Formimi i kanaleve "S"

Endodonci | 15 Prill 2022 |

Formimi i kanaleve "S"

Nga Lara Figini


Nė trajtimet e kanalit tė rrėnjės, ruajtja e formės origjinale gjatė fazės sė formimit konsiderohet njė aspekt thelbėsor dhe pėr fat tė keq anatomitė shumė tė ndryshueshme dhe komplekse tė kanalit tė rrėnjės e bėjnė kėtė njė aspekt shumė sfidues.

Komplikimet qė mund tė ndodhin mė shpesh pas formimit tė sistemeve komplekse tė kanaleve rrėnjė janė: transporti rrėnjor dhe apikal, devijimet pasuese, zhveshjet dhe perforimet, fraktura e filetove. Shfaqja e kėtyre komplikimeve duhet tė shmanget pėr tė mos ēuar nė dobėsim tė tepėrt tė rrėnjės, pėrveē faktit qė ato ndikojnė negativisht nė hapat e mėvonshėm tė dezinfektimit dhe mbylljes sė kanalit.

Instrumentet nikel-titan (NiTi) lejojnė pėrgatitjet mė tė pėrqendruara me devijime tė reduktuara tė kanalit tė rrėnjės pėr shkak tė super-fleksibilitetit tė tyre; megjithatė, incidenca e thyerjeve tė tyre, veēanėrisht kur pėrgatiten kanale tė lakuar, ėshtė dukshėm e lartė.

Rrjedhimisht, lidhjet NiTi qė i nėnshtrohen trajtimeve termike dhe modele tė reja mjetesh janė zhvilluar pėr tė pėrmirėsuar sigurinė dhe efikasitetin e tyre.

Tipologjia e kėrkimit dhe modaliteti i analizės

Nė njė studim laboratorik, tė botuar nė "Australian Endodontic Journal", autorėt krahasuan kapacitetin e formėsimit tė ProTaper Next (PTN) me atė tė sistemit HyFlex EDM (HEDM) dhe One Curve (OC), produktet e fundit dhe rafinuan me trajtim termik, nė kanale tė simuluara nė formė S.

Gjashtėdhjetė blloqe rrėshirė tė pastėr me kanale nė formė S u formuan nė njė madhėsi pėrfundimtare apikale prej 25 duke pėrdorur instrumentet PTN, HEDM dhe OC (n = 20 kanale pėr secilin nga kėto tre grupe).

Imazhet e pėrbėra u morėn duke mbivendosur imazhe para dhe pas pėrgatitjes. Sasia e rrėshirės sė hequr u mat pingul me sipėrfaqen e kanalit nė 22 pikė. U pėrcaktua gjerėsia e kanalit tė pėrgatitur dhe transporti i kanalit nė nivele tė ndryshme. U regjistruan edhe devijime nė kanal.

Tė dhėnat u analizuar statistikisht duke pėrdorur analizėn e variancės, testin Kruskal-Wallis dhe testin chi-squared me nivel sinjifikance 0.05.

Rezultatet

OC prodhoi zmadhimin mė konservator, pasi kishte ruajtur lakimin apikal tė kanaleve nė formė S me respekt mė tė madh pėr HEDM dhe PTN. OC dhe HEDM ruajtėn fundin e kanalit dhe lakimin koronal mė mirė se PTN-tė. Asnjė instrument nuk ėshtė thyer gjatė pėrgatitjes sė kanaleve nė formė S.

Nė nivelin e kurbaturave apikale (nivelet 1-3) dhe koronale (nivelet 4-7), sasia totale e rrėshirės sė hequr ndryshonte ndjeshėm midis grupeve (P <0.05): OC <PTN <HEDM. Nė seksionin e drejtė tė kanaleve (nivelet 8-10) sasia totale e rrėshirės sė hequr nė grupet OC dhe HEDM ishte dukshėm mė e ulėt se ajo e hequr nė grupin PTN (P <0.05), pa dallime tė rėndėsishme midis OC dhe HEDM ( P> 0.05). Nė lakimin apikal, OC shkaktoi dukshėm mė pak transport kanalesh sesa HEDM dhe PTN (P <0.05), pa dallime domethėnėse midis HEDM dhe PTN (P> 0.05).

Nė fund tė kanalit dhe nė lakimin koronal, OC dhe HEDM shkaktuan dukshėm mė pak transport kanalesh sesa PTN (P <0.05), pa dallime domethėnėse midis OC dhe HEDM (P> 0.05). Nė korrespondencė me seksionin e drejtė tė kanalit, nuk u shfaqėn dallime domethėnėse midis tre grupeve (P> 0.05).

Konkluzionet

Nga tė dhėnat e kėtij studimi, tė cilat duhen konfirmuar edhe nė punime tė tjera tė ngjashme, mund tė konkludohet se sistemi OC prodhon njė formėsim mė konservativ tė kanalit tė rrėnjės, duke ruajtur mė mirė lakimin apikal tė kanaleve nė formė S-je sesa sistemet HEDM dhe PTN. OC dhe HEDM ruajtėn fundin e kanalit dhe lakimin koronal mė mirė se PTN.

Implikimet klinike

Pėrballė anatomive kritike tė kanalit, si ato nė formė S-je, endodontisti duhet tė shqyrtojė me kujdes se cilin lloj sistemi tė formėsimit rrotullues tė pėrdorė pėr tė shmangur thyerjet e instrumenteve, gabimet e transportit apikal, perforimet, etj.

Bazuar nė kėtė studim in vitro, i cili megjithatė duhet tė konfirmohet nga prova tė tjera klinike me ndjekje nė distancė qė vėrtetojnė suksesin klinik endodontik, sistemi OC prodhon njė formėsim mė konservator tė kanalit duke respektuar anatominė origjinale tė tij.

Pėr mė shumė informacion:

Mohamed A. Gomaa, Mohammad Osama, Amany E. Badr. Shaping ability of three thermally treated nickel-titanium systems in S-shaped canals. Aust Endod J dicembre 2021;47:435-41.Pėr tė votuar duhet tė vendosni kredencialet tuaja nė Medikey
Nuk ėshtė interesantPak interesantInteresantShumė interesantEkstremisht interesant
( 0 votim / mesatar )
LOGIN


© LIFE SHPK   |   NIPT L41629010D