Ritrajtimet e kanaleve nė lezionet specifike periapikale. Mė mirė njė apo dy seanca, me mjekim tė ndėrmjetėm?

Endodonci | 13 Prill 2022 |

Ritrajtimet e kanaleve nė lezionet specifike periapikale. Mė mirė njė apo dy seanca, me mjekim tė ndėrmjetėm?

Nga Lara Figini


Njė nga objektivat kryesore tė terapisė sė kanaleve tė rrėnjės ėshtė eliminimi i procesit infektiv duke reduktuar mikrobiotėn e pėrmbajtur nė sistemet e kanaleve rrėnjėsore nė nivele tė pėrputhshme me shėrimin e indeve periapikale. Megjithatė, disa organizma tė pranishėm fillimisht nė indet nekrotike mund t'i mbijetojnė procedurave kemiomekanike ose mund tė vazhdojnė nė kanale ose zona tė mbetura "tė pa instrumentuara" nė sistemin e kanalit rrėnjė.

Bakteret e vazhdueshme mund tė shkaktojnė inflamacion tė ri nė rajonin periapikal ose tė kontribuojnė nė vazhdimėsinė e procesit infektiv edhe pas mbushjes sė kanalit tė rrėnjės.
Periodontiti periapikal i shoqėruar me dhėmbė tė trajtuar nė mėnyrė endodontike me vulė tė kanalit tė rrėnjės konsiderohet zakonisht si sekondar dhe persistent dhe quhet periodontiti periapikal pas trajtimit (PTAP).

Pėr njė kohė tė gjatė, literatura ka treguar se mikrobiota PTAP ndryshonte ndjeshėm nga mikrobiota e raportuar pėr infeksionet parėsore endodontike, duke sugjeruar se ndryshe nga mikrobiota e fundit (e pėrbėrė nga njė ose disa specie bakteriale, pėrgjithėsisht gram-pozitive, me njė mbizotėrim tė dukshėm tė specie fakultative ose anaerobe) ajo e PTAP zakonisht ėshtė e pėrzier ku infeksionet mbahen veēanėrisht nga anaerobikėt gram-negativė. Megjithatė, studimet e fundit mbi kėtė temė kanė zbuluar se dhėmbėt me PTAP kanė njė bashkėsi bakteriale po aq tė larmishme, duke pėrfshirė anaerobikėt e afėrt gram-pozitiv dhe gram-negativ.

Kėto studime mbėshtesin etiologjinė heterogjene tė infeksionit persistent/sekondar, ku asnjė specie e vetme nuk mund tė konsiderohet si patogjen kryesor endodontik, ku nė vend tė kėsaj kombinime tė shumta bakteriale veprojnė nė mėnyrė sinergjike pėr tė rritur virulencėn e tyre, duke luajtur njė rol tė rėndėsishėm nė ruajtjen e sėmundjes.

Nė mėnyrė tė veēantė, lipopolisakaridi (LPS) dhe acidi lipoteik (LTA) janė dy faktorė virulence tė pėrfshirė nė zhvillimin dhe mirėmbajtjen e periodontitit apikal. LPS ėshtė pėrbėrėsi kryesor i murit qelizor tė jashtėm tė baktereve Gram negative, ndėrsa LTA pėrbėn murin qelizor tė baktereve Gram pozitive. Pavarėsisht dallimeve nė aspektin e strukturės dhe gjeneve tė transkriptimit, tė dyja kanė veti tė jashtėzakonshme patogjene dhe janė tė afta tė shkaktojnė dėme nė indet periradikulare.

Duke pasur parasysh heterogjenitetin dhe kompleksitetin e mikrobiotės sė periodontitit dytėsor persistent periapikal, a ėshtė mė mirė tė tėrhiqeni kėta dhėmbė nė njė seancė tė vetme apo nė dy seanca duke pėrdorur ndihmėn e veshjes sė ndėrmjetme?

Tipologjia e kėrkimit dhe modaliteti i analizės

Nė njė studim klinik tė rastėsishėm tė kohėve tė fundit, tė botuar nė Journal of Endodontics, autorėt krahasuan efektivitetin e ritrajtimit endodontik tė dhėmbėve me periodontitin sekondar apikal persistent (PTAP) tė kryer nė 1 vizitė krahasuar me atė tė kryer nė 2 vizita.

