Vlerėsimi i trashėsisė sė dentinės sė mbetur pas pėrgatitjes sė kanalit tė rrėnjės pėr vendosjen e kunjės

Endodonci | 3 Dhjetor 2021 |

Vlerėsimi i trashėsisė sė dentinės sė mbetur pas pėrgatitjes sė kanalit tė rrėnjės pėr vendosjen e kunjės

Nga Lara Figini


Dhėmbėt e trajtuar pėr karies tė gjerė, me konsumim tė theksuar ose qė kanė pėsuar lėndime traumatike mund tė kenė strukturė tė pamjaftueshme tė mbetur pėr tė siguruar njė efekt adekuat ferrule pėr tė mbėshtetur njė restaurim tė pėrshtatshėm ekstrakoronal.

Kėta dhėmbė zakonisht kėrkojnė trajtim tė kanalit tė rrėnjės dhe restaurimi pėrfundimtar shpesh kėrkon pėrdorimin e njė kunje intrakanale. Pėrgatitja e akomodimit tė kunjės zakonisht ēon nė heqjen e shumė mė tepėr tė dentinės sesa thjesht formėsimin e kanalit tė rrėnjės qė kryhet gjatė trajtimeve endodontike dhe kunjat e parafabrikuara janė njė opsion mė konservator sesa kunjat e derdhura.

Perforacionet jatrogjene mund tė ndodhin shpesh gjatė pėrgatitjes sė strehės sė kunjės dhe sa mė i madh tė jetė diametri i prerėsve tė pėrdorur, aq mė i madh ėshtė probabiliteti i shpimit. Nė mėnyrė tė ngjashme, pozicioni apikal i kunjės mund tė ndikojė gjithashtu nė rrezikun e perforimit; megjithatė, sa mė apikal tė jetė pozicionuar njė kunjė, aq mė e madhe ėshtė ruajtja e restaurimit qė i ėshtė besuar.

Njė kunjė duhet tė jetė sa mė e gjatė dhe tė sigurojė njė mbyllje apikale prej tė paktėn 4-5 mm mbushje tė paprekur tė rrėnjės, megjithatė, pritet njė humbje mė e madhe e dentinės pasi diametri i rrėnjės tė ngushtohet drejt majės.

Tipologjia e kėrkimit dhe modaliteti i analizės

Nė njė studim, tė botuar nė Journal of the American Dental Association, autorėt vlerėsuan trashėsinė pėrfundimtare tė dentinės pas pėrgatitjes pėr vendosjen e kunjės dhe pėrshtatjen e kunjave tė ndryshme tė parafabrikuara pėr sistemet e pėrgatitjes sė kanalit tė rrėnjės mė e zakonshme nė njė teori model.

Dhjetė mostra pėr ēdo lloj dhėmbi u analizuan me tomografi tė kompjuterizuar me rreze konike pėr tė pėrcaktuar diametrin minimal tė mbetur tė rrėnjės prej 5 deri nė 13 mm nga forameni apikal.

Dimensionet e rrėnjės pas pėrgatitjes me 10 sisteme tė ndryshme tė formėsimit pėr akomodimin e kunjės u llogaritėn dhe u krahasuan me dimensionet fillestare tė rrėnjės pėr tė pėrcaktuar trashėsinė e dentinės sė mbetur.

Tetė lloje kunjash u krahasuan me dimensionet e rrėnjės pėr tė pėrcaktuar zonat ku trashėsia e dentinės ishte mė pak se 1 mm.

Rezultatet

Forma mesatare pas pėrgatitjes sė kanalit tė rrėnjės rezultoi  tė ishte 0.57 mm nė diametėr nė 5 mm nga kulmi dhe 0.94 mm nė 13 mm nga kulmi. Pėrgatitja pėr strehimin e kunjės rezultoi nė zona me trashėsi dentine mė pak se 1 mm pėr kanalin bukal tė premolarėve tė parė maksilarė, premolarėve tė dytė maksilarė, premolarėve mandibulaėr dhe pėr kanalin distal tė molarėve tė dytė mandibularė.

Sistemet e pėrgatitjes sė kanalit tė rrėnjės tė drejtuara nga fuqia me konik mė tė lartė (p.sh. 6% kon) rezultuan nė dentinė tė mbetur mė pak se 1 mm nė trashėsi nė tė tretėn koronale dhe tė tretėn e mesme tė rrėnjės sesa sistemet e pėrgatitjes konike mė tė ulėta (pėr shembull, me 4% ).

Rajoni nė tė cilin, pas pėrgatitjes sė strehės sė kunjės, u gjet mė shpesh njė trashėsi prej mė pak se 1 mm e dentinės sė mbetur, u zbulua se ishte fundi apikal i kanalit tė rrėnjės.

Megjithatė, disa sisteme tė pėrgatitjes sė kanalit tė rrėnjės (kryesisht ato me konik tė rritur) kanė prodhuar njė trashėsi dentine tė mbetur mė pak se 1 mm edhe drejt kryqėzimit amelo-ēimento CEJ.

Kanalet dhe dhėmbėt qė kishin mė shumė gjasa tė kishin njė trashėsi tė mbetur tė dentinės mė pak se 1 mm, pas pėrgatitjes sė kanalit tė rrėnjės, u gjetėn, sipas renditjes: incizivėt mandibularė, premolarėt e dytė maksilarė, molarėt e parė maksilarė (sipas kanalit mesiobukalė, kanali distobukal) , molarėt e parė mandibularė (kanali mesiobukal, kanali mesiolingual, kanali distal), molarėt e dytė mandibularė (kanali mujor sollingual, kanali distal) dhe molarėt e dytė tė sipėrm (kanali mesio-bukal).

Kunjat mė tė vogla (Endosequence Fiber Post, Brasseler USA; RelyX Fiber Post 3D, 3M; Rebilda, VOCO), rezultuan tė ishin mė tė pėrshtatshmet pėr format qė pėrgatiten zakonisht.

Konkluzione

Nga tė dhėnat e kėtij studimi, tė cilat duhet tė vėrtetohen edhe nė studime tė tjera tė ngjashme, mund tė konkludohet se Endosequence Fiber Post (Brasseler USA), RelyX Fiber Post 3D (3M) dhe Rebilda (VOCO) janė kunjat qė i pėrshtaten mė sė miri formulės tė pėrgatitjes tė kanalit tė rrėnjės.

Implikimet klinike

Pėrgatitja pėr vendosjen e kunjave tė kanalit rrėnjė shpesh ēon nė sakrifikimin e dentinės sė tepėrt dhe mund tė jetė e predispozuar pėr fraktura ose perforime tė rrėnjės.

Stomatologėt duhet tė kenė kujdes qė tė pėrdorin kunjat pėrgatitore dhe shpueset pėr strehimin e kėsaj tė fundit me pėrmasa adekuate pėr kanalin nė fjalė pėr tė minimizuar heqjen e dentinės dhe rrezikun e thyerjes dhe perforimit.

Pėr mė shumė informacion:

William N Ha, Chaves GS, Decurcio D, Estrela C, Peters OA, Rossi-Fedele G. Remaining dentinal thickness after simulated post space preparation and the fit of prefabricated posts to root canal preparation shapes. JADA dicembre 2021:152(12):1020-32.


 Pėr tė votuar duhet tė vendosni kredencialet tuaja nė Medikey
Nuk ėshtė interesantPak interesantInteresantShumė interesantEkstremisht interesant
( 0 votim / mesatar )
LOGIN


© LIFE SHPK   |   NIPT L41629010D