Mbulimi i pulpės. Njė teknikė pėr ruajtjen e vitalitetit tė dhėmbėve (vijim)

Endodonci | 5 Prill 2022 |

Mbulimi i pulpės. Njė teknikė pėr ruajtjen e vitalitetit tė dhėmbėve (vijim)

Nga Arianna Bianchi


Nė thelb ekzistojnė dy teknika tė mbulimit tė pulpės: direkte dhe indirekte.

Mbulimi i drejtpėrdrejtė konsiston nė aplikimin e njė biomateriali nė kontakt tė drejtpėrdrejtė me indin e ekspozuar tė pulpės, nė mėnyrė qė tė promovojė shėrimin dhe zhdukjen me anė tė njė ure dentine tė sapoformuar. Megjithatė, kjo teknikė mund tė zbatohet vetėm pėr njė pulpė qė ka pėsuar dėmtime tė kthyeshme. Prandaj ėshtė e nevojshme tė sigurohet qė dhėmbi i trajtuar t'i pėrgjigjet pozitivisht testeve tė vitalitetit (dhe nė kėtė aspekt testet termike, tė ftohta apo tė nxehta, janė mė tė pėrdorurat).

Duhet theksuar se shkaku qė ēon nė ekspozimin e indit tė pulpės ndikon nė shkallėn e suksesit. Nėse ekspozimi ndodh aksidentalisht, pėr shembull gjatė pėrgatitjes sė njė zgavre ose tė njė kurore, shkalla e suksesit tė mbulimit tė drejtpėrdrejtė ėshtė shumė e lartė, pasi kontaminimi bakterial ėshtė minimal. Nėse, nga ana tjetėr, ekspozimi i pulpės ėshtė rezultat i njė procesi karioz, probabiliteti i suksesit zvogėlohet, pasi ka njė prani mė tė madhe tė baktereve brenda indit tė pulpės.

Ėshtė gjithashtu thelbėsore qė tė gjitha manovrat e mbulimit tė bėhen nėn digė, pasi pacientit i ėshtė dhėnė njė sasi anestezie e mjaftueshme pėr tė garantuar komoditetin e tij. Kontrolli i gjakderdhjes ėshtė gjithashtu i njė rėndėsie thelbėsore: nė fakt ėshtė treguar se nėse materiali vihet nė kontakt me njė pulpė gjakderdhėse, nuk ka formim tė dentinės terciare (ura dentine e pėrmendur mė parė) dhe pėr kėtė arsye vitaliteti i elementit dentar nuk ruhet.

Mbulimi indirekt i pulpės, nga ana tjetėr, ėshtė njė terapi qė konsiston nė mbulimin e dentinės me njė material mbrojtės (dhe/ose dentinogen) pėr tė nxitur shėrimin e kompleksit pulpė-dentinal. Mbulimi indirekt i pulpės konsiston nė heqjen e patogjenit, krijimin e dentinės dytėsore nė vendet e inflamacionit tė pulpės, eliminimin e inflamacionit, rimineralizimin e dentinės sė prekur dhe mbylljen e kavitetit pėr tė zvogėluar rrezikun e pėrhapjes sė baktereve tė reja. Gjithashtu nė kėtė rast, trajtimi duhet tė kryhet nėn njė digė pas anestezisė pėrkatėse.

Pas kėsaj, dentina e infektuar hiqet dhe zgavra mbyllet me njė material bioaktiv, i cili duhet tė ketė veti baktericid dhe tė stimulojė dentinogenezėn.

Ka disa materiale pėr mbulim. Mė e pėrdorura ėshtė pėrgjithėsisht ēimentoja jonomer e qelqit (CVI), e cila quhet "standardi i artė", ose oksidi i zinkut eugenol (ZOE). Njė material i dytė aplikohet mė pas nė shtresėn e parė, e cila duhet tė plotėsojė disa kėrkesa: mungesė totale e mikrofiltrimit pėrmes mbylljes sė pėrsosur tė ndėrfaqes sė dhėmbit/materialit, mbėshtetje e mjaftueshme e ngarkesave okluzale dhe patretshmėri.

