Metodat e ndryshme tė ujitjes sė kanalit tė rrėnjės nė krahasim. Nga gjilpėra tradicionale tek aktivizimi me lazer

Endodonci | 13 Dhjetor 2021 |

Metodat e ndryshme tė ujitjes sė kanalit tė rrėnjės nė krahasim. Nga gjilpėra tradicionale tek aktivizimi me lazer

Nga Lara Figini


Suksesi afatgjatė i njė trajtimi tė kanalit tė rrėnjės bazohet kryesisht nė eliminimin ose reduktimin e konsiderueshėm tė ngarkesės bakteriale brenda sistemit tė kanalit rrėnjėsor, pasi infeksioni dhe prania e biofilmit nė kėtė nivel mund tė jenė faktorė shkaktarė tė periodontitit apikal.

Eliminimi ose zvogėlimi i ndjeshėm i ngarkesės bakteriale brenda sistemit tė kanalit rrėnjėsor i ėshtė besuar instrumenteve mekanike, tė cilat kanė kufizime tė rėndėsishme nė sistemet komplekse tė kanaleve dhe ujitjes me bazė dezinfektuesi.

Hipokloriti i natriumit (NaOCl) ėshtė ujitėsi mė i zakonshėm i kanalit tė rrėnjės dhe ka kapacitetin dezinfektues dhe atė tė tretjes sė indeve organike. Ujitja me shiringė dhe gjilpėrė (CNI) ėshtė procedura tradicionale pėr shpėrndarjen e njė solucioni dezinfektues tė NaOCl, por kjo metodė mund tė bllokojė flluska ajri ose tė lėrė zona ku uji nuk mund tė arrijė.

Prandaj janė zhvilluar teknika tė ndryshme aktivizimi irrigant pėr heqjen e biofilmit, duke pėrfshirė ultratingujt dhe sė fundmi lazerin.

Tipologjia e kėrkimit dhe modaliteti i analizės

Nė njė studim in vitro mbi kafshėt, botuar nė BMC Oral Health, autorėt krahasuan efektivitetin e teknikave tė ndryshme tė aktivizimit tė ujitjes pėr heqjen e biofilmit. U pėrdorėn 20 rrėnjė tė premolarit tė dytė mandibular qumeshtit tė 5 derrave meshkuj.

Pas pulpektomisė, kanalet u lanė tė hapura pėr 2 javė pėr t'u kontaminuar bakteriologjikisht dhe mė pas u mbyllėn pėr 4 javė pėr tė lejuar zhvillimin e njė biofilmi tė vėrtetė intrakanal. Biofilmat intraradikularė u analizuan duke pėrdorur SEM dhe sekuencėn e gjenit bakterial 16S rRNA.

Efektiviteti i heqjes sė biofilmit u hetua pas kryerjes sė ujitjes sė kanalit tė rrėnjės duke pėrdorur njė gjilpėrė konvencionale ose aktivizuar me ultratinguj pasiv, ujitje nėnsonike ose lazer. Njė PCR nė kohė reale u krye pėr tė pėrcaktuar sasinė e pėrbėrėsve tė mbetur tė biofilmit.

Analiza statistikore u krye duke pėrdorur ANOVA e ndjekur nga njė test Tukey Kramer post-hoc me α = 0.05.

Rezultatet

Metoda e ekspozimit tė pulpės ishte efektive nė nxitjen e periodontitit apikal dhe analiza SEM zbuloi njė formim biofilmi shumėshtresor brenda kanaleve tė rrėnjės. Analiza e sekuencės 16S rRNA identifikoi Firmicutes, Bacteroidetes dhe Fusobacteria si pėrbėrės mbizotėrues bakterial, me njė profil tė ngjashėm me atė tė mikrobiomės sė vėzhguar nė kanalet njerėzore.

Asnjė nga teknikat e ujitjes tė testuara nuk i pastronte plotėsisht pėrbėrėsit e biofilmit nga kanali i rrėnjės, por metodat e ujitjes nėnsonike dhe tė aktivizuara me lazer prodhuan numrin mė tė ulėt tė baktereve (p <0,05).

Konkluzione

Nga tė dhėnat e kėtij studimi, tė cilat duhen vėrtetuar edhe nė studime tė tjera tė ngjashme, mund tė konkludohet se ujitja nėnsonike ose e aktivizuar me lazer ofron rezultatet mė tė mira nė heqjen e biofilmit tė kanalit tė rrėnjės in vitro te kafshėt.

Implikimet klinike

Ky studim in vitro mbi derrat, nėse konfirmohet nga studime tė mėtejshme in vitro, por edhe in vivo tek njerėzit, mund tė japė njė kontribut tė rėndėsishėm nė tė ardhmen pėr tė pėrmirėsuar efektivitetin e trajtimeve tė kanalit rrėnjė.

Pėr mė shumė informacion:

Toshinori Tanaka, Yoshio Yahata, Keisuke Handa, Suresh V. Venkataiah, Mary M. Njuguna, Masafumi Kanehira, Tatsuya Hasegawa, Yuichiro Noiri e Masahiro Saito. An experimental intraradicular bioflm model in the pig for evaluating irrigation techniques.  BMC Oral Health (aprile 2021);21:177.

 Pėr tė votuar duhet tė vendosni kredencialet tuaja nė Medikey
Nuk ėshtė interesantPak interesantInteresantShumė interesantEkstremisht interesant
( 0 votim / mesatar )
LOGIN


© LIFE SHPK   |   NIPT L41629010D