Aplikimi i anestezisė te molarėt maksilarė. Ja, pse mund tė jetė i vėshtirė

Endodonci | 8 Qershor 2022 |

Aplikimi i anestezisė te molarėt maksilarė. Ja, pse mund tė jetė i vėshtirė

Nga Lara Figini


Njė nga shqetėsimet kryesore tė endodontistit ėshtė tė jetė nė gjendje tė kryejė trajtimin e kanalit rrėnjė me dhimbje dhe shqetėsim minimal pėr pacientin.

Janė disa faktorėt qė mund tė ndikojnė nė shkallėn e suksesit tė anestezisė nė dhėmbėt me pulpit tė pakthyeshėm, kryesisht dhimbja dhe inflamacioni para operacionit dhe pozicioni anatomik i dhėmbit.

Pėr shembull, dhėmbėt e pasmė mandibular kanė regjistruar gjithmonė shkallė dukshėm mė tė larta tė dėshtimit tė anestezisė nė krahasim me dhėmbėt nga zona tė tjera anatomike.

U tregua gjithashtu, se gjatėsia e rrėnjėve molare maksilare mund tė ndikojė nė suksesin e anestezisė dhe se dhėmbėt me rrėnjė mė tė gjata distobukale dhe palatale kanė njė potencial mė tė madh pėr dėshtimin e anestezisė (Moradi, 2016). Pėr mė tepėr, ėshtė raportuar se rrėnja palatale e molarėve maksilarė me pulpit tė pakthyeshėm nuk anestezohet mirė vetėm me injeksion vestibular.

Te molarėt maksilarė vendi i zakonshėm i injektimit ėshtė vestibuli dhe tretėsira anestezike duhet tė arrijė nė rrėnjėn palatale duke u pėrhapur nga vendi i injektimit nė foramenin apikal tė rrėnjės.

Tipologjia e kėrkimit dhe modaliteti i analizės

Nė njė studim klinik, tė botuar nė Journal of Endodontics, autorėt vlerėsuan efektin e variablave anatomike nė shkallėn e suksesit tė anestezisė nė molarėt maksilarė me pulpit tė pakthyeshėm.

Ky studim pėrfshiu pacientė qė kishin molarė maksilarė me pulpit tė pakthyeshėm dhe qė kishin kryer njė tomografi tė kompjuterizuar me rreze konike (CBCT).

Pas injektimit tė infiltrimit tė njė solucioni anestezik, shkalla e suksesit tė anestezisė u regjistrua duke kėrkuar nga pacientėt tė vlerėsonin dhimbjen e tyre gjatė pėrgatitjes sė aksesit dhe instrumentimit tė kanalit rrėnjė, si dhe nevojėn e tyre pėr injeksion shtesė gjatė trajtimit.
Distanca e rrėnjės palatale nga korteksi bukal u llogaritut duke pėrdorur Romexis Viewer (Planmeca, Helsinki, Finlandė) dhe u morėn tė dyja pamjet aksiale dhe koronale.

Tė dhėnat u analizuan me chi-square dhe testin t.

Rezultatet

Nė kėtė studim u pėrfshinė dyzet e shtatė dhėmbė molarė tė parė dhe tė dytė maksilarė. Shkalla e pėrgjithshme e suksesit tė anestezisė rezultoi tė ishte 63.80%. Dhėmbėt me rrėnjė palatale qė kishin majėn tė vendosur mė shumė se 12.34 mm nga korteksi bukal nė vijėn aksiale dhe 12.46 mm nė vijėn koronale treguan njė probabilitet mė tė madh tė dėshtimit tė anestezisė sesa dhėmbėt me distanca mė tė shkurtra.

Prania e sinusit maksilar midis pllakės kortikale dhe rrėnjėve nuk pati njė ndikim tė rėndėsishėm nė efikasitetin e anestezisė (P> 0,05).

Konkluzionet

Nga tė dhėnat e kėtij studimi, tė cilat duhet tė konfirmohen nė punime tė tjera tė ngjashme, mund tė konkludohet se shkalla e dėshtimit tė anestezisė gjatė trajtimit tė pulpitit tė pakthyeshėm nė molarėt mandibularė me njė rrėnjė palatale divergjente ėshtė dukshėm mė e lartė se nė dhėmbėt me njė distancė inferiore ndėrmjet majės sė rrėnjės palatale dhe korteksit vestibular.

Implikimet klinike

Dentisti duhet tė jetė i vetėdijshėm se molarėt mandibularė me pulpit tė pakthyeshėm mund tė jenė problematik pėr t'u anestezuar vetėm me anestezi bukale pėr shkak tė divergjencės sė rrėnjės palatale.
Megjithatė, prania e sinusit maksilar midis rrėnjėve nuk ka njė ndikim tė rėndėsishėm nė suksesin e anestezisė.

Pėr mė shumė informacion:

• Masoud Parirokh, Sina Kakooei, Nouzar Nakhaee, Hamed Manochehrifar, Paul Abbott. The effect of the anatomic variables on the success rate of anesthesia in maxillary molars with irreversible pulpitis. J Endod giugno 2022;48:707-13.
• Moradi Askari E, Parirokh M, Nakhaee N et al. The effect of maxillary first molar root length on the success rate of buccal infiltration anesthesia. J Endod 2016;42:1462-6.


 Pėr tė votuar duhet tė vendosni kredencialet tuaja nė Medikey
Nuk ėshtė interesantPak interesantInteresantShumė interesantEkstremisht interesant
( 0 votim / mesatar )
LOGIN


© LIFE SHPK   |   NIPT L41629010D