Refluksi gastroezofageal dhe erozioni dentar

Pedodonci | 15 Shtator 2022 |

Refluksi gastroezofageal dhe erozioni dentar


Erozioni dentar pėrkufizohet si konsumimi kimik i sipėrfaqeve tė dhėmbėve pa veprimin e baktereve dhe prevalenca e pėrgjithshme e tij te fėmijėt ėshtė 39.6%.

Lezionet erozive te dhėmbėt e qumėshtit tė fėmijėve mund tė mos zbulohen klinikisht pėr shkak se dhėmbėt e qumėshtit qendrojnė nė gojė pėr njė kohė relativisht tė shkurtėr; megjithatė, lezionet erozive nė dhėmbėt primar janė tė rėndėsishme pėr parashikimin e erozionit nė dhėmbėt e pėrhershėm.

Ashtu si te tė rriturit, erozioni i dhėmbėve te fėmijėt shkaktohet nga acidet e brendshme dhe/ose tė jashtme. Refluksi i lėngut gastrik nė gojė, i lidhur pėrgjithėsisht me ērregullime tė tilla si sėmundja e refluksit gastroezofageal (GERD) dhe bulimia, ėshtė burimi mbizotėrues i acideve tė brendshme.

Tipologjia e kėrkimit dhe modaliteti i analizės

Nė njė pėrmbledhje sistematike, e cila do tė publikohet sė shpejti nė Journal of Dentistry, autorėt kanė hetuar dhe kanė kryer njė analizė sasiore tė literaturės mbi lidhjen ndėrmjet sėmundjes sė refluksit gastroezofageal (GERD) dhe erozionit dentar nė moshėn pediatrike.

Autorėt kryen kėrkimin e literaturės duke pėrdorur bazat e mėposhtme tė tė dhėnave: Embase, Medline, Web of Science, Trip Pro, Cochrane Library, International Clinical Trials Registry Platform, ClinicaTrials.gov, Open Gray, Proquest Dissertations and Thesis Global dhe Google Scholar deri mė 9 qershor 2022.

U analizuan prova tė kontrolluara me pėrzgjedhje rastėsore, studime grupore, hetime ndėrseksionale dhe studime rast-kontrolli qė vlerėsojnė lidhjen midis GERD dhe erozionit dentar te fėmijėt dhe adoleshentėt e moshės 1-18 vjeē, pa kufizime gjuhėsore ose vitin e botimit. Tė dhėnat u grupuan nė modele me efekte tė rastėsishme.

Rezultatet

Nė rishikimin pėrfundimtar u pėrfshinė 13 studime, nga tė cilat 12 prej tyre ishin tė dobishme pėr metaanalizėn.

U gjetėn lidhje tė forta midis GERD dhe erozionit tė smaltit me subjektin si njėsi (raporti i mundėsive 4.46; intervali i besueshmėrisė 95% [CI] 1.93-10.30; n = 6774), midis GERD dhe erozionit tė dentinės me subjektin si njėsi ( raporti i mundėsive 13,39; 95% CI 4,17-42,94; n = 371), midis GERD dhe erozionit tė smaltit me dhėmbin si njėsi (raporti i mundėsive 3,29; 95% CI 1,36-7,95; n = 4637); si dhe midis GERD dhe erozionit tė dentinės me dhėmbin si njėsi (raporti i mundėsive 5.91; 95% CI, 2.35-14.86; n = 4637).

Nė studimet e grupit, GERD u shoqėrua me njė rrezik nė rritje tė erozionit tė smaltit me subjektin si njėsi (rreziku relativ 1,88, 95% CI 1,22-2,92; n = 1411).

Konkluzionet

Nga tė dhėnat nė kėtė pėrmbledhje, tė cilat duhet tė konfirmohen nė punime tė tjera tė ngjashme, mund tė konkludohet se sėmundja e refluksit gastroezofageal ėshtė e lidhur me erozionin dentar te fėmijėt.
Nė interpretimin e tė dhėnave, megjithatė, duhet tė merret parasysh heterogjeniteti nė pėrkufizimin e GERD.

Implikimet klinike

Duke pasur parasysh ekzistencėn e njė lidhjeje pozitive midis GERD dhe erozionit dentar nė gamėn pediatrike, dentistėt duhet tė theksojnė zbulimin dhe menaxhimin nė kohė tė erozionit dentar nė GERD.

Studimet e ardhshme duhet tė pėrcaktojnė GERD pediatrike bazuar nė udhėzimet universale pėr tė pėrmirėsuar kujdesin ndaj pacientit.

Duke qenė se erozioni dentar nė moshė pediatrike dėmton dhėmbėt e fėmijėve gjatė gjithė jetės sė tyre, duke kėrkuar restaurime dhe procese rehabilitimi kėrkuese dhe tė kushtueshme, ėshtė e domosdoshme qė mjekėt pediatėr, gastroenterologė dhe dentistėt tė ofrojnė diagnozėn e hershme tė erozionit dentar dhe zbulimin nė kohė dhe menaxhimin e faktorėve themelorė qė nxisin fillimin e tij. 

Pėr shembull, kur fėmija refuzon tė hajė me marrjen e pamjaftueshme tė kalorive ose ka njė dietė tė gabuar dhe joadekuate, kėrkohet monitorim aktiv dhe ndėrhyrje e menjėhershme.

Pozicioni anėsor i ngritur dhe i majtė i kokės, si dhe simptomat tipike si urthi dhe dhimbja retrosternale/epigastrike, janė tė gjitha kėmbanat e alarmit pėr tė sugjeruar trajtimin e refluksit te fėmijėt.

Kur njė fėmijė shfaq erozion dentar nė dhėmbėt e tij primar, ai ka shumė tė ngjarė tė shfaqė erozion edhe nė dhėmbėt e tij tė pėrhershėm.

Nėse fėmija ankohet pėr mbindjeshmėri dentare ose ka zona tė mėdha dentine tė ekspozuar, zgjedhja e parė e trajtimit qė do tė duhet tė kryejė dentisti ėshtė ai minimalisht invaziv, duke mbyllur sipėrfaqen e dhėmbit me rrėshira dentare speciale ngjitėse.

Nėse, nga ana tjetėr, ka njė humbje tė madhe tė substancės, rekomandohet njė trajtim mė i plotė restaurues me materiale tė pėrbėra.

Pėr mė shumė informacion:

Yuanyuan Li, Zhibin Wang, Ming Fang, Franklin R. Tay, Xin Chen. Association between gastro-oesophageal reflux disease and dental erosion in children: a systematic review and meta-analysis. J Dent 2022;125:104247.Pėr tė votuar duhet tė vendosni kredencialet tuaja nė Medikey
Nuk ėshtė interesantPak interesantInteresantShumė interesantEkstremisht interesant
( 0 votim / mesatar )
LOGIN


© LIFE SHPK   |   NIPT L41629010D