Rindėrtimi me kunja endokanalare. Studimi i fundit retrospektiv vlerėson mbijetesėn e tyre nė 16 vjet

Endodonci | 25 Janar 2022 |

Rindėrtimi me kunja endokanalare. Studimi i fundit retrospektiv vlerėson mbijetesėn e tyre nė 16 vjet

Nga Lara Figini


Ajo qė pėrshkruan mė sė miri suksesin klinik tė njė trajtimi dentar qoftė ai protetik, konservativ, endodontik ose implantar ėshtė mbijetesa e tij nė distancė.

Nė njė studim retrospektiv qė pėrfshinte pacientė midis viteve 1995 dhe 2004, autoret hetuan mbijetesėn e shtyllave tė kanalit rrėnjėsor dhe autmenteve tė tyre dhe arritėn nė pėrfundimin se indikacioni gjatė kryerjes sė njė rikonstruksioni tė bazuar nė njė shtyllė endokanalare duhet tė pėrcaktohet kryesisht nga lloji i kurorės sė parashikuar pėr t'u vendosur mbi tė dhe duhet tė sigurojė njė fėrkim parėsor tė lartė pėr ēimentimin konvencional, vetėm teknikėn indirekte tė prodhimit dhe jo pėrdorimin e lidhjeve gjysmė tė ēmuara. 

Shumė autorė mė pas nė literaturė kanė studiuar ndikimin e bashkėfaktorėve nė kohėn e mbijetesės sė kunjave, bashkėfaktorė qė mund tė jenė pikėrisht lloji i restaurimit protetik tė sipėrm, lloji i dhėmbit ose materiali restaurues, efekti ferrule dhe lloji i kunjės sė pėrdorur.

Por cilat janė tė dhėnat e mbijetesės sė kėtyre trajtimeve mė tė reja?

Tipologjia e kėrkimit dhe modaliteti i analizės

Nė njė studim retrospektiv, tė botuar nė Journal of Dentistry, autorėt shqyrtuan ndikimin e parametrave tė ndryshėm nė probabilitetin e mbijetesės sė rikonstruksioneve tė bėra me kunja endokanalare.

653 pacientė morėn gjithsej 953 rindėrtime kunjash gjatė periudhės sė vėzhgimit midis 2004 dhe 2020.

Parametrat e mėposhtėm u analizuan, pėrveē demografisė sė pėrgjithshme (mosha dhe gjinia e pacientėve):
• periudha e vėzhgimit (data e ēimentimit / data pėrfundimtare e vėzhgimit ose e dėshtimit);
• statusi (sukses / dėshtim);
• nė rast falimentimi ēfarė lloj falimentimi;
• pozicioni (nofulla e sipėrme / e poshtme);
• lloji i dhėmbit (anterior / premolar / molar);
• ataku kockor (fiziologjik:> 75%, patologjik: <75%);
• lloji i restaurimit protetik tė mbulesės (kurorė / urė / primar me kurorė RPD);
• materiali fiksues i pėrdorur (ēimento konvencionale / ēimento ngjitėse);
• materiali i kunjės dhe mbėshtetėses i pėrdorur (aliazh me pėrmbajtje tė lartė ari / aliazh jo i ēmuar / rrėshirė e pėrforcuar me fibra).

Probabiliteti i mbijetesės u vlerėsua duke pėrdorur analizėn Kaplan-Meyer. Regresioni Cox u pėrdor pėr tė vlerėsuar rrezikun e dėshtimit dhe pėr tė identifikuar bashkėvariablat e mundshme.

Rezultatet

Koha mesatare e mbijetesės sė postimeve dhe mbėshtetėsve tė tyre u gjet tė ishte 10.9 vjet. Shkalla kumulative e dėshtimit ishte 28.2%. Njė ndikim domethėnės nė kohėn e mbijetesės (analiza Kaplan-Meyer) u gjet pėr parametrat: lloji i restaurimit protetik, pozicioni dhe lloji i dhėmbit, materiali i shtyllės dhe abutmentit tė pėrdorur dhe ngjitja kockore.

Analiza multifaktoriale e mbijetesės (regresioni Cox) tregoi njė ndikim tė rėndėsishėm tė moshės sė pacientit nė kohėzgjatjen e kunjės dhe ngjitjes kockore.

Konkluzionet

Nga tė dhėnat e kėtij studimi, tė cilat duhet tė konfirmohen edhe nė studime tė tjera tė ngjashme, mund tė konkludohet se trajtimet pas rindėrtimit post-endodontik pas vitit 2004 nuk ēuan nė kohė mbijetese dukshėm mė tė gjatė ose mė tė mirė.

Vendimi pėr tė kryer ose jo rikonstruksionin e kunjave duhet tė merret me kujdes nė bazė tė kurorės protetike qė do tė vendoset, lidhjes sė kockės prezente dhe nė bazė tė moshės sė pacientit.
Mė pak e rėndėsishme ėshtė zgjedhja e llojit tė kunjės dhe materialit tė ndėrtimit pasi tė gjitha materialet e studiuara nė studimin aktual treguan rezultate tė krahasueshme kur bėhet fjalė pėr mbijetesėn dhe suksesin. Midis materialeve tė hulumtuara, vetėm lidhjet gjysmė tė ēmuara duhet tė shmangen pėr restaurimet e kunjės dhe bėrthamės.

Implikimet klinike

Kur vendos nėse do tė kryejė apo jo njė rikonstruksion kunje dhe abutment, klinicisti duhet tė marrė parasysh moshėn e pacientit dhe llojin e kurorės qė do tė vendoset. Restaurimet pas vendosjes sė kunjės duhet tė shmangen nė trajtimet me RPD.

Asnjė program rikujtues i rreptė, me vėmendje tė veēantė ndaj ekuilibrit tė ngarkesės midis dhėmbit dhe kreshtės alveolare pa dhėmbė, nuk mund tė rrisė probabilitetin e mbijetesės.

Pėr mė shumė informacion:

• Balkenhol M, Wostmann B, Rein C, Ferger P. Survival time of cast post and cores: a 10-year retrospective study. J Dent 2007;35:50-8.
• Vogler JAH, Lehmann M, Rehmann P, Wöstmann B. Survival time of post and cores: a 16 year retrospective follow-up study. J Dent 2021;117:103923.Pėr tė votuar duhet tė vendosni kredencialet tuaja nė Medikey
Nuk ėshtė interesantPak interesantInteresantShumė interesantEkstremisht interesant
( 0 votim / mesatar )
LOGIN


© LIFE SHPK   |   NIPT L41629010D