Terapia rigjeneruese endodontike dhe dobia e kondicionimit tė dhėmbėve me acid malik

Endodonci | 17 Maj 2022 |

Terapia rigjeneruese endodontike dhe dobia e kondicionimit tė dhėmbėve me acid malik

Nga Lara Figini


Qėllimi kryesor i terapisė rigjeneruese endodontike (RET) ėshtė ērrėnjosja e infeksioneve tė kanalit tė rrėnjės dhe stimulimi i shėrimit tė kockave, me qėllim rritjen e trashėsisė sė murit dhe gjatėsisė sė rrėnjės duke ruajtur njė pėrgjigje pozitive ndaj vitalitetit.

Terapia rigjeneruese endodontike pėrfshin disa faza: dezinfektimin dhe deproteinizimin, pėrdorimin e hipokloritit tė natriumit (NaOCl) dhe kondicionimin me EDTA pėrkatėsisht, kontrollin e gjakderdhjes dhe restaurimin pėrfundimtar.

Faktorėt e rritjes sė ēliruar kimikisht janė tė rėndėsishėm nė procedurat rigjeneruese. Kėta faktorė tė rritjes janė molekula bioaktive (kimikisht proteinat ose polipeptidet) qė modifikojnė pėrgjigjen qelizore pėrmes komunikimit ndėrqelizor, pėrmirėsojnė aktivitetin sekretor tė odontoblasteve dhe nxisin lokalizimin e qelizave burimore tė pulpės dentare nė vendin e plagės duke nxitur diferencimin e tyre nė qeliza qė prodhojnė osteodentinė.

Matrica e dentinės pėrbėhet nga faktorė tė shumtė tė rritjes, duke pėrfshirė faktorėt e rritjes transformuese, faktorėt e rritjes tė ngjashme me insulinėn, faktorėt e rritjes qė rrjedhin nga trombocitet, faktorėt e rritjes endoteliale vaskulare, faktorėt bazė tė rritjes sė fibroblastit dhe faktorėt e rritjes epidermale, tė cilėt tė gjithė janė tė sekuestruar gjatė dentinogenezės. Prandaj, ēdo faktor i rritjes luan njė rol tė veēantė nė zhvillimin e dhėmbėve.

Faktori i rritjes transformuese beta 1 (TGF-β1) ėshtė njė nga molekulat bioaktive nė thelb mė tė studiuara; nxit proliferimin, diferencimin dhe kemotaksėn qelizore nė lloje tė ndryshme qelizash. Prandaj, konsiderohet molekula thelbėsore pėr rigjenerimin e pulpės.

Kondicionimi i dentinės mund tė kontribuojė nė suksesin e procedurave rigjeneruese endodontike, aq sa njė pėrqendrim prej 17% i solucionit EDTA bashkė pėrcakton rezultatin e qelizave staminale duke i lejuar ato tė ngjiten nė muret e dhėmbėve dhe tė nxisin diferencimin e tyre. Acidi malik 7% (MA) ėshtė njė tjetėr kelator i njohur i dobishėm nė kėtė fazė tė rigjenerimit endodontik. Krahasuar me 17% tė EDTA, 7% e MA shkakton vrazhdėsi mė tė madhe tė sipėrfaqes sė dentinės intraradikulare, e cila ndihmon nė pėrmirėsimin e lidhjes sė materialit ngjitės pėr vulosje.

Por cili ėshtė lloji i kondicionimit tė dentinės qė shkakton njė ēlirim mė tė madh tė faktorėve transformues tė rritjes beta 1 (TGF-β1), duke predispozuar pėr njė terapi rigjeneruese endodontike tė suksesshme?

Tipologjia e kėrkimit dhe modaliteti i analizės

Nė njė studim in vitro, tė botuar nė Journal of Endodontics, autorėt analizuan efektin e kondicionimit me acid malik (MA) nė 7% tė kanaleve rrėnjore tė infektuara nė ēlirimin e faktorėve transformues tė rritjes beta 1 (TGF-β1). Ata morėn nė konsideratė 75 dhėmbė njerėzorė tė dekoloruar me njė rrėnjė.

