Modelimi i kavitetit tė aksesit. A mund ta modifikojė kohėn e formimit tė kanalit tė rrėnjės?

Endodonci | 8 Shtator 2022 |

Modelimi i kavitetit tė aksesit. A mund ta modifikojė kohėn e formimit tė kanalit tė rrėnjės?

Nga Lara Figini


Dhėmbėt e trajtuar nė mėnyrė endodontike janė mė tė prirur pėr tė pėsuar fraktura sesa dhėmbėt vitalė, dhe pėr rrjedhojė ruajtja e integritetit mė tė madh strukturor dhe ruajtja e dentinės pericervikale janė faktorėt kyē qė pėrcaktojnė prognozėn afatgjatė duke rritur rezistencėn ndaj frakturave tė kėtyre elementeve dentare.

Kohėt e fundit po flitet gjithnjė e mė shumė pėr kavitetin e aksesit konservativ (CAC) i projektuar posaēėrisht me qėllimin pėr tė qenė minimalisht invaziv dhe pėr tė ruajtur sa mė shumė dentinė.

Ky dizajn i kavitetit bazohet nė heqjen minimale tė dentinės nga ēatia e dhomės sė pulpės, duke lejuar lokalizimin e kanaleve tė rrėnjės pa i arritur domosdoshmėrisht ato nė njė vijė tė drejtė dhe duke kėrkuar vetėm heqjen e pjesshme tė dyshemesė sė dhomės sė pulpės.

Nė CAC, dhoma e pulpės arrihet nga fosa qendrore dhe shtrihet nė gjerėsi vetėm aq sa ėshtė e nevojshme pėr tė identifikuar vrimat e kanaleve.

Megjithatė, krijimi i njė kaviteti tė aksesit konservativ nuk mund tė ndahet nga pėrdorimi i zmadhuesve dhe skedarėve pėr formėsimin endodontik me fleksibilitet tė lartė.

Megjithatė, fryma e tepruar e konservimit mund tė ndikojė nė pastrimin, formėsimin dhe mbylljen e kanalit tė rrėnjės dhe gjithashtu mund tė rrisė kohėn e pėrgatitjes dhe mundėsinė e komplikimeve jatrogjene nėse nuk menaxhohet nga operatorė tė aftė dhe me pėrvojė.

Tipologjia e kėrkimit dhe modaliteti i analizės

Nė njė studim shumėqendror in vitro, tė botuar nė Journal of Endodontics, autorėt krahasuan kohėn e formimit dhe pėrgatitjes pėrfundimtare tė marra me sistemin WaveOne Gold (reciprok) krahasuar me ato tė marra me sistemin TruNatomy nė kombinim me dizajne tė ndryshme tė kavitetetit tė aksesit endodontik te dhėmbėt molarė tė ekstraktuar tė njeriut.

Gjashtėdhjetė kanale meziobukale tė molarėve mandibular njerėzor tė ekstraktuar u zgjodhėn nė mėnyrė rastėsore dhe u ndanė nė dy grupe tė ndryshme bazuar nė dizajnin e kavitetetit tė aksesit endodontik:

  • kaviteti i aksesit tradicional (TAC);
  • kaviteti i aksesit konservativ (CAC).

Brenda ēdo grupi tė projektimit tė kavitetit, 30 dhėmbėt u ndanė nė dy nėngrupe instrumentesh (WaveOne Gold Primary: n=15; TruNatomy Prime: n=15).

  • Procedura e grupit 1: ekzekutimi i kavitetit tė aksesit tradicional (TAC), skedar manual K nė ēelik inox Nr. 10 e ndjekur nga instrumentimi me WaveOne Gold Glider dhe WaveOne Gold Primery.
  • Procedura e grupit 2: ekzekutimi i kavitetit tė aksesit konservativ (CAC), skedar manual K nė ēelik inox Nr. 10 e ndjekur nga instrumentimi me WaveOne Gold Glider dhe WaveOne Gold Primary.
  • Procedura e grupit 3: ekzekutimi i kavitetit tė aksesit tradicional (TAC), skedar manual K nė ēelik inox Nr. 10 e ndjekur nga instrumentimi me TruNatomy Orifice Modifier dhe Glider dhe TruNatomy Prime.
  • Procedura e grupit 4: ekzekutimi i kavitetit tė aksesit konservativ (CAC), skedar manual K nė ēelik inox Nr. 10 e ndjekur nga instrumentimi me TruNatomy Glider dhe TruNatomy Prime.

