Vlerėsimi i mbajtjes sė kurorave tė disilikatit tė litiumit tė ēimentuara nė mbėshtetėse zirkoni tė personalizuara dhe tė para-trajtuara

Protezim | 27 Shtator 2022 |

Vlerėsimi i mbajtjes sė kurorave tė disilikatit tė litiumit tė ēimentuara nė mbėshtetėse zirkoni tė personalizuara dhe tė para-trajtuara

Nga Lara Figini


Pėrparimet e kohėve tė fundit nė stomatologjinė restauruese kanė nxjerrė nė pah njė rritje tė pėrdorimit tė restaurimeve qeramike dhe mbėshtetėsve tė implanteve zirkonike.

Kurorat e implanteve tė ēimentuara mund tė kompensojnė nė mėnyrė protetike ēdo kėnd tė pafavorshėm tė implantit, tė lehtėsojnė pėrshtatjen pasive dhe tė lejojnė kontaktin e saktė okluzal ose anatominė faciale.

Kohėt e fundit, mbėshtetėset e personalizuara  tė implanteve me polikristal tetragonal tė stabilizuar me ittrium (Y-TZP) janė bėrė tė njohura, veēanėrisht nė mungesė tė trashėsisė sė indeve tė buta peri-implantare, pėr shkak tė vetive tė tyre tė favorshme mekanike dhe estetike.

Megjithatė, ėshtė e paqartė se si trajtimi paraprak i abutmentit tė zirkonisė dhe protokollet e ndryshme tė plakjes artificiale ndikojnė nė forcėn e lidhjes sė kurorės monolit tė ēimentuar tė litiumit disilikat.

Tipologjia e kėrkimit dhe modaliteti i analizės

Nė njė studim in vitro, qė do tė publikohet sė shpejti nė Journal of Prosthetic Dentistry, autorėt kanė vlerėsuar efektin e para-trajtimit tė sipėrfaqes nė forcėn e mbajtjes (pas termociklimit dhe plakjes afatgjatė) tė implanteve tė frezuar dhe tė ēimentuar me abutment zirkoni tė personalizuar duke pėrdorur tė ndryshme ēimento rrėshinore.

144 kurora u frezuan dhe u ēimentuan nė 144 abutmente. Nė grupet eksperimentale, 72 mbėshtetėse u gėrryen me grimca oksidi alumini 50 mm nė ajėr pėrpara lidhjes.

Tė gjitha mostrat u ruajtėn nė 37°C me lagėshti 100% pėr 24 orė. 48 mostra iu nėnshtruan termociklimit dhe 48 tė tjerė iu nėnshtruan plakjes artificiale pėr 6 muaj.

Mė pas, kurorat u ēimentuan nė mbėshtetėset e tyre me tre sisteme tė ndryshme:

• Ēimento Multilink Hybrid Abutment me primer Monobond Plus (MHA; Ivoclar AG);
• Ēimento RelyX Ultimate me Primer Universal Scotchbond (RXU; 3M Oral Care);
• Ēimento Panavia 21 me Primer Ceramic Clearfil (P21; Kuraray America).

Tė gjithė ekzemplarėt u ēimentuan sipas udhėzimeve tė prodhuesit. Forca e mbajtjes u mat nėpėrmjet njė testi tėrheqjeje.

Vlerat e forcės mbajtėse u llogaritėn dhe u krahasuan me analizėn 3-kahėshe tė variancės dhe testin post hoc Tukey-Kramer (a=0,05).

Rezultatet

Nė grupin e plakjes artificiale 24-orėshe, mbajtja pėr tė gjitha grupet eksperimentale ishte dukshėm mė e lartė (P <.05) krahasuar me grupin e kontrollit, me pėrjashtim tė Panavia 21 me Clearfil Ceramic Primer.

Nė grupet e termociklimit dhe plakjes afatgjatė, tė gjitha ēimentot nė grupin eksperimental treguan mbajtje dukshėm mė tė lartė nė krahasim me grupin e kontrollit (pa trajtim paraprak).

Gėrvishtja me grimcat e oksidit tė aluminit 50 mm nė ajėr tė mbėshtetėsve tė personalizuar tė implantit tė zirkonit pėrpara lidhjes me kurorat e disilikatit tė litiumit rriti ndjeshėm forcėn e lidhjes sė Abutment Hybrid Multilink me me Monobond Plus dhe RelyX Ultimate me ēimento Scotchbond Universal pas 24 orėsh plakje, por jo Panavia 21 me Clearfil Ceramic Primer.

Konkluzionet

Nga tė dhėnat e kėtij studimi, tė cilat duhen vėrtetuar edhe nė punime tė tjera tė ngjashme, mund tė konkludohet se gėrryerja me grimcat e ajrit rrit ndjeshėm forcėn e lidhjes sė tė 3 ēimentove tė hulumtuara nė kėtė studim, pas termociklimit dhe plakjes afatgjatė.

Implikimet klinike

Kurora me disilikat litiumi mund tė sigurojnė sukses kur ēimentohen nė mbėshtetėse zirkoni tė personalizuar. Kombinimi i njė ēimentoje rrėshirė me gėrryerjen e abutmenteve tė zirkonit me anė tė grimcave ajrore prej 50 mm me oksid alumini rekomandohet pėr tė arritur njė lidhje tė  besueshme.

Pėr mė shumė informacion:

Juston A. Reary, Anastasia Katsavochristou, John M. Powers, Sudarat Kiat-amnuay. Effect of surface pretreatment and artificial aging on the retention of lithium disilicate crowns cemented to zirconia implant abutments. J Prosthet Dent 2022;S0022-3913(22)00206-2.Pėr tė votuar duhet tė vendosni kredencialet tuaja nė Medikey
Nuk ėshtė interesantPak interesantInteresantShumė interesantEkstremisht interesant
( 0 votim / mesatar )
LOGIN


© LIFE SHPK   |   NIPT L41629010D