A mund tė ekzistojė njė lidhje ndėrmjet pulpitit, sėmundjeve kardiovaskulare dhe gurėve nė veshka?

Endodonci | 6 Korrik 2022 |

A mund tė ekzistojė njė lidhje ndėrmjet pulpitit, sėmundjeve kardiovaskulare dhe gurėve nė veshka?

Nga Lara Figini


Kalcifikimi i indeve tė trupit mund tė jetė njė proces normal ose patologjik qė ndodh si rezultat i depozitimit tė kalciumit, dhe nė pėrgjithėsi ndodh nė kocka dhe dhėmbė, por mund tė ndodhė edhe nė zona ektopike tė trupit si enėt e gjakut, veshkat dhe kyēet (kalcifikimi metastatik).

Kėto kalcifikime zakonisht zbulojnė ēekuilibėr nė metabolizmin e kalciumit dhe ēojnė nė hiperkalcemi.

Gurėt e pulpės (PS) ose pulpolitet janė kalcifikime distrofike qė ndodhin nė indin e pulpės dhe radiografikisht shihen si masa radiopake nė pjesėt koronale ose rrėnjėt e pulpės dentare. Prevalenca e PS-ve sipas studimeve tė literaturės varion nga 8% nė 95%.

PS-tė zakonisht janė asimptomatike dhe janė rezultat i vetė-riparimit tė indit tė pulpės nė pėrgjigje tė inflamacionit afatgjatė pėr shkak tė kariesit, mbushjeve tė thella, inflamacionit kronik ose faktorėve tė tjerė. Megjithatė, patogjeneza e saktė e PS-ve vazhdon tė jetė e panjohur.

Por, a mund tė ekzistojė njė lidhje midis PS-ve, kalcifikimeve tė tjera tė trupit dhe sėmundjeve sistemike?

Tipologjia e kėrkimit dhe modaliteti i analizės

Nė njė pėrmbledhje sistematike tė botuar sė fundi nė Journal of Endodontics autorėt kėrkuan tė gjitha studimet e publikuara nė literaturė qė hetuan lidhjen midis gurėve tė pulpės (PS) dhe sėmundjeve kardiovaskulare (CVD) ose gurėve nė veshka (RS), duke pėrdorur tre baza tė dhėnash deri nė qershor 2021 si dhe duke kryer kėrkimin manual nėpėrmjet Google Scholar dhe literaturės gri.

Vetėm studimet origjinale u pėrfshinė dhe u vlerėsuan nė mėnyrė kritike duke pėrdorur njė version tė pėrshtatur tė shkallės Newcastle-Otawa. Raporti i probabilitetit (OR) u llogarit duke pėrdorur testin statistikor Mantel-Haenszel (95% interval i besueshmėrisė [CI]) pėr tė studiuar lidhjen e PS-ve me CVD-tė dhe/ose RS-tė (vlera P ˂.05).

Rezultatet

Nga 4933 studimet e identifikuara fillimisht, 19 u pėrfshinė nė rishikimin pėrfundimtar. Rreziku i paragjykimit ishte i ulėt nė 13 studime, i moderuar nė 4 dhe i lartė nė 2 studime.
Katėrmbėdhjetė studime hetuan lidhjen midis CVD-ve dhe PS-ve me njė madhėsi totale tė kampionit prej 3,831 pacientėsh. Metaanaliza e studimeve me rrezik tė moderuar dhe tė ulėt tė paragjykimit zbuloi njė lidhje tė rėndėsishme midis PS-ve dhe CVD-ve (OR, 3.35; 95% CI, 1.91-5.89; P .001, I2 5 65%).

Korrelacioni midis RS-ve dhe PS-ve u hetua nė 6 studime me njė madhėsi totale tė kampionit prej 1278 pacientėsh, por nuk u gjet asnjė lidhje midis PS-ve dhe RS-ve.
Rezultatet zbuluan gjithashtu njė lidhje midis PS-ve dhe CVD-ve te pacientėt mbi 40 vjeē (OR, 8,78; 95% CI, 3,64-1,17; P .001, I2 5 0%).

Konkluzionet

Nga tė dhėnat e kėtij rishikimi, tė cilat duhet tė konfirmohen edhe nė punime tė tjera tė ngjashme, mund tė konkludohet se ekziston njė lidhje midis gurėve tė pulpės dentare (PS) dhe sėmundjeve kardiovaskulare (CVD) te pacientėt mbi 40 vjeē. Megjithatė, nuk ka asnjė lidhje midis PS-ve dhe gurėve nė veshka (RS).

Implikimet klinike

Edhe pse nga pikėpamja dentare pulpolitet nuk kanė rėndėsi klinike tė domethėnėse, stomatologėt duhet tė jenė tė vetėdijshėm pėr lidhjen midis kėtyre sėmundjeve dhe sėmundjeve kardiovaskulare, ndaj kėshillohet qė tė kėrkohet njė depistim i kujdesshėm i pacientėve qė kanė njė histori mjekėsore.

Pėr mė shumė informacion:

Hossam Waleed Almadhoon, Mohammed Al-Kafarna, Pharm Moamen Mostafa Asla, Mohamed Ibrahim Gbreel, Mohamed Abd Elfatah Abd Allah, Nabeel Almotairy. The association of dental pulp stones to cardiovascular and renal diseases: a systematic review and meta-analysis. J Endod luglio 2022;48:845-54Pėr tė votuar duhet tė vendosni kredencialet tuaja nė Medikey
Nuk ėshtė interesantPak interesantInteresantShumė interesantEkstremisht interesant
( 0 votim / mesatar )
LOGIN


© LIFE SHPK   |   NIPT L41629010D