Karakteristikat e kurorave tė disilikatit tė litiumit, tė prodhuara me metodėn CAD/CAM, ose tė printuara nė 3D

Protezim | 16 Qershor 2022 |

Karakteristikat e kurorave tė disilikatit tė litiumit, tė prodhuara me metodėn CAD/CAM, ose tė printuara nė 3D

Nga Lara Figini


Restaurimet qeramike kanė filluar tė pėrdoren gjerėsisht nė stomatologji pasi plotėsojnė kėrkesat estetike dhe funksionale tė zonave tė pėrparme dhe tė pasme tė gojės; aktualisht, qeramika e qelqit me disilikat litiumi (LD) njihet si njė opsion i shkėlqyer pėr rehabilitimin dentar. Njė studim retrospektiv nga Teichmann (2017) ka raportuar njė normė kumulative mbijetese prej 98.2% pėr kurorat e vetme LD pas 11 vitesh shėrbimi klinik.

Ekzistojnė dy metoda tė veēanta pėr prodhimin e restaurimeve tė LD-sė: njėra pėrfshin shtypjen e nxehtė tė shufrave prej qeramike nė njė kallėp me njė kurorė dylli. Edhe pse njė proces mė i kontrolluar mund tė arrihet duke zėvendėsuar restaurimin tradicional tė dyllit me printimin 3D.

Marrja dhe pėrpunimi i tė dhėnave ndjek tė njėjtat hapa si metoda konvencionale CAD/CAM, por teknika zbritėse me bluarjen e njė blloku qeramike zėvendėsohet me atė shtesė dhe restaurimi i stampuar 3D me bazė polimeri pėrpunohet duke pėrdorur teknikėn e presimit duke prodhuar kėshtu restaurimin pėrfundimtar.

Metoda tjetėr, pėrfshin bluarjen e blloqeve LD tė parakristalizuara duke pėrdorur sistemin CAD/CAM. Edhe pse dallimet nė pėrpunimin e qeramikės, mund tė shkaktojnė mikrostruktura dhe karakteristika tė veēanta tė sipėrfaqes, tė cilat mund tė ndikojnė nė sjelljen mekanike tė materialeve dhe, rrjedhimisht, nė performancėn klinike tė vetė protezės.

Tipologjia e kėrkimit dhe modaliteti i analizės

Nė njė studim in vitro, tė botuar Journal of Dentistry, autorėt vlerėsuan pėrshtatjen dhe rezistencėn ndaj lodhjes sė kurorave monolitike qelqi-qeramike tė disilikat litiumit (LD) tė prodhuara nga teknikat e printimit (tė kombinuara me printimin 3D, grupi eksperimental ) krahasuar me ato tė prodhuara nga bluarja CAD/CAM (grupi i kontrollit).

Tridhjetė abutmente me finiturė tė hapur u prodhuan me njė material tė ngjashėm me dentinėn dhe u skanuan me njė skaner ekstraoral. Imazhet e marra u pėrpunuan duke pėrdorur softuerin CAD, pėr tė dizajnuar njė premolar. Blloqet LD u bluan duke pėrdorur sistemin CAD/CAM.

Pėr teknikėn e presimit, kurorat u printuan fillimisht nė 3D duke pėrdorur njė material polimer dhe u krye protokolli i presimit tė nxehtė. Kurorat u cementuan nė mėnyrė ngjitėse nė bazament dhe u skanuan me mikro-CT.

Skedarėt u pėrpunuan dhe imazhet me prerje tėrthore u analizuan nė pesė pika matėse: kėndi margjinal, aksial, kėndi boshtor, kėndi mbyllės dhe okluzal.

Testi i lodhjes u krye me njė makineri universale testimi MTS (2 Hz, 37 ° C ujė i distiluar) duke pėrdorur njė piston tė pėrbėrė anatomik, duke ndjekur metodėn step-stress.

Mikroēarjet dhe frakturat u zbuluan me njė sistem akustik dhe u konfirmuan me transilluminim. Njė shpėrndarje kumulative e dėmit Weibull (95% CI) u pėrdor pėr tė analizuar tė dhėnat e lodhjes.

Rezultatet

Mostrat e grupit tė kontrollit (CAD / CAM) treguan njė trashėsi mė tė madhe tė boshllėkut nė zonėn okluzale, njė trashėsi mė tė vogėl tė hendekut nė kėndin aksial dhe nė zonėn aksiale krahasuar me kampionėt e grupit eksperimental (p <0.05).
Probabiliteti i dėshtimit ishte i ngjashėm pėr kurorat e prodhuara me bluarje CAD/CAM dhe pėr ato tė prodhuara me shtypje.

Frakturat radiale ishin mėnyra mė e zakonshme e dėshtimit.

Konkluzionet

Nga tė dhėnat e kėtij studimi, tė cilat duhet tė konfirmohen nė punime tė tjera tė ngjashme, mund tė konkludohet se kurorat LD tė cilat prodhohen duke pėrdorur kombinimin e teknikės sė printimit 3D kanė njė forcė tė ngjashme lodhjeje krahasuar me njėsinė e kontrollit tė bluarjes CAD/CAM dhe shfaqin trashėsi mė tė ulėt tė boshllėkut nė rajonin okluzal.

Implikimet klinike

Njė proces mė i kontrolluar mund tė arrihet duke zėvendėsuar restaurimet konvencionale CAD / CAM me printimin 3D, e cila prodhon kurora qeramike monolitike prej qelqi me disilikat litiumi me pėrshtatje tė mirė dhe mbijetesė mė tė lartė tė lodhjes.

Pėr mė shumė informacion:

• Teichmann M, Gockler F, Weber V, Yildirim M, Wolfart S, Edelhoff D. Ten year survival and complication rates of lithium-disilicate (Empress 2) tooth-supported crowns, implant-supported crowns, and fixed dental prostheses. J Dent 2017;56:65-77. 
• Rodrigo Ottoni, Susana M. Salazar Marocho, Jason A.Griggs, Mįrcia Borba. CAD/CAM versus 3D-printing/pressed lithium disilicate monolithic crowns: adaptation and fatigue behaviour. Disponibile online J Dent 7 June 2022, 104181.Pėr tė votuar duhet tė vendosni kredencialet tuaja nė Medikey
Nuk ėshtė interesantPak interesantInteresantShumė interesantEkstremisht interesant
( 0 votim / mesatar )
LOGIN


© LIFE SHPK   |   NIPT L41629010D