Ekzaminimi dentar nė shkolla nuk ėshtė shumė efektiv nė parandalimin e sėmundjeve

Pedodonci | 2 Gusht 2022 |

Ekzaminimi dentar nė shkolla nuk ėshtė shumė efektiv nė parandalimin e sėmundjeve


Sipas njė rishikimi tė botuar nė Cochrane, programet e ekzaminimit dentar nė shkolla mund tė jenė mė pak efektive sesa pritej nė parandalimin e kariesit dhe problemeve dentare te fėmijėt.

Shėndeti dentar dhe oral konsiderohen si pjesė thelbėsore e shėndetit tė pėrgjithshėm dhe OBSH nė vitin 2003 pėrcaktoi karakteristikat dhe rėndėsinė e tyre. Mė shumė se 1 nė 2 fėmijė vuajnė nga kariesi dhe 73% e tyre kanė pasur tė paktėn njė episod gengiviti nė moshėn shkollore. Pavarėsisht kėsaj, pėr shembull, nė SHBA vetėm 14.2% e fėmijėve dhe adoleshentėve pėrdorin programe depistimi qė synojnė parandalimin e sėmundjeve orale.

Studimi ka analizuar rezultatet e provave tė kontrolluara me pėrzgjedhje rastėsore (RCT), tė programeve tė ekzaminimit tė shėndetit dentar tė drejtuara nė shkolla ndėrmjet 3-19 vjeē, tė kryera nga njė profesionist qė ka inspektuar vizualisht zgavrat orale tė fėmijėve. Ky lloj kontrolli ka pėr qėllim identifikimin e problemet e mundshme pėrpara paraqitjes sė sėmundjes simptomatike, duke nxitur prindėrit tė ndėrhyjnė nė mėnyrė parandaluese. 

Objektivi kryesor i kėtij rishikimi ėshtė vlerėsimi i efektivitetit tė programeve tė ekzaminimit dentar nė shkolla mbi gjendjen e pėrgjithshme tė shėndetit oral dhe pėrdorimin e shėrbimeve dentare. U pėrfshinė 8 RCT. Tė gjitha kėrkimet patėn njė ndjekje midis 3 dhe 11 muajsh nga pėrfundimi i shqyrtimit dhe asnjė hulumtim nuk analizoi ndonjė pėrfitim afatgjatė. Katėr studime u kryen nė Britani, dy nė Indi, njė nė SHBA dhe njė nė Arabinė Saudite.

Asnjė nga studimet e pėrfshira nuk raportoi pėrqindjen e fėmijėve me shqetėsime tė tjera tė shėndetit oral, tė tilla si gengiviti, defektet e zhvillimit tė smaltit, malokluzioni ose nevoja tė ndryshme ortodontike.

8 RCT-tė e vlerėsuara kishin rezultate shumė heterogjene. Shumica e studimeve treguan pėrfitime tė vogla nė parandalimin e kariesit dentar, por edhe rreziqet e paragjykimeve nė pėrzgjedhjen e mostrės dhe analiza shumė tė forta tė rezultateve i bėnė kėto rezultate shumė tė pasigurta.

Prandaj, provat e gjetura janė tė pamjaftueshme pėr tė nxjerrė pėrfundime nėse kontrolli dentar nė shkollė mund tė pėrmirėsojė shėndetin oral tė fėmijėve dhe adoleshentėve dhe investimet publike tė bėra nė kėto programe mund tė jenė tė padobishme. Vetėm ekzaminimi i personalizuar i plotėsuar nga programet arsimore, pėrfshirja aktive e prindėrve dhe ofrimi i kujdesit falas treguan njė efekt tė lehtė.

Studiuesit, nė pėrfundim, i ftojnė studiuesit tė kryejnė kėrkime nė tė ardhmen duke pėrdorur kritere mė tė standardizuara, duke rritur periudhėn e ndjekjes dhe duke shmangur paragjykimet pėr tė arritur nė pėrfundime mė tė sigurta.Pėr tė votuar duhet tė vendosni kredencialet tuaja nė Medikey
Nuk ėshtė interesantPak interesantInteresantShumė interesantEkstremisht interesant
( 0 votim / mesatar )
LOGIN


© LIFE SHPK   |   NIPT L41629010D