Autorėt verifikuan me radiografi praninė e njė kanali tė vetėm me apeksin e maturuar dhe mungesėn e ndonjė kalcifikimi apo resorbimi.

Pėr tė standardizuar gjatėsinė e rrėnjės nė 7 mm u pėrdor njė disk diamanti i ftohtė me shpejtėsi tė ulėt (Horico Dental, Berlin, Gjermani).

75 dhėmbėt formuan dy grupe: grupin steril (n = 36) dhe grupin e infektuar (n = 39).

Madhėsia e lumenit tė kanalit tė rrėnjės u homogjenizua nė 1.3 mm me ndihmėn e njė reamer Peeso # 3 (Mani Inc, Tochigi, Japoni); 0.5% kloraminė T (Sigma-Aldrich, St. Louis, MO) u pėrdor pėr tė dezinfektuar tė gjithė dhėmbėt, tė cilėt mė pas u ruajtėn nė ujė tė dyfishtė tė distiluar derisa u pėrdorėn.

Mė pas, tė gjitha mostrat e tė dy grupeve u ujitėn pėr 10 minuta me 10 ml pėrkatėsisht:

• 1,5% hipoklorit natriumi (NaOCl);
• 7% acid malik MA;
• 17% EDTA;
• njė kombinim prej 1.5% NaOCl me 17% EDTA;
• njė kombinim prej 1.5% NaOCl me 7% MA.

Sasia e TGF-β1 u vlerėsua nė mėnyrė sasiore duke pėrdorur njė test kit imunosorbente tė lidhur me enzimėn.

Rezultatet

Lėshimi i TGF-β1 rezultoi tė ishte mė i ulėti nė mostrat e biofilmit nė krahasim me mostrat jo-biofilmike pėr tė gjitha grupet e ujitjes. Acidi malik 7% me 1,5% NaOCl tregoi formimin e sasive mė tė larta tė ēlirimit tė faktorit tė rritjes TGF-β1 krahasuar me kombinimin e 17% EDTA dhe 1,5% NaOCl nė tė dy mostrat e biofilmave sesa nė mostrat jo biofilmike.

Mostrat jo-biofilmike tė trajtuara me vetėm 7% MA treguan ēlirim mė tė madh tė faktorit tė rritjes sesa vetėm EDTA nė 17%, por nuk kishte asnjė ndryshim domethėnės nė ēlirimin e faktorit tė rritjes midis mostrave tė biofilmit tė trajtuar me 7% tė MA dhe 17% tė EDTA.

Konkluzionet

Nga tė dhėnat e kėtij studimi, tė cilat duhen konfirmuar nė punime tė tjera tė ngjashme, mund tė konkludohet se biofilmat bakterial modifikojnė ēlirimin e TGF-β1. Irriganti me bazė acidi malik 7% ėshtė dukshėm mė efektiv se 17% EDTA nė nxitjen e ēlirimit tė faktorėve tė rritjes TGF-β1 nga dentina e rrėnjės.

Implikimet klinike

Rezultatet e kėtij studimi sugjerojnė se kondicionimi i kanalit tė rrėnjės me kombinimin e 1.5% NaOCl dhe 7% MA mund tė jetė mė i dobishėm se 1.5% NaOCl me 17% EDTA pasi promovon njė ēlirim tė faktorėve tė rritur tė rritjes qė predispozojnė pėr njė sukses mė tė mirė tė terapi rigjeneruese endodontike.

Pėr mė shumė informacion:

Nidambur Vasudev Ballal, Rajkumar Narkedamalli, Nikita B. Ruparel, Padmaja A. Shenoy, Vinutha R. Bhat, Vijetha Shenoy Belle. Effect of maleic acid root conditioning on release of transforming growth factor Beta 1 from infected root canal dentin. J Endod maggio 2022;48:620-4.Pėr tė votuar duhet tė vendosni kredencialet tuaja nė Medikey
Nuk ėshtė interesantPak interesantInteresantShumė interesantEkstremisht interesant
( 0 votim / mesatar )
LOGIN


© LIFE SHPK   |   NIPT L41629010D