Nxjerrja e mbetjeve apikale nė terapitė e kanalit tė rrėnjės. Nga se mund tė varet?

Endodonci | 13 Janar 2022 |

Nxjerrja e mbetjeve apikale nė terapitė e kanalit tė rrėnjės. Nga se mund tė varet?

Nga Lara Figini


Pas trajtimit tė kanalit tė rrėnjės, fillimi i dhimbjes pas operacionit varet ngushtėsisht nga faktorė tė cilėt lidhen me pacientin, si dhimbja para operacionit, trauma okluzale dhe virulenca e mikroorganizmave qė kanė shkaktuar patologjinė, si dhe nga faktorėt nė varėsi tė operatorit.

Gjatė formėsimit tė kanalit tė rrėnjės, operatori mund tė shtyjė pa dashje fragmente tė dentinės, indit tė pulpės, mikroorganizmave dhe nėnprodukteve tė tyre dhe irrigantėve pėrtej foramenit apikal nė indet periapikale, pavarėsisht nga instrumentet dhe teknika e pėrdorur, duke gjeneruar mbetje tė nxjerrjes apikale (DAE).

Duke qenė se sistemet e skedarėve rrotullues kanė seksione tė ndryshme tėrthore, thellėsi tė brazdės, kinematikė dhe veēori tė aliazhit, sasia e DAE-ve mund tė ndryshojė nė pėrputhje me rrethanat.

Tipologjia e kėrkimit dhe modaliteti i analizės

Nė njė studim eksperimental in vitro, tė botuar nė Journal of Endodontics, autorėt analizuan ndikimin e 5 sistemeve tė ndryshme tė formimit tė kanalit rrėnjė nė nxjerrjen e mbetjeve apikale (DAE) duke pėrdorur 2 protokolle tė ndryshme ujitje.

150 molarė tė parė tė pėrhershėm mandibular u ndanė nė 2 grupe dhe nėngrupe:

• Grupi 1, nė tė cilin kanalet e rrėnjėve meziale u ujitėn me 10 ml ujė tė distiluar;
• Grupi 2, nė tė cilin kanalet e rrėnjėve meziale u ujitėn me 5 ml ujė tė distiluar.

Secili nga dy grupet u nda nė 5 nėngrupe sipas llojit tė instrumenteve tė pėrdorura:

• Nėngrupi A, nė tė cilin kanalet u formuan me One Reci (MicroMega), duke pėrdorur lėvizjen reciproke.
• Nėngrupi B, nė tė cilin kanalet u formuan me WaveOne Gold Primary (Dentsply Sirona, York, PA) me lėvizje reciproke;
• Nėngrupi C, nė tė cilin kanalet u formuan me ProTaper Next (Dentsply Sirona) me lėvizje reciproke;
• Nėngrupi D, nė tė cilin kanalet u formuan me njė kurbė (MicroMega) duke pėrdorur lėvizjen e vazhdueshme tė rrotullimit;
• Nėngrupi E, nė tė cilin kanalet u formuan me ProTaper Next me rrotullim tė vazhdueshėm.

Rezultatet

Nėse do tė pėrdorej e njėjta teknikė instrumentimi, grupet e ujitura me 10 mL do tė tregonin DAE statistikisht mė tė ulėta se grupet e ujitura me 5 mL. Nėngrupet One Reci dhe One Curve, nė tė dy grupet e ujitjes, prodhuan DAE statistikisht mė tė ulėta se nėngrupet e mbetura.

Konkluzionet

Nga tė dhėnat e kėtij studimi, tė cilat duhet tė vėrtetohen edhe nė studime tė tjera tė ngjashme, mund tė konkludohet se prerja tėrthore e instrumentit mund tė pėrcaktojė sasinė e DAE. Vėllimi i ujitjes i pėrdorur gjatė procedurės sė formėsimit mund tė ndikojė gjithashtu nė sasinė e DAE.

Implikimet klinike

Dentisti duhet tė ketė parasysh se seksioni kryq i skedarėve dhe sasia e irrigantit tė pėrdorur gjatė formimit tė kanalit tė rrėnjės mund tė zvogėlojė nxjerrjen e mbeturinave nė majė, e pėr rrjedhojė tė shkaktojė edhe dhimbjen pas operacionit, ndėrkohė qė kinematika dhe pėrdorimi i njė skedari tė vetėm ose njė sistemi me shumė skedarė nuk ndikon nė sasinė e mbeturinave tė ekstruduara apikalisht.

Pėr mė shumė informacion:

Kharouf N, Pedull E, Nehme W, Akarma K, Mercey A, Gros CI, Haikel Y, Mancino D. Apically extruded debris in curved root canals using a new reciprocating single-file shaping system. J Endod 2022;48(1):117-22.Pėr tė votuar duhet tė vendosni kredencialet tuaja nė Medikey
Nuk ėshtė interesantPak interesantInteresantShumė interesantEkstremisht interesant
( 0 votim / mesatar )
LOGIN


© LIFE SHPK   |   NIPT L41629010D