Njėzet e nėntė studime u pėrfshinė nė analizėn cilėsore dhe njėzet e tre nė analizėn sasiore. Metodat e krahasimit me matjet elektronike ishin radiografike, metoda radioviziografike, mikroskopi elektronik skanues dhe vizualizimi i drejtpėrdrejtė.

Metaanaliza tregoi se matja me detektorė elektronikė tė kulmit ka tendencė tė jetė "mė e shkurtėr" se matja radiografike, ndėrsa me metodat e tjera nuk u gjetėn dallime. Cilėsia e studimeve ishte e ulėt.

Rezultatet e kėtij rishikimi tregojnė njė performancė tė mirė tė EAL-ėve nė pėrcaktimin e gjatėsisė sė punės nė pulpektomitė e dhėmbėve primarė.

Konkluzionet

Nga tė dhėnat e kėtij studimi, tė cilat duhen vėrtetuar edhe nė punime tė tjera tė ngjashme, mund tė konstatohet se detektorėt elektronikė apikalė ofrojnė saktėsi tė pranueshme nė pėrcaktimin e gjatėsisė sė punės nė pulpektomitė e dhėmbėve primarė.

Implikimet klinike

Tė dhėnat nė kėtė pėrmbledhje bazohen nė studime klinike me cilėsi tė ulėt metodologjike dhe heterogjenitet tė lartė, dhe kjo kėrkon interpretim tė kujdesshėm pėr praktikėn klinike.

Pėr mė shumė informacion:

Filipe Colombo Vitali, Pablo Silveira Santos, Mariane Cardoso, Carla Massignan, Lucas da Fonseca Roberti Garcia, Eduardo Antunes Bortoluzzi, Cleonice da Silveira Teixeira. Are electronic apex locators accurate in determining working length in primary teeth pulpectomies? A systematic review and meta-analysis of clinical studies. Int Endod J Ottobre 2022;55:989-1009.Pėr tė votuar duhet tė vendosni kredencialet tuaja nė Medikey
Nuk ėshtė interesantPak interesantInteresantShumė interesantEkstremisht interesant
( 0 votim / mesatar )
LOGIN


© LIFE SHPK   |   NIPT L41629010D