Shkalla e suksesit tė terapisė primare endodontike. Si ka ndryshuar me kalimin e kohės dhe cilėt janė faktorėt qė ndikojnė

 

Endodonci | 29 Qershor 2022 |

Shkalla e suksesit tė terapisė primare endodontike. Si ka ndryshuar me kalimin e kohės dhe cilėt janė faktorėt qė ndikojnė

Nga Lara Figini


Fatkeqėsisht, suksesi i njė trajtimi tė kanalit tė rrėnjės nuk ėshtė "matematikor", por varet nga shumė faktorė dhe bazohet nė parandalimin ose eliminimin e periodontitit apikal me origjinė endodontike.

Njė vlerėsim global i shkallės sė suksesit tė terapive primare tė rrėnjėve (RCT) tė kryera nė periudhėn 1966-2002 u botua nė rishikimin nga Ng et al. nė vitin 2007, por ndryshimet e rėndėsishme nė materialet dhe metodat e instrumentimit endodontik tė kanalit tė rrėnjės justifikojnė njė analizė tė pėrditėsuar tė kėtyre rezultateve.

Tipologjia e kėrkimit dhe modaliteti i analizės

Nė njė rishikim sistematik, tė botuar nė International Endodontic Journal, autorėt pėrcaktuan shkallėn e   suksesit tė RCT-ve primare tė marra nga tė gjitha studimet e literaturės tė botuara mbi kėtė temė nė periudhėn 2003-2020 dhe hetuan ndikimin e disa karakteristikave ose faktorėve tė njohur ose tė dyshuar qė lidhen me rezultatet e trajtimit.

Njė kėrkim elektronik u krye sipas bazave tė mėposhtme tė tė dhėnave: PubMed, Embase, CINHAL, Cochrane dhe Web of Science. U pėrfshinė studime klinike gjatėsore, studime me pėrzgjedhje rastėsore, studime grupore dhe studime vėzhguese retrospektive.

Studimet me tė paktėn dymbėdhjetė muaj ndjekje postoperative dhe shkallė tė suksesit bazuar nė provat klinike dhe radiografike u analizuan dhe u gjykuan ose me "kritere strikte" (zgjidhje e plotė e lezionit periapikal) ose "kritere tė lirshme" (zvogėlimi i madhėsisė sė lezionit ekzistues periapikal).

U llogaritėn normat e suksesit tė ponderuara dhe tė pėrmbledhura. Modelet e meta-regresionit me efekte tė rastėsishme u pėrdorėn pėr tė hetuar burimet e mundshme tė statistikave tė heterogjenitetit. Cilėsia e studimeve tė pėrfshira u vlerėsua nėpėrmjet GRADE.

Rezultatet

Dyzet e dy studime u pėrfshinė nė rishikimin pėrfundimtar. Metaanaliza tregoi norma suksesi tė ponderuara tė grumbulluara tė vlerėsuara nė 92.6% (95% CI: 90.5% -94.8%) sipas "kritereve tė lirshme" dhe 82.0% (95% CI: 79.3% -84.8%) sipas "kritereve strikte".

Fushat mė domethėnėse tė heterogjenitetit tė studimeve kishin tė bėnin me vitin e publikimit dhe kualifikimin e operatorit. Shumica e studimeve (64.29%) u konsideruan tė jenė tė cilėsisė sė ulėt.

Konkluzionet

Nga tė dhėnat e kėtij rishikimi, tė cilat duhet tė konfirmohen edhe nė punime tė tjera tė ngjashme, mund tė konkludohet se suksesi i terapisė primare tė kanalit tė rrėnjės ėshtė i lartė dhe trajtimi endodontik ėshtė, nė tėrėsi, njė metodė e besueshme pėr ruajtjen e dhėmbėve natyralė pavarėsisht nga kriteret e metodės sė pėrdorur.

Faktorėt biologjikė, si prania e njė radiolucence periapike para operacionit, vazhdojnė tė jenė faktorėt mė domethėnės qė mund tė ndikojnė nė rezultatin e terapisė primare tė kanalit rrėnjė.

Implikimet klinike

Rezultatet e kėtij rishikimi sugjerojnė se pėrparimet teknologjike nė instrumentet e kanaleve tė rrėnjės, tė tilla si instrumentet rrotulluese nikel-titan, rrisin efikasitetin dhe riprodhueshmėrinė e endodoncisė, por nuk ndikojnė nė normat e suksesit tė trajtimit.

Fatkeqėsisht, rezultatet e vlerėsimit tė cilėsisė tregojnė njė nivel tė ulėt tė provave pėr kėto studime, pėr standardet GRADE, dhe pėr kėtė arsye nevojiten studime mė rigoroze dhe cilėsore nė tė ardhmen pėr tė marrė tė dhėna tė besueshme.

Pėr mė shumė informacion:

• Ng YL, Mann V, Rahbaran S, Lewsey J, Gulabivala K. Outcome of primary root canal treatment: systematic review of the literature - Part 1. Effects of study characteristics on probability of success. Int Endodont J 2007;40:921-39. 
• Lorel E. Burns, Jimin Kim, Yinxiang Wu, Rakan Alzwaideh, Richard McGowan, Asgeir Sigurdsson. Outcomes of primary root canal therapy: an updated systematic review of longitudinal clinical studies published between 2003 and 2020. Int Endod J luglio 2022;55:714-31.Pėr tė votuar duhet tė vendosni kredencialet tuaja nė Medikey
Nuk ėshtė interesantPak interesantInteresantShumė interesantEkstremisht interesant
( 0 votim / mesatar )
LOGIN


© LIFE SHPK   |   NIPT L41629010D