Cila ėshtė metoda mė efektive pėr dekontaminimin e artefakteve tė zirkonisė pėrpara cementimit?

Protezim | 26 Prill 2022 |

Cila ėshtė metoda mė efektive pėr dekontaminimin e artefakteve tė zirkonisė pėrpara cementimit?

Nga Lara Figini


Restaurimet me bazė zirkoni tani pėrdoren gjerėsisht nė stomatologji pėr shkak tė biokompatibilitetit tė tyre tė shkėlqyer, rezistencės dhe estetikės sė lartė. Sipėrfaqja e oksidit tė zirkonit ėshtė inerte dhe e vėshtirė pėr t'u gdhendur, njė veti qė lejon restaurimet t'i mbijetojnė sfidave tė vėshtira kimike brenda zgavrės sė gojės.

Megjithatė, ky bėhet njė problem i madh nė rastet kur duhet tė merret njė lidhje midis oksidit tė zirkonit dhe cementos lidhėse. Njė lidhje optimale me oksidin e zirkonit mund tė pėrftohet me pėrdorimin e cementos rrėshirė tė bazuar nė monomere fosfate ose me rėrė me mikrogrimca alumini.

Njė problem tjetėr qė nuk duhet neglizhuar ėshtė ndotja e sipėrfaqes sė restaurimit tė zirkonisė me pėshtymė, gjak ose silikon gjatė fazės sė provės intraorale tė produktit. Ndotja rrit vėshtirėsinė nė arritjen e mbajtjes optimale dhe i bėn procedurat e lidhjes teknikisht mė tė ndjeshme.

Pėshtyma dhe gjaku pėrmbajnė proteina, grimca inorganike dhe baktere qė mund tė ngjiten nė sipėrfaqen e oksidit tė zirkonit, duke ndikuar negativisht nė lidhjen me rrėshirėn.

Metoda tė ndryshme tė dekontaminimit tė sipėrfaqeve tė zirkonit janė raportuar nė literaturė me qėllim rikuperimin e forcės ngjitėse tė reduktuar nga kontaminimi.

Kėto metoda dekontaminimi mund tė klasifikohen nė:

• metodat mekanike, si shpėlarja e fuqishme me ujė, gėrryerja e ajrit me grimcat e aluminit dhe ultratinguj etj.;
• modalitete fizike, si trajtimi me plazma tė ndryshme;
• metoda kimike, tė tilla si pėrdorimi i etanolit, izopropanolit, acetonit, peroksidit tė hidrogjenit, hipokloritit tė natriumit nė pėrqendrime tė ndryshme, acidit fosforik, acidit hidrofluorik, natriumit dodecil sulfat ose detergjenteve enzimatike.

Vitet e fundit, disa pastrues pėr zirkoninė e dhėmbėve janė tregtuar gjithashtu duke pėrfshirė Ivoclean (Ivoclar Vivadent, Schaan, Liechtenstein), ZirCleanTM (Bisco Inc., Schaumburg, IL, SHBA), Pastrues KatanaTM (Kuraray Noritake Dental Inc., Tokio, Japoni) dhe xhel AD (Kuraray Noritake Dental Inc).
Forca e lidhjes nė tėrheqje, pėr tė marrė shkėputjen e cementos rrėshirė nga zirkonia, u vlerėsua pėr 13 grupe (N = 10 secili): gjashtė masa pastrimi kundėr dy kontaminimeve, gjakut dhe pėshtymės (12 grupe eksperimentale) dhe njė grup kontrolli tė pandotur.

Mikroskopi elektronik skanues u pėrdor pėr tė vėzhguar sipėrfaqet e mostrave pas trajtimeve tė ndryshme. Spektroskopia fotoelektronike me rreze X (XPS) u krye pėr tė identifikuar karbonin (C1s), pikun e azotit (N1s), fosforin (P2p) dhe zirkonin (Zr3d), nga tė cilat raportet elementare C / Zr, N / Zr dhe P / Zr.

Rezultatet

Edhe pse shpėlarja me ujė largoi shumicėn e ndotėsve nga sipėrfaqja e oksidit tė zirkonit, forca ngjitėse e cementos rrėshirė ishte dukshėm mė e ulėt se grupet e tjera. Acidi fosforik rezultoi i paefektshėm dhe hipokloriti i natriumit NaOCl ishte mė pak i besueshėm nė rivendosjen e forcės sė ngjitjes.

Tre pastrueset komerciale (ZirCleanTM, Ivoclean, KatanaTM Cleaner) treguan vlera superiore pastrimi dhe pastrimi ndaj tre sistemeve tė tjera tė listuara mė sipėr duke ofruar forcė mė tė mirė lidhjeje rrėshirė cemento-oksid zirkoniumi, me pėrjashtim tė grupit tė trajtuar me ZirCleanTM me sipėrfaqe zirkoni tė kontaminuara me gjak.

N/Zr u ul pėr tė gjitha mostrat e pastra dhe raporti P/Zr u rrit pėr grupet e acidit fosforik dhe KatanaTM Cleaner.

Konkluzionet

Nga tė dhėnat e kėtij studimi, tė cilat duhet tė konfirmohen edhe nė punime tė tjera tė ngjashme, mund tė konkludohet se tė tre pastruesit komercialė pėr zirkoninė tė hulumtuar nė kėtė studim janė efektivė nė dekontaminimin e zirkonisė nga pėshtyma dhe gjaku dhe lejojnė rritjen e forcės sė ngjitja midis cementos rrėshirė dhe zirkonit.

Implikimet klinike

Nuk rekomandohet pėrdorimi i ujit, acidit fosforik ose hipokloritit tė koncentruar tė natriumit pėr pastrimin e pėshtymės dhe gjakut tė produkteve tė zirkonisė. ZirCleanTM funksionon mirė nė dekontaminimin e oksidit tė zirkonit tė kontaminuar me pėshtymė. Ivoclean ose KatanaTM Cleaner janė tė dobishme pėr dekontaminimin e zirkonisė si nga pėshtyma ashtu edhe nga gjaku duke lejuar rikuperimin e forcės origjinale tė lidhjes ēimentuese.

Pėr mė shumė informacion:

Tian F, Londono J, Villalobos V, Pan Y, Xuan Ho H, Eshera R, Sidow SJ, Bergeron BE, Wang X, Tay FR. Effectiveness of different cleaning measures on the bonding of resin cement to saliva-contaminated or blood-contaminated zirconia. J Dent maggio 2022;120:104084.


 Pėr tė votuar duhet tė vendosni kredencialet tuaja nė Medikey
Nuk ėshtė interesantPak interesantInteresantShumė interesantEkstremisht interesant
( 0 votim / mesatar )
LOGIN


© LIFE SHPK   |   NIPT L41629010D