Procedurat dentare sedative te fėmijėt. Udhėzimet e Akademisė Amerikane tė Pediatrisė

Pedodonci | 5 Gusht 2022 |

Procedurat dentare sedative te fėmijėt. Udhėzimet e Akademisė Amerikane tė Pediatrisė


Akademia Amerikane e Pediatrisė (AAP), nė bashkėpunim me Akademinė Amerikane tė Dentistrisė Pediatrike, ka pėrditėsuar udhėzimet e saj pėr procedurat dentare qė duhet tė kryhen me sedatim te fėmijėt. Indikacionet rekomandojnė praninė e tė paktėn dy ekspertėve me trajnime specifike nė rastin e njė pacienti pediatrik qė i nėnshtrohet sedatimit tė thellė ose anestezisė sė pėrgjithshme pėr trajtimin dentar nė njė klinikė dentare ose nė spital.

"Jo vetėm kaq. Sedatimi duhet tė administrohet nga njė anesteziolog i kualifikuar", shpjegon Charles Coté, autori kryesor i dokumentit dhe drejtor i kėrkimit klinik nė anestezinė pediatrike, Spitali i Pėrgjithshėm i Masaēusetsit nė Boston, duke shtuar se sipas pėrditėsimit tė fundit, operatori qė pėrdor sedatimin, duhet tė ketė objekte, personel dhe pajisje pėr tė menaxhuar situatat emergjente dhe urgjente.

"Edhe pse sedatimi pėr procedurat dentare te fėmijėt dhe adoleshentėt ėshtė nė pėrgjithėsi i sigurt, ngjarjet e padėshiruara ndodhin sidomos kur njė dentist i vetėm kryen procedurėn gjatė administrimit tė njė sedatimi tė thellė ose anestezisė sė pėrgjithshme", shkruajnė autorėt, duke vėnė nė dukje se njė nga objektivat e dokumentit tė ri ėshtė pikėrisht garantimi i sigurisė sė pacientėve tė vegjėl.

"Udhėzimet japin indikacione specifike pėr nivelin e sedatimit: nėse ėshtė i moderuar, profesionisti pėrgjegjės, jo vetėm qė duhet tė dijė si tė pėrdorė teknikat e zgjimit, por duhet tė dijė gjithashtu se si tė sigurojė nivelin e duhur tė monitorimit dhe menaxhimit tė komplikimeve tė mundshme", vazhdon Cotè, duke shpjeguar se, nė rastet e sedatimit tė thellė ose anestezisė sė pėrgjithshme tė njė pacienti pediatrik, duhet tė jenė tė pranishėm sė paku dy operatorė kompetentė dhe njėri nuk duhet tė pėrfshihet nė ekzekutimin e procedurės, por ka pėr detyrė tė monitorojė parametrat vitalė tė pacientit, duke dhėnė ndihmė nė rast emergjence.

"Pėrditėsimi i fundit kėrkon qė tė dy operatorėt tė jenė tė certifikuar nė Pediatric Advanced Life Support, ndėrsa nė udhėzimet e mėparshme ishte e mjaftueshme prania e vetėm njė operatori tė certifikuar", pėrfundojnė autorėt.Pėr tė votuar duhet tė vendosni kredencialet tuaja nė Medikey
Nuk ėshtė interesantPak interesantInteresantShumė interesantEkstremisht interesant
( 0 votim / mesatar )
LOGIN


© LIFE SHPK   |   NIPT L41629010D