Ndikimi i plakjes dhe humbjes sė dhėmbėve nė funksionin ndijor tė mukozės alveolare

Protezim | 12 Prill 2022 |

Ndikimi i plakjes dhe humbjes sė dhėmbėve nė funksionin ndijor tė mukozės alveolare

Nga Lara Figini


Duke pasur parasysh qė shkalla e plakjes po rritet gjithnjė e mė shumė, ėshtė e rėndėsishme qė stomatologėt tė ruajnė funksionin oral tė tė moshuarve, veēanėrisht tė bartėsve tė protezave tė lėvizshme, nė gjendje tė shėndetshme me pėrtypje dhe gėlltitje korrekte dhe komode, tė gjithė faktorėt qė aktualisht konsiderohen tė rėndėsishėm pėr njė cilėsi tė mirė jete (QoL).

Njė ankesė e shpeshtė e raportuar nga pėrdoruesit e protezave tė lėvizshme ėshtė dhimbja alveolare e mukozės. Perceptimi ndijor i mukozės alveolare, veēanėrisht te pacientėt e moshuar edentulė, mbetet njė temė e kuptuar keq dhe protezistėt ende nuk kanė metoda tė standardizuara tė vlerėsimit pėr tė analizuar funksionin ndijor tė mukozės alveolare.

Metoda tė tilla do tė ishin tė dobishme pėr vlerėsimin e funksionit ndijor tė njė pacienti edentul pėrpara fabrikimit tė protezės, pėr tė kuptuar ndjeshmėrinė mekanike tė mukozės alveolare tė pacientit.
Kohėt e fundit, pėr tė kuptuar shpėrndarjen e dhimbjes nė njė zonė specifike si muskul, ėshtė aplikuar analiza e entropisė e cila lejon tė kuptuarit e funksionit ndijor tė gjendjes sė dhimbshme nė rajonin orofacial si nė ērregullimet temporomandibulare (TMD) nė njė mėnyrė mė tė thjeshtė se metodat e tjera tė vlerėsimit.

Rezultatet e entropisė pėrshkruajnė diversitetin e vlerave nė njė zonė specifike nė njė mėnyrė tė standardizuar dhe pėr kėtė arsye mund tė krahasohen drejtpėrdrejt me vlerat e referencės.

Tipologjia e kėrkimit dhe modaliteti i analizės

Nė njė studim klinik, tė botuar nė botimin e prillit tė Journal of Oral Rehabilitation, autorėt hetuan efektin e plakjes dhe humbjes sė dhėmbėve nė funksionin ndijor tė mukozės alveolare pėr njė kuptim tė thellė tė karakteristikave tė perceptimit tė dhimbjes tek pacientėt edentulė.

Ne studim morėn pjesė 18 pacientė edentulė (DE), 18 pacientė jo edentulė tė sė njėjtės moshė (EC) dhe 18 mė tė rinj jo edentulė (YC). Pragu i zbulimit tė prekjes (TDT) dhe pragu i dhimbjes (PT) u testuan duke pėrdorur filamente von Frey (0.125-512 mN), njė lloj eksteziometri i shpikur nė 1896 nga Maximilian von Frey, pėr tė testuar ndjeshmėrinė prekėse dhe ku monofilamentet duhet tė shtypen kundėr lėkurės ose mukozės me forcė tė mjaftueshme pėr tė shkaktuar pėrkulje.

Ndjeshmėria mekanike ndaj dhimbjes (MPS), pas njė aplikimi prej 2 sekondash pėr 1 kg palpim, u vlerėsua me njė shkallė tė vlerėsimit numerik (NRS) 0-50-100 (ku 0: pa dhimbje, 50: dhimbje e lehtė dhe 100: dhimbje mė e keqe e imagjinueshme). Rezultatet TDT, PT dhe NRS nė MPS u vlerėsuan gjithashtu sipas entropisė.

Rezultatet

Si nė maksilė ashtu edhe nė mandibul, grupi i tė moshuarve jo edentulė tregoi njė prag dukshėm mė tė lartė tė zbulimit tė prekjes TDT dhe njė prag dhimbjeje PT nė krahasim me grupin YC me jo edentul, ndėrsa grupi edentul DE treguan TDT dhe PT dukshėm mė tė ulėta se ato tė marra nė pacientėt e moshuar jo edentulė EC.

Vlerat nė shkallėn e vlerėsimit numerik NRS pėr ndjeshmėrinė e dhimbjes mekanike tė MPS te pacientėt edentulė ishin dukshėm mė tė larta se ato tė marra te pacientėt e moshuar jo edentulė. Rezultatet e entropisė pėr tė gjithė parametrat e rezultatit nuk treguan dallime domethėnėse midis grupeve tė ndryshme.

Konkluzionet

Nga tė dhėnat e kėtij studimi, tė cilat duhen konfirmuar edhe nė punime tė tjera tė ngjashme, mund tė konkludohet se si plakja dhe humbja e dhėmbėve mund tė ndryshojnė perceptimin e prekjes dhe dhimbjes nė nivelin e mukozės orale.

Implikimet klinike

Tė dhėnat nga ky studim sugjerojnė se mund tė jetė e dobishme tė vlerėsohet klinikisht funksioni ndijor i mukozės alveolare te pacientėt edentulė pėrpara fabrikimit tė protezave veēanėrisht tė lėvizshme ose tė mbėshtetura nga mukoza.

Rezultatet sugjerojnė gjithashtu se ndjesia mekanike zvogėlohet si funksion i plakjes, dhe kjo pėrputhet me njė humbje tė inervimit somato-sensore nė mukozėn e gojės. Megjithatė, nė plakjen e individėve edentulė me proteza tė lėvizshme ky efekt pėrmbyset ndjeshėm.

Kjo sugjeron qė stimulimi i vazhdueshėm mekanik i mukozės alveolare nga njė protezė ėshtė njė modulator i fortė i sinjalizimit mekanik tė dhimbjes dhe ėshtė ndoshta njė shkak kryesor i dhimbjes qė pėrjetojnė shumė pėrdorues tė protezave tė lėvizshme.

Pėr mė shumė informacion:

Lei Zhang, Akiko Shimada, Takayuki Kusunoki, Taro Inoue, Akiyo Kawamoto, Kazuya Takahashi. Effect of ageing and tooth loss on sensory function of alveolar mucosa. J Oral Rehabil aprile 2022;49:391-7.

 Pėr tė votuar duhet tė vendosni kredencialet tuaja nė Medikey
Nuk ėshtė interesantPak interesantInteresantShumė interesantEkstremisht interesant
( 0 votim / mesatar )
LOGIN


© LIFE SHPK   |   NIPT L41629010D