Trajnimi endodontik pėr tė pėrmirėsuar trajtimet e kanalit tė rrėnjės. A ėshtė efektiv?

Endodonci | 25 Korrik 2022 |

Trajnimi endodontik pėr tė pėrmirėsuar trajtimet e kanalit tė rrėnjės. A ėshtė efektiv?

Nga Lara Figini


Trajtimet e kanalit rrėnjė, bazuar nė tė dhėnat e literaturės, kanė njė shkallė suksesi ndėrmjet 75 dhe 85% te dhėmbėt me periodontit apikal dhe mbi 90% te dhėmbėt pa lezione apikale para-operatore.

Nė rezultatin e trajtimeve tė kanalit tė rrėnjės mund tė ndikojė edhe cilėsia teknike e mbushjeve.

Por, a ėshtė e mundur tė modifikohet dhe pėrmirėsohet rutina klinike dentare dhe cilėsia teknike e mbushjeve tė kanalit tė rrėnjės dhe rezultati i tyre nėpėrmjet ndėrhyrjeve pedagogjike apo kurseve tė trajnimit?

Tipologjia e kėrkimit dhe modaliteti i analizės

Nė njė studim tė botuar nė International Endodontic Journal, autorėt hetuan efektin e njė kursi tė vazhdueshėm trajnimi nė endodontikė, nė cilėsinė teknike dhe rezultatet/suksesin e trajtimit tė kanalit tė rrėnjės pėr dhėmbėt e pėrhershėm.

Pesėdhjetė e dy dentistė tė punėsuar nė Shėrbimin Dentar Publik nė More dhe Romsdal County, Norvegji, pėrfunduan njė kurs edukimi tė vazhdueshėm dy-ditor mbi trajtimet e kanalit rrėnjė.

Radiografitė periapikale tė dhėmbėve tė trajtuar nė mėnyrė endodontike u mblodhėn para dhe pas kursit tė trajnimit, u vlerėsuan pėr cilėsinė teknike dhe statusin periapikal tė trajtimeve dhe u ndoqėn pėr tė paktėn njė vit.

Cilėsia teknike e mbushjes sė kanalit tė rrėnjės u vlerėsua nė bazė tė densitetit, kohėzgjatjes dhe rezultatit tė trajtimit bazuar nė rezultatet PAI.

Informacioni mbi trajtimet e kanalit tė rrėnjės u mor nga sistemi elektronik i tė dhėnave shėndetėsore tė qarkut.

Informacioni nė lidhje me historikun e dentistėve dhe procedurat rutinė tė trajtimit u mblodh nėpėrmjet njė pyetėsori.

Pėr tė vlerėsuar efektin e kursit, u kryen analiza statistikore pėrshkruese dhe analiza e regresionit logjistik me efekte tė pėrziera.

Rezultatet

Pėr analizėn ishin tė disponueshme 224 radiografi tė dhėmbėve nė tė cilėt trajtimi dhe mbushja e rrėnjės u krye para kursit tė trajnimit, dhe 221 radiografi tė dhėmbėve nė tė cilėt trajtimi dhe mbushja e rrėnjėve u krye pas kursit.

Pėrqindja e dhėmbėve me cilėsi adekuate tė mbushjes sė rrėnjėve ishte dukshėm mė e ulėt pas kursit, kryesisht e lidhur me mbushjet e rrėnjėve "tė shkurtra". Nuk u vunė re dallime tė rėndėsishme nė rezultatin e trajtimeve.

Megjithatė, dallime tė mėdha u vunė re nė rezultatin e trajtimeve midis nėngrupeve tė stomatologėve: pėr shembull, kanalet e rrėnjės tė trajtuara nga stomatologe femra treguan njė rezultat mė tė mirė si pėr sa i pėrket cilėsisė sė mbushjeve tė kanaleve tė rrėnjės ashtu edhe pėr shėndetin periapikal, ndėrsa njė rezultat mė i mirė periapikal u vu re te dhėmbėt e trajtuar nga dentistė tė trajnuar nė Norvegji, pavarėsisht nga ata tė trajnuar jashtė vendit; eksperienca e viteve duket se nuk ka shumė ndikim nė kėtė drejtim.

Dhėmbėt te pacientėt e moshės ≤18 vjeē, tė kryer pas kursit tė trajnimit, u shėruan relativisht mė mirė se dhėmbėt e trajtuar endodontikisht te pacientėt > 18 vjeē.

Konkluzionet

Nga tė dhėnat e kėtij studimi, tė cilat duhet tė vėrtetohen edhe nė punime tė tjera tė ngjashme, mund tė konkludohet se njė kurs dy-ditor pėr trajtimin e kanaleve tė rrėnjės, i dhėnė pėr stomatologėt e shėrbimit stomatologjik publik nė Norvegji, nuk ka pėrmirėsuar nivelin teknik tė cilėsisė sė mbushjeve tė kanalit tė rrėnjės ose gjendjes periapikale.

Implikimet klinike

Si shpjegohet fakti qė nuk ėshtė arritur asnjė pėrmirėsim nė cilėsinė dhe suksesin endodontik pas njė kursi pėr trajnimin endodontik?

Duhet theksuar se, nė studimin e sipėrpėrmendur, vetėm 45% e dhėmbėve tė trajtuar endodontikisht nė grupin para kursit dhe 41% nė grupin pas kursit u janė pėrfshirė nė analizat pėrfundimtare, pra pėrqindja e lartė e braktisjes sė studimit gjatė ndjekjes mund tė kufizojė vlefshmėrinė e rezultateve.

Rezultatet e kėtij studimi tregojnė se pas kursit tė trajnimit nuk ka pasur pėrmirėsime nė cilėsinė teknike tė mbushjeve tė rrėnjėve dhe, pėrkundrazi, ka pasur njė rėnie nė mbushjet adekuate tė rrėnjėve, veēanėrisht nė lidhje me gjatėsinė e mbushjeve tė rrėnjėve.

Njė shpjegim i mundshėm pėr kėtė rezultat mund tė jetė se rruga edukative e ka fokusuar problemin nė mbushjet e kanaleve rrėnjėsore "tė gjata" qė ndikojnė negativisht nė rezultatin e trajtimeve endodontike tė dhėmbėve tė infektuar, pas sė cilės dentistėt nė pėrpjekje pėr tė shmangur prodhimin e mbushjeve tė gjata tė kanalit tė rrėnjės kanė gabuar duke i bėrė ato shumė tė shkurtra.

Gjithashtu mund tė mendohet se stomatologėt kanė vendosur tė kryejnė trajtimet mė tė vėshtira endodontike pas kursit. Ėshtė gjithashtu e mundur qė njė kurs dy-ditor tė jetė shumė i kufizuar pėr tė ndryshuar nė mėnyrė efektive rutinėn klinike tė njė karriere profesionale si dentist.

Pėr mė shumė informacion:

Kristin Jordal, Rasa Skudutyte-Rysstad, Abhijit Sen, Gerald Torgersen, Dag Orstavik, Pia Titterud Sunde. Effects of an individualized training course on technical quality and periapical status of teeth treated endodontically by dentists in the Public Dental Service in Norway: an observational intervention study. Int Endod J Marzo 2022;55:240-51.

 Pėr tė votuar duhet tė vendosni kredencialet tuaja nė Medikey
Nuk ėshtė interesantPak interesantInteresantShumė interesantEkstremisht interesant
( 0 votim / mesatar )
LOGIN


© LIFE SHPK   |   NIPT L41629010D