A mund tė gėrryejnė pastat e dhėmbėve pėr fėmijė restaurimet e ēimentos jonomer xhami?

Pedodonci | 26 Nėntor 2021 |

A mund tė gėrryejnė pastat e dhėmbėve pėr fėmijė restaurimet e ēimentos jonomer xhami?


Kariesi ėshtė njė nga sėmundjet kronike orale mė tė zakonshme nė botė, qė prek 60% dhe 90% tė fėmijėve nė moshė shkollore.

Faktori mė i rėndėsishėm pėr sa i pėrket parandalimit ėshtė higjiena e gojės, e cila pėrfshin heqjen mekanike tė pllakės, kryesisht duke pėrdorur furēė dhe pastė dhėmbėsh.

Pastat e dhėmbėve pėrmbajnė gėrryes, hidratues, agjentė shkumėzues, aroma, konservues, ujė, agjentė xhelatizues dhe agjentė lidhės. Lėndėt gėrryese mė tė zakonshme tė pėrdorura aktualisht janė derivatet e silicės.

Abraziviteti i njė paste dhėmbėsh varet jo vetėm nga sasia e gėrryesit, por edhe nga madhėsia e grimcave tė kėsaj tė fundit, struktura sipėrfaqėsore e grimcave dhe ndikimi kimik i llojeve tė tjera tė pėrbėrėsve nė produkt.

Edhe pse ka shumė studime nė literaturė qė hetojnė vrazhdėsinė e sipėrfaqes sė krijuar nga procedurat e larjes nė materialet dentare dhe indet e forta tė dhėmbėve, nuk ka aq shumė studime qė hetojnė efektin gėrryes tė pastave tė dhėmbėve pėr fėmijė nė ēimento jonomer xhami GIC tė pėrdorura nė pedodonci pėr mbushjen e dhėmbėve tė qumėshtit me metodėn e ndarjes atraumatike (ART).

Tipologjia e kėrkimit dhe modaliteti i analizės

Nė njė studim in vitro, tė botuar nė  Pediatric Dentistry Journal, autorėt vlerėsuan efektin nė sipėrfaqen dhe vetitė e ēimentos konvencionale jonomer xhami (GIC), e pėrdorur nė metodėn e ndarjes atraumatike (ART), tė dy pastave tė ndryshme pėr fėmijėt.

Tridhjetė mostra tė ēimentos prej xhami jonomer (Ketac Molar Easymix, 3M ESPE, Seefeld, Gjermani) u caktuan rastėsisht nė njė nga tre grupet e mėposhtme:
• Grupi 1, nė tė cilin larja u krye duke pėrdorur pastė dhėmbėsh Splat Kids Wild Strawberry dhe Cherry;
• Grupi 2, nė tė cilin larja ėshtė kryer duke pėrdorur R.O.C.S. pastė dhėmbėsh Kids Fruity Cone;
• Grupi 3 ose grupi i kontrollit, nė tė cilin larja kryhej pa pėrdorur pastė dhėmbėsh por vetėm me ujė.

Larja mekanike e simuluar u projektua pėr tė siguruar njė forcė prej 2 N dhe u krye pėr ēdo mostėr pėr njė kohėzgjatje prej 2 minutash, dy herė nė ditė, pėr shtatė ditė.
Nė analizėn statistikore, testi T u pėrdor pėr krahasime brenda grupit dhe niveli i rėndėsisė u vendos nė p <0.05.

Rezultatet

Nuk u gjet asnjė ndryshim statistikisht domethėnės midis vlerave tė vrazhdėsisė nė bazė dhe nė ditėn e shtatė brenda dhe midis grupeve (p> 0.05). Edhe pse jo statistikisht domethėnėse, nė secilin grup u gjet njė rritje nė pėrqindje e vrazhdėsisė nė krahasim me vlerat fillestare. Kjo shumė rritje ėshtė gjetur nė grupin 2, grupin 1 dhe grupin 3 nė rend zbritės. Rezultatet u mbėshtetėn nga analiza me mikroskop elektronik skanues.

Konkluzionet

Nga tė dhėnat e kėtij studimi, tė cilat duhet tė konfirmohen edhe nė studime tė tjera tė ngjashme, mund tė konkludohet se pastat e dhėmbėve pediatrikė tė pėrdorura ēdo ditė tek fėmijėt nuk ēojnė nė njė rritje statistikisht domethėnėse tė ashpėrsisė sė sipėrfaqes sė ēimento-jonomerit tė xhamit tė pėrdorur pėr trajtimin e kariesit pediatrik sipas metodės ART.

Implikimet klinike

Kur restaurimet pediatrike pritet tė kenė njė jetė tė gjatė, megjithatė ėshtė mirė qė dentisti t'u rekomandojė prindėrve pasta dhėmbėsh pėr fėmijėt me gėrryerje tė ulėt dentine (RDA).

Pėr mė shumė informacion:

Nagehan Yilmaz, Gizem Avci, Serdar Ozkaya, Tamer Tüzüner, Ozgul Baygin. Comparison of the abrasive effects of children's toothpaste on glass ionomer cement. Pediatric Dental J 2021;31(2):145-51.Pėr tė votuar duhet tė vendosni kredencialet tuaja nė Medikey
Nuk ėshtė interesantPak interesantInteresantShumė interesantEkstremisht interesant
( 0 votim / mesatar )
LOGIN


© LIFE SHPK   |   NIPT L41629010D