Faktorėt qė ndikojnė nė performancėn klinike tė dhėmbėve tė trajtuar endodontikisht

Endodonci | 27 Maj 2022 |

Faktorėt qė ndikojnė nė performancėn klinike tė dhėmbėve tė trajtuar endodontikisht

Nga Lara Figini


Ende nuk ėshtė vėrtetuar se cila ėshtė metoda mė e mirė pėr tė rivendosur dhėmbėt e trajtuar endodontikisht (ETT), pasi nuk ka asnjė provė pėrfundimtare qė tė tregojė se cilat materiale dhe teknika duhet tė pėrdoren pėr tė marrė rezultate optimale tė cilat sigurojnė funksionin e restauruar mastikator me tė paktėn njė jetėgjatėsi (ose sukses dhe mbijetesė) tė pranueshme tė ETT-ve. 

Janė tė shumtė faktorėt qė mund tė pėrmendim, si lloji i kunjės, sasia e mbetur e mureve dentare koronale, teknika e restaurimit, efekti ferrule, pozicioni i dhėmbit nė hark dhe ngarkesa e tij gjatė pėrtypjes.

Tipologjia e kėrkimit dhe modaliteti i analizės

Nė njė pėrmbledhje sistematike qė do tė publikohet sė shpejti nė Journal of Prosthetic Dentistry, autorėt kanė gjurmuar dhe vlerėsuar tė gjitha rishikimet sistematike tė bazuara nė provat e disponueshme nė literaturė mbi ndikimin e faktorėve qė lidhen me performancėn klinike (mbijetesa, shkalla e dėshtimit ose suksesit) tė dhėmbėve tė restauruar endodontikisht.

Kėrkimi u krye duke pėrdorur PubMed, Scopus dhe Web of Science me qėllim identifikimin e tė gjitha rishikimeve sistematike pėrkatėse tė cilat do tė publikohen deri mė 27 shtator 2022. Dy recensues zgjodhėn nė mėnyrė tė pavarur titujt, abstraktet dhe tekstet e plota dhe secili prej tyre nxorri tė dhėna pėr studimet e pėrfshira. Njė auditor i vetėm me njė verifikues tė pavarur pėrfundoi vlerėsimin e cilėsisė. U  krye njė analizė pėrshkruese e tė gjitha tė dhėnave tė mbledhura.

Rezultatet

Kriteret e pėrfshirjes i plotėsuan 36 rishikime sistematike. Faktorėt mė tė vlerėsuar ishin lloji i teknikės sė restaurimit koronal (n = 22) dhe lloji i kunjės (n = 22). Rezultatet treguan se shtyllat metalike dhe fibra duket se tė  kenė njė performancė tė ngjashme klinike dhe se endocrown mund tė jetė njė opsion i pėrshtatshėm restaurues.

Nuk kishte asnjė provė qė mund tė pėrcaktonte nėse kurorat e vetme mund tė ofrojnė sukses mė tė mirė ose mė tė keq nė distancė sesa restaurimi i drejtpėrdrejtė.

Ruajtja e sasisė mė tė madhe tė mundshme tė strukturės koronale ėshtė njė faktor themelor dhe efekti ferrule vazhdon tė jetė njė temė e diskutueshme. Shumica e studimeve (n = 30, 81%) paraqitėn njė vlerėsim pėrfundimtar tė "nivelit tė ulėt" tė GRADE-s (Recommendations, Assessment, Development and Evaluations).

Konkluzionet

Nga tė dhėnat e kėtij rishikimi, tė cilat duhen konfirmuar edhe nė punime tė tjera tė ngjashme, mund tė konkludohet se lloji i kunjės nuk duket se ndikon nė performancėn klinike tė restaurimit tė dhėmbėve tė trajtuar endodontikisht.

Megjithatė, ende mungojnė provat pėrfundimtare pėr tė sugjeruar se cilat janė materialet mė tė mira ose teknikat mė tė mira pėr tė rivendosur strukturėn koronale tė dhėmbit dhe se si kėto mund tė ndikojnė nė performancėn klinike tė dhėmbit tė trajtuar endodontikisht, siē ėshtė edhe ndikimi i efektit ferrule.

Implikimet klinike

Bazuar nė tė dhėnat nga ky rishikim sistematik, dentisti mund tė vėrejė se rikonstruksionet post-endodontike duke pėrdorur shtylla metalike dhe fibrash kanė performancė klinike tė mirė dhe tė ngjashme dhe se restaurimet endokronė duket tė jenė njė opsion i pėrshtatshėm pėr restaurimin e pasmė tė dhėmbėve tė trajtuar endodontikisht.

Pėr mė shumė informacion:

Lara Dotto L, Luiza Paloma S. Girotto, Yara Teresinha Correa Silva Sousa, Gabriel Kalil Rocha Pereira, Ataķs Bacchi, Rafael Sarkis-Onofre. Factors influencing the clinical performance of the restoration of endodontically treated teeth: an assessment of systematic reviews of clinical studies. J Prost Dent, article in press.Pėr tė votuar duhet tė vendosni kredencialet tuaja nė Medikey
Nuk ėshtė interesantPak interesantInteresantShumė interesantEkstremisht interesant
( 0 votim / mesatar )
LOGIN


© LIFE SHPK   |   NIPT L41629010D