Konceptet kryesore tė higjienės orale qė duhet t'i transmetohen fėmijėve pėr tė garantuar shėndetin e tyre tė pėrgjithshėm

Pedodonci | 19 Shtator 2022 |

Konceptet kryesore tė higjienės orale qė duhet t'i transmetohen fėmijėve pėr tė garantuar shėndetin e tyre tė pėrgjithshėm


Edukimi i fėmijėve pėr mbajtjen e njė higjienė orale korrekte ėshtė i njė rėndėsie tė madhe, mbi tė gjitha sepse fillimi i mundshėm i kariesit mund tė pėrfaqėsojė shkakun e ērregullimeve tė rėnda ekstra-bukale tė panjohura nga vetė prindėrit. Pėr kėtė arsye ėshtė thelbėsore qė pediatri t'i kėshilloje ata nė mėnyrėn e duhur tė duhur ndaj tyre, nė mėnyrė qė t'i ndėrgjegjėsojė pėr rreziqet e nėnvlerėsimit tė larjes sė vazhdueshme dhe tė pėrshtatshme tė dhėmbėve dhe tė sigurohet qė kėto, nga ana tjetėr, tė veprojnė bindshėm ndaj fėmijėve.

Mė poshtė janė paraqitur dhjetė konceptet kryesore qė duhet t'i transmetohen fėmijės, me ndėrmjetėsimin nė radhė tė parė tė prindėrve, por sigurisht edhe tė pediatrit dhe higjenistit dentar.

1) Gengiviti (d.m.th. gjakderdhja gengivale e shkaktuar nga miliona baktere tė pranishme nė pllakėn qė mund tė formohen pėrgjatė vijės sė mishrave tė dhėmbėve si rezultat i higjienės joadekuate dentare) - nuk duhet nėnvlerėsuar: nėse nuk trajtohet pėr njė periudhė shumė tė gjatė kohore - mund tė evoluojė nė sėmundje periodontale, pra nė njė formė mė tė rėndė dhe kronike tė sėmundjes sė mishrave tė dhėmbėve, tė cilat inflamohen dhe infektohen aq shumė sa fillojnė tė ushtrojnė tėrheqje mbi dhėmbėt, kockat dhe indet qė i mbėshtesin, duke dėmtuar veten e tyre. Pasojat e mundshme tė kėtij fenomeni janė era e keqe e gojės, ėnjtja e mishrave tė dhėmbėve dhe nė rastin mė tė keq humbja e dhėmbėve.

2) Nė zhvillimin e sėmundjeve periodontale dhe patologjive tė mundshme qė prekin zona tė tjera tė organizmit, hyn nė lojė disbioza orale, domethėnė njė ekuilibėr i ndryshuar i mikrobiomės sė gojės: bashkėevoluimi i baktereve patogjene dhe jopatogjene drejt njė bashkėjetese harmonike funksionon vetėm pėr sa kohė qė mikrobet mbeten nė habitatin e tyre natyror dhe nuk shpėrndahen nė vende tė tjera tė trupit, ku mund tė shkaktojnė sėmundje tė tilla si sėmundjet kardiovaskulare, patologjitė respiratore dhe sindroma e zorrės sė irrituar - tė cilat mund tė parandalohen me kontrollin e pllakės sė garantuar nga ruajtja e njė mikrobiome tė ekuilibruar orale.

3) Prandaj, mund tė jetė e pėrshtatshme qė zgjedhja tė drejtohet drejt njė paste dhėmbėsh qė nuk kufizohet vetėm me fluorinimin, por garanton ruajtjen ose rivendosjen e ekuilibrit tė mikrobiomės sė gojės.

4) Dhembi i parė i pėrhershėm (dhėmbi i gjashtė qė del pas dhėmballėve tė vogla tė qumėshtit), si i tillė, nuk ndryshon mė dhe duhet tė mbetet i shėndetshėm gjatė gjithė jetės, prandaj larja me pastė me pėrmbajtje fluori duhet tė bėhet dy/tri herė nė ditė. Tė paktėn njė herė nė ditė duhet bėrė nėn mbikėqyrjen e prindit, i cili duhet tė japė shembull, duke larė dhėmbėt me tė, pėr tė ngjallur frymėn e imitimit tek fėmija.

5) Duhet tė zbatohet njė kohė e zgjatur e larjes (dy minuta, tė paktėn njė herė nė ditė). Asnjėherė nuk duhet anashkaluar larja e dhėmbėve nė mbrėmje para se fėmija tė shkojė nė shtrat.

6) Ushqimet mė tė dėmshme pėr dhėmbėt janė ato me pėrmbajtje tė lartė sheqeri dhe ngjitshmėri tė lartė, pasi ato qėndrojnė me kėmbėngulje nė sipėrfaqen e dhėmbit, duke lejuar qė bakteret qė ndodhen nė pllakė t'i pėrdorin mė gjatė dhe tė prodhojnė acid laktik (shumė kariogjen) si rezultat i tretjes sė sheqernave.

7) Prandaj, ėshtė e nevojshme tė kufizohet konsumi i ushqimeve tė ėmbla ndėrmjet vakteve, pasi frekuenca e marrjes kontribuon nė ruajtjen e njė pH acid tė zgavrės sė gojės, duke rritur rrezikun e prishjes sė dhėmbėve.

8) Shmangni pijet me pH acid me pėrmbajtje mė tė lartė sheqeri (tė tilla si pijet energjike). Abuzimi me kėto pije acidike, veēanėrisht koha e kaluar nė kontakt me dhėmbėt, shkakton erozion tė smaltit.

9) Nė vitin e gjashtė tė jetės, fėmija duhet tė jetė nė gjendje tė lajė dhėmbėt vetė. Pas dhjetė vjetėsh, duhet tė favorizohet pėrdorimi i fillit dentar. Ėshtė gjithashtu e dobishme qė fėmija tė pėrdoret njė furēė dhėmbėsh elektrike e cila ėshtė nė gjendje tė largojė mė mirė pllakėn e dhėmbėve.

10) Pas moshės 5-6 vjeē - ose nė ēdo rast pas shfaqjes sė molarit tė gjashtė (molarit tė pėrhershėm) ėshtė e rėndėsishme tė kryhet njė seancė e higjienės orale me higjenistin tė paktėn njė herė nė vit, i cili do tė japė udhėzimet e sakta tė higjienės orale dhe parandalimit dhe do tė kontrolloni dhe heqė tartarin, duke e udhėzuar saktė fėmijėn se si tė parandalojė riformimin e tij dhe si tė pėrdorė detektorėt e pllakave, pėr tė nxjerrė nė pah kėto tė fundit dhe pėr tė korrigjuar gabimet e furēimit.Pėr tė votuar duhet tė vendosni kredencialet tuaja nė Medikey
Nuk ėshtė interesantPak interesantInteresantShumė interesantEkstremisht interesant
( 0 votim / mesatar )
LOGIN


© LIFE SHPK   |   NIPT L41629010D