U analizua reduktimi i baktereve tė kultivueshme (njėsitė qė formojnė koloni [CFU]), lipopolisakaridet (LPS), acidi lipoteik (LTA) dhe vėllimi i lezionit periapikal (mm3) pas 18 muajsh ndjekjeje.

Autorėt zgjodhėn dyzet pacientė tė diagnostikuar me PTAP dhe i ndanė nė mėnyrė rastėsore nė dy grupet e mėposhtme:

• Grupi 1, ritrajtimi i kanalit tė rrėnjės i kryer nė 1 vizitė tė vetme;
• Grupi 2, ritrajtimi i kanalit tė rrėnjės i kryher nė 2 vizita me vendosje tė ndėrmjetme tė veshjes me hidroksid kalciumi pėr 14 ditė.

Skanimet tomografike u kryen me rreze konike para operacionit dhe pas 18 muajsh ndjekje.
Mostrat mikrobiologjike u mblodhėn para dhe pas procedurave tė kanalit rrėnjė. Testi LAL (Limulus Amebocyte Lysate Test) u pėrdor pėr tė pėrcaktuar sasinė e endotoksinave (EU / mL). Nivelet e LTA u matėn duke pėrdorur analizėn imunosorbente tė lidhur me enzimėn (pg/mL). Teknikat e kulturės u pėrdorėn pėr tė pėrcaktuar bakteret e kultivueshme duke numėruar CFU-tė (CFU/mL).

Vėllimi i lezioneve periapikale u analizua nė fillim tė studimit dhe nė ndjekje nė 18 muaj pas trajtimit nėpėrmjet programit ITK-SNAP (Cognitica, Philadelphia, PA).

Rezultatet

Vlerat bazale mė tė larta se ato tė mbledhura pas protokollit tė ritrajtimit pėr tė gjithė parametrat e hulumtuar u theksuan pėr tė gjitha mostrat. Ngarkesa mė e lartė bakteriale dhe niveli mė i ulėt LTA u gjet nė grupin me dy vizita pas protokollit tė ritrajtimit (P <.05), pa dallime statistikore midis grupeve nė nivelet e endotoksinės dhe vėllimin e lezionit periapikal (mm3) nė ndjekjen e 18 muajve, analizuar me tomografi kompjuterike me rreze konike (P> .05).

Nuk u gjetėn dallime domethėnėse pėr sa i pėrket parametrave tė mėposhtėm: gjinia, mosha, lloji i dhėmbit, diagnoza, vėllimi para operacionit i lezionit, cilėsia e mbushjes dhe lloji i restaurimit koronal.
Pėr sa i pėrket kohės sė kaluar nga trajtimi i mėparshėm, 57,5% e rasteve (n = 23) janė trajtuar 3 dhe 5 vjet mė parė, 30% (n = 12) nga 5-10 vjet mė parė dhe 12,5% (n = 5) mė shumė se 10 vite mė parė.

Konkluzionet

Nga tė dhėnat e kėtij studimi, tė cilat duhen konfirmuar edhe nė punime tė tjera tė ngjashme, mund tė konkludohet se ritrajtimi endodontik nė 1 ose 2 vizita tregon shėrime periapikale po aq tė favorshme nė 18 muaj, pa dallime statistikisht domethėnėse midis dy grupeve.

Implikimet klinike

Ky studim klinik zbuloi se trajtimi endodontik i kryer si nė 1 vizitė ashtu edhe nė 2 vizita ėshtė nė gjendje tė zvogėlojė vėllimin e lezioneve periapikale, pavarėsisht nga nivelet e ngarkesės bakteriale dhe nivelet e LPS dhe LTA tė pranishme pėrpara mbylljes sė kanalit tė rrėnjės.

Pėr mė shumė informacion:

Cassia Cestari Toia, Rayana Duarte Khoury, Bruna Jordćo Motta Corazza, Esteban Isai Flores Orozco, Marcia Carneiro Valera. Effectiveness of 1-visit and 2-visit endodontic retreatment of teeth with persistent/secondary endodontic infection: a randomized clinical trial with 18 months of follow-up. J Endod gennaio 2022;48:4-14.Pėr tė votuar duhet tė vendosni kredencialet tuaja nė Medikey
Nuk ėshtė interesantPak interesantInteresantShumė interesantEkstremisht interesant
( 0 votim / mesatar )
LOGIN


© LIFE SHPK   |   NIPT L41629010D