Endodoncia e drejtuar pėr trajtimin e kanaleve tė kalcifikuara

Endodonci | 23 Nėntor 2021 |

Endodoncia e drejtuar pėr trajtimin e kanaleve tė kalcifikuara

Nga Lara Figini


Shoqata Amerikane e Endodontistėve e klasifikon trajtimin endodontik tė kanaleve tė fshira nė njė nivel tė lartė vėshtirėsie. Individualizimi dhe formėsimi i kanalit tė rrėnjės sė kalcifikuar pėrfaqėson njė sfidė pėr t'u menaxhuar edhe kur pėrdoret njė mikroskop operativ.

Gabimet e mundshme procedurale pėrfshijnė zgjatjen e tepėrt tė kavitetit tė hyrjes, perforimin jatrogjen, ndarjen e skedarėve tė formėsimit dhe devijimin e kanalit rrėnjė nga rruga origjinale, tė cilat tė gjitha pengojnė klinikėn tė arrijė gjatėsinė e duhur tė punės.

Pėr tė pėrmirėsuar planifikimin e trajtimit dhe pėr tė thjeshtuar procedurėn teknike, teknologjia dixhitale mund tė jetė njė ndihmė e madhe. Mbivendosja e imazheve nė tomografinė e kompjuteruar me rreze konike (CBCT) tė pacientit mundėson hartimin e njė udhėzuesi tredimensional (3D). Ngjashėm me planifikimin 3D tė implanteve dentare, edhe nė endodoncinė e drejtuar, rrotullimi, kėndimi dhe pozicionimi i saktė i stėrvitjes mund tė paracaktohen praktikisht.

Kjo metodė i lejon klinicistit tė lokalizojė kanalet e rrėnjėve tė kalcifikuara duke minimizuar komplikimet procedurale.

Tipologjia e kėrkimit dhe modaliteti i analizės

Nė njė studim klinik, tė botuar nė Journal of Endodontics, autorėt ilustruan raste klinike nė tė cilat kanalet e kalcifikuara rėndė u trajtuan duke pėrdorur njė udhėzues tre-dimensional (3D) tė personalizuar tė krijuar duke mbivendosur njė tomografi tė kompjuterizuar me rreze konike me njė skanim tė pacientit. Ky udhėzues 3D i lejon klinicistit tė ketė akses tė drejtpėrdrejtė nė kanalin rrėnjėsor tė zhdukur.

Studimi prezantoi raste tė shtatė pacientėve tė rritur (tė moshės 27 deri nė 53 vjeē) me njė histori tė mėparshme tė traumės dentare, tė trajtuar midis 2015 dhe 2017. Asnjė nga dhėmbėt nuk iu pėrgjigj pozitivisht testeve termike ose elektrike, megjithėse ndjeshmėria ndaj palpimit u vu re nė 4 raste dhe nė goditje nė 2 raste.

Ekzaminimi radiografik, i cili pėrfshinte njė radiografi periapikale (Kodak RVG 6100; Carestream Health, Rochester, NY) dhe njė skanim selektiv CBCT (Newtom 5GXL; Newtom, Verona, Itali), zbuloi njė lezion apikal nė 6 nga 7 dhėmbėt dhe PCO tė avancuar nė tė gjithė dhėmbėt.

Softueri i planifikimit kirurgjik (BlueskyPlan; Libertyville, IL) u pėrdor pėr tė dizajnuar udhėzuesit 3D, tė cilėt mė pas u printuan dhe u kontrolluan pėr pėrshtatjen e duhur. Trajtimi endodontik u krye mė pas nė izolim me njė digė gome dhe u realizua projektimi i kavitetit tė aksesit.

Gjatėsia e punės u pėrcaktua duke pėrdorur njė maksimum lokal (Raypex 5; VDW, Mynih, Gjermani) dhe radiografi dixhitale. Formimi i kanalit tė rrėnjės u krye duke pėrdorur sistemin ProTaper Next (Dentsply Maillefer; Baillagues, Zvicėr) ose instrumentet WaveOne Gold (Dentsply Maillefer) nėn ujitje me 5,25% hipoklorit natriumi.

Nė 2 dhėmbė, hidroksidi i kalciumit u la pėr 3 javė pasi kishte mbytje tė pakontrollueshme nė seancėn e parė. Tė gjitha kanalet rrėnjėsore u mbyllėn me gutaperka tė nxehtė duke pėrdorur teknikėn e valėve tė vazhdueshme. Asnjė pacient nuk raportoi shqetėsim gjatė goditjes ose palpimit 1 vit pas trajtimit nėse shėrimi periapikal ishte i dukshėm.

Konkluzionet

Nga tė dhėnat e kėtij studimi, tė cilat duhen tė konfirmohen edhe nė studime tė tjera tė ngjashme, mund tė konkludohet se endodoncia e drejtuar mund tė konsiderohet njė qasje e sigurt dhe e shpejtė dhe mund tė jetė njė teknikė e parashikueshme pėr lokalizimin e kanaleve tė kalcifikuara, duke minimizuar kėshtu komplikimet.

Implikimet klinike

Endodoncia e udhėhequr garanton akses tė drejtpėrdrejtė nė kanal, duke ruajtur strukturėn mė tė madhe tė dhėmbėve dhe duke shmangur aksidentet jatrogjene tė shoqėruara.

Pėr mė shumė informacion:

Marc Llaquet Pujol, Carlos Vidal, Montse Mercad, Miguel Muńoz, Sebastian Ortolani-Seltenerich. Guided endodontics for managing severely calcified canals. J Endod 2021;47,(2):315-21.


 Pėr tė votuar duhet tė vendosni kredencialet tuaja nė Medikey
Nuk ėshtė interesantPak interesantInteresantShumė interesantEkstremisht interesant
( 0 votim / mesatar )
LOGIN


© LIFE SHPK   |   NIPT L41629010D