Ushqyerja me gji mbron nga keqformimi dentar

Pedodonci | 4 Gusht 2022 |

Ushqyerja me gji mbron nga keqformimi dentar


Ushqyerja e foshjes me gji deri nė gjashtė muajt e parė tė jetės pėr tė parandaluar sėmundjet infantile ėshtė efikase edhe nė parandalimin e keqformimit dentar. Nė kėtė pėrfundim ka arritur njė studim i publikuar nė Pediatrics, me autore kryesore  Karen Glazer Peres (University of Adelaide). Dihet se ushqyerja me gji ka njė efekt mbrojtės kundrejt shumė sėmundjeve", thotė studiuesja, duke rikujtuar se faktet e disponueshme deri tani flasin pėr gjashtė muajt e parė tė jetės sė foshnjės.

"Efekti i ushqimit ekskluziv me gji ėshtė njė metodė e cila ndalon ushqyerjen me lloje tė tjera lėngjesh si ujė dhe ēaj veē qumėshtit tė nėnės mbi keqformimin e dhėmbėve nuk ėshtė ende i qartė", thonė autorja duke hedhur hipotezėn se ushqimi ekskluziv me gji mund tė ketė njė efekt mė tė madh mbi formimin e dhėmbėve nė krahasim me ushqyerjen standarde pėr shkak tė mos pėrdorimit tė biberonit.

Pėr tė qartėsuar kėtė temė, kėrkuesit kanė seleksionuar njė grup prej 1303 fėmijėsh tė cilėt janė vėzhguar deri nė moshėn 5 vjeē duke regjistruar llojin e ushqimit me gji nga lindja deri nė 3, 12, dhe 24 muaj. Tė dhėnat janė krahasohuar me praninė ose jo tė keqformimit tė dhėmbėve, pėr kavitete dhe mjekime odontoiatrike. "Ushqyerja me gji lidhet me njė pėrhapje mė tė ulėt pėr keqformime, por pėrdorimi I biberonit e ndryshon kėtė lidhje", vazhdon mė tej Glazer Peres, duke theksuar se foshnjat e ushqyera ekskluzivisht me gji deri nė 6 muajsh kishin njė mundėsi mė tė vogėl pėr keqformim nė krahasim me ata tė cilėt nuk ishin ushqyer kurrė me gji.

Nga kėto rezultate ka rezultuar se efekti mbrojtės i ushqyerjes me gji mbi keqformimin dentar anulohet nga pėrdorimi i biberonit", thotė autorja duke dalė nė pėrfundimin se njė strategji efikase pėr tė pėrmirėsuar shėndetin oral mund tė jetė ajo e inkurajimit tė punonjėsve mjekėsorė nė kėshillimin e pėrfitimeve tė mundshme tė lidhura me ushqyerjen  me gji dhe risqet e lidhura me pėrdorimin e shpeshtė tė biberonit.Pėr tė votuar duhet tė vendosni kredencialet tuaja nė Medikey
Nuk ėshtė interesantPak interesantInteresantShumė interesantEkstremisht interesant
( 0 votim / mesatar )
LOGIN


© LIFE SHPK   |   NIPT L41629010D