Krahasimi i procedurave tė rigjenerimit endodontik

Endodonci | 28 Prill 2022 |

Krahasimi i procedurave tė rigjenerimit endodontik

Nga Lara Figini


Procedurat endodontike rigjeneruese (REP) u pėrcaktuan qė nė vitin 2007 nga Murray et al. si " procedurat mbi baza biologjike, tė dizajnuara pėr tė zėvendėsuar strukturat e dėmtuara, duke pėrfshirė strukturat e dentinės dhe rrėnjės, dhe qelizat komplekse pulpė-dentinė".

Nė REP, mpiksjet e gjakut (BC), tė cilat formohen nė njė hapėsirė kanali tė dezinfektuar siē duhet duke shkaktuar qėllimisht gjakderdhje tė indit peri-apikal, krijojnė njė skelė tredimensionale qė kap qelizat burimore tė padiferencuara dhe mbėshtet rritjen e indeve tė reja. Njė BC e qėndrueshme vepron si njė skelė pėr tė mbėshtetur pėrhapjen e trungut qelizor brenda kanalit dhe pėrmban faktorėt e nevojshėm pėr rritjen dhe diferencimin e qelizave.

Megjithatė, induksioni i BC klinikisht ka disavantazhe. Kryesisht kjo procedurė ėshtė traumatike dhe mund tė shkaktojė shqetėsim te pacientėt; sė dyti, induksioni i gjakderdhjes periapikale nė hapėsirėn e kanalit nuk ėshtė gjithmonė aq lehtė i arritshėm, si dhe ėshtė i vėshtirė pėr tė rregulluar vėllimin e gjakderdhjes nė nivelin e dėshiruar, duke qenė se gjakderdhja e reduktuar do ta bėnte tė pamjaftueshme sigurimin e skelės sė nevojshme.

Sė fundi, pozicionimi i saktė i agregatit tė trioksidit mineral (MTA) mbi BC nė nivelin e dėshiruar ėshtė njė procedurė e ndjeshme qė kėrkon njė pėrvojė.

Pėr tė kapėrcyer disavantazhet qė lidhen me teknikėn e rivaskularizimit BC, ėshtė propozuar njė koncentrat trombocitesh i gjeneratės sė dytė tė bazuar nė fibrinėn e pasur me trombocite (PRF). Ky mpiksje fibrine autologe me densitet tė lartė pėrbėhet nga njė pėrqendrim mė i lartė i faktorėve tė rritjes dhe vepron si njė skelė biologjike qė mbėshtet migrimin e qelizave dhe ēlirimin e citokinės pėr tė stimuluar rigjenerimin e indeve patologjike tė pulpės dentare duke nxitur dentinogenezėn kur aplikohet nė njė kanal rrėnjėsor steril hapėsinor gjatė procedurės sė rigjenerimit.

Procedurat endodontike rigjeneruese prej disa vitesh janė fokusuar vetėm nė trajtimin e dhėmbėve tė pėrhershėm apex tė papjekur me pulpė nekrotike, duke patur sukses tė madh. Pėr tė fuqizuar dhe pėrmirėsuar i kėto procedurave rigjeneruese endodontike sė fundmi ėshtė sugjeruar edhe trajtimi i dhėmbėve tė pėrhershėm me apeks tė pjekur, tė mbyllur dhe plotėsisht tė formuar.

Tipologjia e kėrkimit dhe modaliteti i analizės

Nė njė studim klinik tė rastėsishėm , tė botuar nė International Endodontic Journal, autorėt krahasuan rezultatet klinike dhe radiografike tė dy procedurave rigjeneruese endodontike (REPs), rigjallėrimin dhe teknikėn rigjeneruese tė bazuar nė fibrinė tė pasur me trombocite (PRF) nė trajtimin e dhėmbėve tė pėrhershėm tė pjekur me pulpė nekrotike.

Njėzet pacientė me dhėmbė tė pėrparmė nekrotik tė pjekur me lezione tė mėdha periapikale u ndanė rastėsisht nė njė dy grupe (n = 10):
• grupi I, i trajtuar me teknikėn e rivitalizimit me mpiksje gjaku (BC);
• grupi II, i trajtuar me teknikėn e rigjenerimit duke pėrdorur fibrinė tė pasur me trombocite (PRF).

Ndjekja zgjati 12 muaj. Shėrimi periradikular u vlerėsua duke pėrdorur radiografi tė standardizuara tė marra nė fillim, 6 dhe 12 muaj pas trajtimit.

Njė testues elektrik i pulpės u pėrdor pėr tė vlerėsuar nėse ndjeshmėria e pulpės u rikuperua gjatė periudhės sė ndjekjes. Analiza statistikore u krye duke pėrdorur testin Mann-Whitney dhe testin Wilcoxon pėr tė dhėnat joparametrike.

Pėr tė dhėnat parametrike ėshtė pėrdorur analiza e variancės me masa tė pėrsėritura. Niveli i rėndėsisė u vendos nė p ≤.05.

Rezultatet

Pati njė rritje tė konsiderueshme nė shėrimin periradikular nė tė dy grupet nė 6 dhe 12 muaj, krahasuar me kohėn fillestare, pa dallime domethėnėse midis grupeve pas 12 muajsh (p = .143). Kishte njė ndryshim domethėnės midis leximeve tė ndjeshmėrisė dentare nė kohėn fillestare, 6 muaj dhe 12 muaj ndjekje (p <.001).

Konkluzionet

Nga tė dhėnat e kėtij studimi, tė cilat duhet tė konfirmohen edhe nė punime tė tjera tė ngjashme, mund tė konkludohet se teknikat REP, si teknikat e rivitalizimit ose tė bazuara nė PRF, duhet tė konsiderohen si opsione tė mundshme trajtimi edhe pėr dhėmbėt e pjekur me pulpė nekrotike.

Implikimet klinike

Njė nivel mė i lartė i provave, tė marra pėrmes sprovave klinike me fuqi adekuate, dhe periudha mė tė gjata tė ndjekjes janė tė nevojshme pėr tė vėrtetuar pėrfundimisht rezultatet e ndryshme tė REP.

Pėr mė shumė informacion:

• Ahmed Youssef, Magdy Ali, Amr ElBolok, Reham Hassan. Regenerative endodontic procedures for the treatment of necrotic mature teeth: a preliminary randomized clinical trial. Int Endod J aprile 2022;55:334-46.
• Murray PE, Garcia-Godoy F, Hargreaves KM. Regenerative endodontics: a review of current status and a call for action. J Endodont 2007;33:377-90.

 Pėr tė votuar duhet tė vendosni kredencialet tuaja nė Medikey
Nuk ėshtė interesantPak interesantInteresantShumė interesantEkstremisht interesant
( 0 votim / mesatar )
LOGIN


© LIFE SHPK   |   NIPT L41629010D