Shpėlarėsit e gojės reduktojnė SARS-CoV-2 nė pėshtymė, njė studim i ri i publikuar nė JADA

Farmakologji | 11 Nėntor 2021 |

Shpėlarėsit e gojės reduktojnė SARS-CoV-2 nė pėshtymė, njė studim i ri i publikuar nė JADA


Sipas njė studimi, tė botuar nė Journal of the American Dental Association, larja e gojės mund tė zvogėlojė ngarkesėn virale tė SARS-CoV-2 nė pėshtymė. Artikulli, i nėnshkruar nga Prem Prashant Chaudhary et al., ekzaminoi ngarkesėn virale nė pėshtymėn e 201 personave dhe gjeti SARS-CoV-2 nė 23% tė pjesėmarrėsve asimptomatikė, nė 28% tė pjesėmarrėsve para-simptomatikė, nė 99% tė pjesėmarrėsve simptomatikė dhe 60% tė pjesėmarrėsve post-simptomatikė.

Si frekuenca e zbulimit ashtu edhe sasia e ngarkesės virale ishin dukshėm mė tė ulėta te pjesėmarrėsit asimptomatikė dhe para-simptomatikė sesa te pjesėmarrėsit simptomatikė dhe post-simptomatikė.

"SARS-CoV-2 mund tė jetė i pranishėm nė pėshtymėn e pacientėve asimptomatikė dhe para-simptomatikė. Prandaj, ėshtė e rėndėsishme qė profesionistėt dentarė tė zbatojnė protokollet optimale tė kontrollit tė infeksionit", tha Purnima Kumar, autori kryesor i studimit dhe profesor nė Kolegjin e Stomatologjisė nė Universitetin Shtetėror tė Ohajos.

"Pėrdorimi i shpėlarėsit tė gojės pėr 60 sekonda mund tė zvogėlojė ngarkesėn e pėshtymės sė SARS-CoV-2 pėr 45 minuta. Prandaj, rekomandohet tė pėrdoret shpėlarės goje para procedurės pėr tė gjithė pacientėt".

Studiuesit caktuan rastėsisht pjesėmarrėsit simptomatikė qė do tė pėrdornin njė shpėlarės goje qė pėrmban 15 mililitra kripė normale, 1% peroksid hidrogjeni, 0,12% glukonat klorheksidin ose 0,5% jod povidon. Tė katėr reduktuan ngarkesat virale SARS-CoV-2 nė pėshtymė, mesatarisht 61% -89% nė 15 minuta pas shpėlarjes dhe 70% -97% nė 45 minuta.

As reduktimi i ngarkesės virale pas 15 minutash dhe as qėndrueshmėria e reduktimit nė 45 minuta nuk ndryshonin midis llojeve tė ndryshme tė shpėlarjeve, por shkalla e reduktimit ishte e lidhur ndjeshėm me ngarkesėn virale fillestare tė pjesėmarrėsve.

Pėr mė shumė informacion

Prem Prashant Chaudhary, Arsen Melkonyan, Archana Meethil, Shweta Saraswat, David L Hall et al. Estimating salivary carriage of Severe Acute Respiratory Syndrome coronavirus 2 in nonsymptomatic people and efficacy of mouthrinse in reducing viral load. A randomized controlled trial. J Am Dent Assoc 2021 Nov;152(11):903-8.Pėr tė votuar duhet tė vendosni kredencialet tuaja nė Medikey
Nuk ėshtė interesantPak interesantInteresantShumė interesantEkstremisht interesant
( 0 votim / mesatar )
LOGIN


© LIFE SHPK   |   NIPT L41629010D