Perforimet endodontike tė trajtuara me MTA. Njė studim italian vlerėson prognozėn

Endodonci | 12 Korrik 2022 |

Perforimet endodontike tė trajtuara me MTA. Njė studim italian vlerėson prognozėn


Perforimet e kanalit tė rrėnjės prekin rreth 2-12% tė dhėmbėve tė trajtuar endodontikisht dhe janė ende ndėr komplikimet mė tė zakonshme tė vėrejtura nė endodoncinė moderne dhe kryesisht derivojnė nga ngjarje jatrogjene.

Perforimi ėshtė njė thyerje nė indet e forta tė dhėmbit qė shkakton inflamacion dhe humbje tė ngjitjes nė indet mbėshtetėse, pavarėsisht nga shkaku. Nėse nuk trajtohen, perforimet shkaktojnė humbjen e integritetit tė rrėnjės dhe indeve periodontale pranė tyre, duke rrezikuar kėshtu edhe prognozėn e tyre.

Agregati i trioksidit mineral (MTA) ishte materiali i parė qė siguroi shėrimin e parashikueshėm tė perforimeve tė rrėnjėve. Materialet e pėrdorura mė parė kishin njė prognozė tė dobėt, veēanėrisht pėr perforime relativisht tė mėdha, kryesisht pėr shkak tė biokompatibilitetit tė dobėt ose kapacitetit tė pamjaftueshėm izolues tė materialit.

MTA, nga ana tjetėr, ka treguar biokompatibilitet tė shkėlqyer dhe kapacitet mbyllės me veti bioaktive. Pėrdorimi i tij pėr riparimin e perforimit ėshtė vlerėsuar nga disa studime laboratorike te kafshėt dhe nga disa kėrkime klinike; megjithatė, vetėm disa studime kanė dhėnė tė dhėna mbi prognozėn afatgjatė tė MTA-sė tė pėrdorur pėr riparimin e perforimeve.

Tipologjia e kėrkimit dhe modaliteti i analizės

Nė njė studim italian, qė do tė publikohet sė shpejti nė Journal of Endodontics, autorėt kanė pėrcaktuar rezultatin pėr dhėmbėt me perforime rrėnjore tė trajtuara me MTA ortograde pas njė ndjekjeje 14-vjeēare dhe identifikuan faktorėt e mundshėm prognostikė.

Nė studim, cili u i krye ndėrmjet viteve 1999-2009, u regjistruan pacientė me njė perforim tė vetėm tė dhėmbit tė trajtuar me MTA. Informacioni para operacionit, intraoperativ dhe postoperativ u vlerėsua dhe rezultatet u ndanė si tė shėruara ose tė pashėruara.

Pacientėt u ndoqėn ēdo vit deri nė vitin 2018, rreth 17 vjet pas trajtimit, me ndjekje deri nė 14 vjet. Rezultatet klinike dhe radiografike u vlerėsuan duke pėrdorur protokolle tė standardizuara tė ndjekjes.

Rezultatet

Nga 124 pacientėt e regjistruar (mosha mesatare 36.5 vjeē, 53.2% meshkuj), 115 u shėruan nė kontrollin vjetor tė parė (n = 110, 89%) ose tė dytė (n = 5.4%) pas trajtimit, ndėrsa 9 lezione nuk u shėruan.
Karakteristikat qė lidhen dukshėm me mos-shėrimin ishin gjinia, probimi pozitiv, madhėsia dhe vendi i perforimit.

Perforimet paraqitėn komplikime nė 48 dhėmbė gjatė ndjekjes me probabilitet tė vlerėsuar tė rikthimit nė 5, 10 dhe 14 vjet prej 6% (95% CI, 2-10%), 30% (95% CI, 20-38%) dhe 62% (95% CI, 46-73%), respektivisht.

Studimi pozitiv kishte vlerėn mė tė lartė nė lidhje me rrezikun e pėrmbysjes (HR = 3.3, p ≤0.001) dhe perforimet > 3 mm kishin mė shumė gjasa tė dėshtonin (HR = 4.1, p <0.001).

Konkluzionet

Nga tė dhėnat e kėtij studimi, tė cilat duhen konfirmuar edhe nė punime tė tjera tė ngjashme, mund tė konkludohet se problemet e pėrsėritura tė perforimit tė kanalit tė rrėnjės tė trajtuara me MTA tė shėruar rriten me kalimin e kohės.

Nėse probabiliteti i ndryshimit ėshtė i ulėt nė ndjekjen 5-vjeēare (6%), ai rritet nė 62% pas 14 vjetėsh.

Implikimet klinike

Tė dhėnat nga ky studim nxjerrin nė pah nevojėn pėr tė hetuar dhe pėrmirėsuar sjelljen e materialit tė pėrdorur pėr tė riparuar perforacionet jatrogjene nė afat tė gjatė (veēanėrisht nė kushte acidike tė mikromjedisit dhe kolonizimit mikrobik) pėr tė rritur jetėgjatėsinė e trajtimeve tė shpimit.

Pėr mė shumė informacion:

Gorni FG, Ionescu AC, Ambrogi F, Brambilla E, Gagliani M. Prognostic factors and primary healing on root perforation repaired with MTA: a 14-year longitudinal study. J Endodont, article in press, https://doi.org/10.1016/j.joen.2022.06.005.Pėr tė votuar duhet tė vendosni kredencialet tuaja nė Medikey
Nuk ėshtė interesantPak interesantInteresantShumė interesantEkstremisht interesant
( 0 votim / mesatar )
LOGIN


© LIFE SHPK   |   NIPT L41629010D