Mbulimi i pulpės. Njė teknikė pėr ruajtjen e vitalitetit tė dhėmbėve

Endodonci | 4 Prill 2022 |

Mbulimi i pulpės. Njė teknikė pėr ruajtjen e vitalitetit tė dhėmbėve

Studimi analizon opsionet e mundshme tė trajtimit dhe tregon materialet e ndryshme qė mund tė pėrdoren, duke ofruar informacione pėr mbulimin direkt dhe indirekt.

Nga Arianna Bianchi


Pulpa dentare ėshtė jashtėzakonisht e rėndėsishme pėr vitalitetin e dhėmbit, duke qenė se pėrfaqėson njė burim ushqimi dhe kryen njė funksion bioindikator pėr elementėt patogjenė.

Shumė shpesh infeksionet e pulpės janė procese tė pakthyeshme dhe pėr kėtė arsye ėshtė e vėshtirė pėr trupin tė eliminojė infeksionin, i cili pėr kėtė arsye vazhdon dhe pėrkeqėsohet me kalimin e kohės. Pėr kėtė arsye, terapia endodontike ėshtė njė nga teknikat mė tė pėrdorura nė fushėn e dentare, duke lejuar heqjen e indit tė pulpės sė kontaminuar ose tė dėmtuar dhe zėvendėsimin e tij me njė material sintetik biokompatibėl pėr tė parandaluar kontaminimin nė tė ardhmen.

Duhet tė theksohet se, falė pėrparimeve nė biomaterialet dentare dhe teknologjisė nė fushėn endodontike, shkalla e suksesit tė terapive tė kanaleve tė rrėnjėve ėshtė rritur ndjeshėm nė dhjetė vitet e fundit.

Tipologjia e kėrkimit dhe modaliteti i analizės

Qėllimi i artikullit, i botuar nė vitin 2019 nė Journal of Clinical and Molecular Patology, ėshtė tė sigurojė njė pėrmbledhje tė literaturės mbi terapitė e mbulimit tė pulpės, objektivi i sė cilės ėshtė tė parandalojė kalimin e baktereve dhe tė promovojė shėrimin e pulpės dentare.

Njė kėrkim u krye nė PubMed, Cochrane dhe Journal of Endodontics, duke pėrdorur fjalėt kyēe tė mėposhtme: Mbulimi i pulpės dentare, MTA, Biodentin. Mė pas u krye njė kėrkim "manual" nga lista e artikujve tė parazgjedhur.

Dentina ėshtė njė ind i fortė, me pamje radiopake dhe tė pėrshkueshme. Ai pėrbėhet kryesisht (70%) nga njė mineral, hidroksiapatiti. Pėrveē tij, ekziston edhe njė matricė e tipit organik, kryesisht kolagjen i tipit I, V dhe III, proteinat e matricės (osteokalcina, okteonektina, okteopontina), proteoglikanet, albumina, faktorėt e rritjes (TGFB-1, IGFI dhe PDGF) dhe metaloproteazat. Sė fundi, brenda dentinės ka edhe njė komponent ujor (12%).

Dentina ka njė strukturė tė veēantė, pasi ėshtė e shpuar nga miliona tubula (tė quajtur tubula dentinale), tė cilat tė gjitha konvergojnė nė mėnyrė qendrore drejt pulpės. Brenda ēdo kanali dentinal ka njė zgjatim tė njė odontoblasti tė rrethuar nga lėngu i tij. Pėrbėrja e kėtij lėngu dentinal ėshtė e ngjashme me atė tė plazmės sė gjakut, por me njė pėrqendrim mė tė lartė tė joneve tė kalciumit. Nė prani tė ekspozimit tė dentinės, presioni i tepėrt bėn qė lėngu i dentinės tė dalė nė zgavrėn e gojės. Kjo rrjedhje e lėngut nė kufijtė e jashtėm, ndėr tė tjera, ėshtė pėrhapja e baktereve nė tul.

Pulpa dentare nė thelb ėshtė e kufizuar nė njė hapėsirė tė mbyllur, duke qenė pothuajse tėrėsisht e rrethuar nga dentina. Nė majėn e rrėnjės, megjithatė, ekziston njė vrimė, vrima apikale, pėrmes sė cilės elementėt e nevojshėm pėr vaskularizimin dhe inervimin e saj arrijnė nė pulpė. Pulpa ndahet  nė dy zona tė dallueshme: njė zonė e madhe e vendosur nė kurorėn e dhėmbėve, e quajtur dhoma e pulpės dhe qė pėrmban tė ashtuquajturėn pulpė tė dhomės, dhe njė zonė mė e vogėl e vendosur nė rrėnjė, pra kanalet e rrėnjės qė pėrmbajnė pulpėn e rrėnjės.

Zgavra e gojės ėshtė e kolonizuar nga shumė mikroorganizma, pėrbėrės kryesorė tė tė cilėve janė streptokokėt.

Kariesi dentar konsiderohet si procesi kryesor qė shkakton inflamacion dhe nekrozė tė pulpės. Kėto procese shkaktohen si nga kontakti i drejtpėrdrejtė i baktereve me indin e pulpės ashtu edhe nė mėnyrė indirekte nėpėrmjet antigjeneve bakteriale qė udhėtojnė nėpėr kanalet dentinale.

Megjithatė, edhe shkaqet traumatike si frakturat "aksidentale" me ose pa ekspozim tė indit tė pulpės - por edhe malokluzionet, gėrvishtjet, konsumimi i dhėmbėve, pajisjet ortodontike ose protetike tė pėrshtatura keq - mund tė ēojnė nė njė ndryshim tė kompleksit dhėmb-pulpė.

Ėshtė gjithashtu e mundur qė inflamacioni i pulpės mund tė jetė jatrogjen dhe tė lidhet me pėrdorimin e instrumenteve rrotulluese, materialeve dentare si rrėshirat e pėrbėra ose acidi ortofosforik tė pėrdorur nė proceset e ngjitjes ose peroksidi i hidrogjenit ose peroksidi i karbamidit.

Pėrgjigjet e kompleksit dento-pulp ndaj nokseve tė mundshme patogjene janė mjaft komplekse dhe pėrfshijnė njė sėrė ndėrmjetėsuesish, tė cilėt shkaktojnė njė pėrgjigje inflamatore. Nėse ėshtė shumė e rėndė, ndryshimet e indeve qė ka pėsuar pulpa bėhen tė pakthyeshme, duke shkaktuar kėshtu njė proces tė quajtur "pulpit tė pakthyeshėm".

Megjithatė, ėshtė shumė e rėndėsishme tė theksohet se mosha e pacientit luan njė rol thelbėsor nė procesin e mundshėm tė shėrimit: njė pulpė e re, nė fakt, do tė ketė mė shumė lehtėsi pėr t'u shėruar ndryshe nga njė pulpė e vjetėr, e cila tashmė do tė ketė pėsuar shumė episode inflamacioni.

Nė thelb ekzistojnė dy teknika tė mbulimit tė pulpės: direkte dhe indirekte.

(Vijon...)Pėr tė votuar duhet tė vendosni kredencialet tuaja nė Medikey
Nuk ėshtė interesantPak interesantInteresantShumė interesantEkstremisht interesant
( 0 votim / mesatar )
LOGIN


© LIFE SHPK   |   NIPT L41629010D