Megjithatė, materiali mė i pėrdorur nė shumicėn e mbulesave ėshtė hidroksidi i kalciumit, aplikimi i parė i tė cilit nė stomatologji daton nė vitin 1920. Qė atėherė, fusha e veprimit tė hidroksidit tė kalciumit ka vazhduar tė zhvillohet dhe mbetet, edhe sot, njė produkt kryesor nė arsenalin terapeutik tė dentistit.

Edhe pse kėto materiale kanė disa kufizime, si mungesa e ngjitjes dhe porozitetit (tė cilat mund tė jenė rrugė dytėsore tė hyrjes pėr bakteret dhe metabolitėt e tyre), materiale tė reja janė studiuar dhe futur nė treg. E para prej tyre ėshtė Agregati i Trioksidit Mineral (MTA), njė derivat i ēimentos Portland, i pėrdorur zakonisht nė ndėrtim. MTA ka veti tė ndryshme biologjike, ėshtė i njohur pėr veprimin e tij anti-inflamator, si dhe ka njė veprim antibakterial nė mjediset ujore falė pH-sė sė tij alkaline. Nuk ka efekt mbi bakteret strikte anaerobe, por duket tė jetė efektiv nė disa baktere anaerobe opsionale (si Streptococcus mutans) dhe gjithashtu ka veti antifungale. Nėn shtresėn MTA, indi i dėmtuar i pulpės shėrohet nga angiogjeneza dhe neovaskularizimi, si dhe nga pėrhapja e qelizave kubike funksionale nė afėrsi tė zonės sė dėmtuar.

Njė material tjetėr i ri ėshtė biodentina, njė material zėvendėsues i dentinės me bazė silikat kalciumi.

Biodentina ndryshon nga materialet e tjera tradicionale me bazė ēimento Portland pėr shkak tė mungesės sė pėrbėrėsve tė aluminit dhe pranisė sė polimereve tė tretshėm nė ujė pėr tė siguruar ekuilibrin midis njė pėrqendrimi tė ulėt uji, i nevojshėm pėr forcimin e produktit, dhe rrezikut tė porozitetit, e ndjekur nga mikrofiltrimi dhe degradimi i materialit nė prani tė njė sasie tė tepėrt uji. Biodentina ėshtė njė nxitės i krijimit tė dentinės reaksionale, mineralizimit dhe angiogjenezės. Prandaj, pėrdorimi i tij indikohet pėr mbulim direkt dhe indirekt tė pulpės, pulpotomi dhe riparime tė perforacioneve.

Konkluzione

Evolucioni i praktikave dentare drejt ruajtjes sė indeve po sjell ruajtjen e vitalitetit tė pulpės. Megjithatė, shumė dentistė kanė frikė nga dėshtimi dhe pėr kėtė arsye preferojnė tė mos pėrpiqen ta ruajnė atė nė vend qė tė kryejnė njė pulpektomi sistematike.

Sipas autorėve tė artikullit, sigurisht qė zhvillimi i materialeve nga familja e bioqeramikės ėshtė kryesisht pėrgjegjėse pėr kėtė interes tė ripėrtėrirė pėr tė ruajtur vitalitetin e pulpės pėrmes mbulimeve, sikur stomatologėt mendonin se ishte falė kėtyre materialeve inteligjente qė kapja e pulpės ka sukses, e cila ėshtė jo krejtėsisht e rreme, por ėshtė larg nga e vėrteta.

Pėr mė shumė informacion:

Said Dhaimy, Asmaa Hoummad, Sellama Nadifi. Dental pulp capping: a literature review. J Clinical Molecular Pathol 2019;3(1):20.Pėr tė votuar duhet tė vendosni kredencialet tuaja nė Medikey
Nuk ėshtė interesantPak interesantInteresantShumė interesantEkstremisht interesant
( 0 votim / mesatar )
LOGIN


© LIFE SHPK   |   NIPT L41629010D