Rezultatet

Formimi i rrėnjės me TruNatomy Glider nė kombinim me TruNatomy Prime ishte mė i shpejtė se formimi me sistemin WaveOne Gold Glider/WaveOne Gold Primary pavarėsisht nga lloji i dizajnit tė kavitetit tė aksesit.
Dizajni TAC prodhoi kohė mė tė shpejta pėrgatitjeje (38,2 +/- 4,57 sekonda) sesa CAC (55,6 +/- 6,91 sekonda) nė WaveOne Gold Glider/WaveOne Gold Primary.

Nuk u gjet asnjė ndryshim midis dy kaviteteve tė ndryshme tė aksesit nė kombinim me preparatin TruNatomy Glider/TruNatomy Prime.

Konkluzionet

Nga tė dhėnat e kėtij studimi, tė cilat duhet tė vėrtetohen edhe nė punime tė tjera tė ngjashme, mund tė konstatohet se koha e pėrgatitjes me instrumentet TruNatomy Glider dhe Prime ėshtė dukshėm mė e shkurtėr se ajo e marrė me formimin me WaveOne Gold Glider/WaveOne Gold Primary, pavarėsisht dizajnit tė kavitetit tė aksesit.

Implikimet klinike

Bazuar nė tė dhėnat e dala nga ky studim, dentisti mund tė zgjedhė lirisht, nė rastin e njė dizajni tė kavitetit tė aksesit tradicional dhe jo-konservativ, sistemin e formėsimit tė kanalit rrėnjėsor WaveOne Gold Glider ose sistemin TruNatomy Glider dhe Prime pasi ato ofrojnė rezultate tė mbivendosura.
Megjithatė, nė rastin e njė kaviteti konservativ tė aksesit, kėshillohet tė mbėshteteni nė sistemin TruNatomy Glider.

Dizajni i kavitetit tė aksesit nuk duket se ndikon shumė nė kohėn e pėrgatitjes kur pėrdoret sistemi TruNatomy Glider dhe Prime dhe kjo mund tė shpjegohet me faktin se ky sistem formėsimi ka skedarė koni regresiv dhe njė dizajn tė hollė specifik pėr endodoncinė minimalisht invazive me kavitetet e aksesit konservativ.

Kur krahasojmė reciprocitetin dhe lėvizjet rrotulluese pėr sa i pėrket kohės sė vendosjes, disa studime tė literaturės favorizojnė reciprocitetin, ndėrsa tė tjerėt raportojnė kohė mė tė shpejta tė konfigurimit me lėvizje rrotulluese.

Rezultatet e kėtij studimi sugjerojnė se nėse pėrdoret njė skedar i vetėm konik mė i vogėl, regresiv, lėvizja rrotulluese do tė prodhojė kohė mė tė shpejta pėrgatitjeje sesa skedarėt e vetėm me konik mė tė madh, tė ndryshueshėm tė pėrdorur me lėvizje reciproke.

Pėr mė shumė informacion:

Martin Vorster, Peet J van der Vyver e George Markou. The effect of different molar access cavity designs on root canal shaping times using rotation and reciprocation instruments in mandibular first molars. J Endod luglio 2022;48:887-92.Pėr tė votuar duhet tė vendosni kredencialet tuaja nė Medikey
Nuk ėshtė interesantPak interesantInteresantShumė interesantEkstremisht interesant
( 0 votim / mesatar )
LOGIN


© LIFE SHPK   |   NIPT L41629010D