Trajtimi rigjenerues endodontik nė dhėmbėt e pėrhershėm tė traumatizuar: mė mirė nė njė vizitė tė vetme apo nė disa seanca?

Endodonci | 9 Nėntor 2021 |

Trajtimi rigjenerues endodontik nė dhėmbėt e pėrhershėm tė traumatizuar: mė mirė nė njė vizitė tė vetme apo nė disa seanca?

Nga Lara Figini


Stomatologėve shpesh i duhet tė kryejnė trajtime jokirurgjikale pėr tė rigjeneruar pulpėn e dėmtuar tė dhėmbėve. Suksesi klinik bazohet nė heqjen e saktė tė indeve organike, mbetjeve tė infektuara, mikroorganizmave dhe nėnprodukteve tė tyre nga sistemi i kanaleve rrėnjėsore me instrumente mekanike dhe pėrdorimin e ujitėsve pėr dezinfektim.

Disa autorė nė literaturė theksojnė rėndėsinė e njė veshjeje ndėrmjet takimeve pėr tė reduktuar nivelet e ngarkesės bakteriale dhe endotoksinave, ndėrsa tė tjerė argumentojnė se pėrfundimi i trajtimit me njė qasje tė vetme vizite shmang infeksionin pėr herė tė dytė tė kanaleve tė rrėnjės gjatė intervalit ndėrmjet takimeve.

Aktualisht nė literaturė nuk ėshtė arritur njė konsensus mbi kėtė temė.

Tipologjia e kėrkimit dhe modaliteti analizės

Nė njė studim klinik, tė botuar nė Journal of Endodontics, autorėt krahasuan rezultatet klinike dhe radiografike tė trajtimeve rigjeneruese endodontike (REP) me veshje tė ndėrmjetme tė kanalit tė rrėnjės tė kryera nė disa takime, nė krahasim me ato tė kryera nė njė vizitė tė vetme.

Njėzet pacientė tė rinj me dhėmbė tė papjekur tė traumatizuar me nekrozė tė pulpės u ndanė nė 2 grupe. Trajtimet u kryen me ujitje me 6% hipoklorit natriumi dhe 2% klorhexidine krahas 17% EDTA.

Nė grupin nė tė cilin ėshtė kryer njė veshje ndėrmjet takimeve (n = 11), ėshtė pėrdorur hidroksidi i kalciumit me 2% xhel klorheksidine pėr 21 ditė pėrpara mbushjes pėrfundimtare. Nė grupin e vizitės sė vetme (n = 9) trajtimi rigjenerues i pulpės dhe obturimi u krye nė njė seancė tė vetme.

Pacientėt u ndoqėn pėr 24 muaj. Rezultatet primare, dytėsore dhe terciare u vlerėsuan nga 3 ekzaminues tė pavarur. Radiografitė para operacionit dhe ato pasuese u analizuan pėr matjet sasiore tė diametrit apikal, gjerėsisė sė rrėnjės dhe gjatėsisė sė rrėnjės duke pėrdorur testin Mann-Whitney t ose testin U.
Variablat kategorikė u vlerėsuan me testin G dhe testin ekzakt tė Fisher-it dhe variablat e vazhdueshėm me testin Mann-Whitney U. Rėndėsia statistikore u vendos nė 5%.

Rezultate

Infeksioni vazhdoi vetėm nė njė dhėmb. Nuk u vu re asnjė ndryshim midis dy grupeve nė rezultatet primare, sekondare dhe terciare (P> 0,05) dhe nė parametrat radiografikė (P> 0,05).

Konkluzione

Nga tė dhėnat e kėtij studimi, tė cilat duhen konfirmuar edhe nė studime tė tjera tė ngjashme, mund tė konstatohet se trajtimet rigjeneruese tė pulpės REP tė kryera gjatė disa takimeve me veshje tė ndėrmjetme ose nė njė vizitė tė vetme kanė rezultate tė ngjashme klinike dhe radiografike.
Njė protokoll i vetėm vizite REP duke pėrdorur 6% hipoklorit natriumi, 2% klorheksidinė dhe 17% EDTA lejon rezultate tė kėnaqshme nė dhėmbėt e pėrhershėm tė papjekur nekrotik.

Implikime klinike

Dentisti mund tė zgjedhė nėse do tė kryejė procedura rigjeneruese endodontike nė njė vizitė tė vetme, nga e cila ka jo vetėm pėrfitime klinike, por arrin edhe kėnaqėsinė e pacientit, pasi kjo lloj qasjeje ofron rezultate tė ngjashme me ato tė marra nė disa takime duke pėrdorur veshjen e ndėrmjetme.

Pėr mė shumė informacion:

Ana Carolina CL Cerqueira-Neto, Marina C Prado, Andréa C Pereira, Matheus L Oliveira, Jślio Vargas-Neto, Brenda PFA Gomes, Caio CR Ferraz, José Flįvio A Almeida, Adriana de-Jesus-Soares. Clinical and radiographic outcomes of regenerative endodontic procedures in traumatized immature permanent teeth: interappointment dressing or single-visit? J Endod ottobre 2021;47:1598-608.

 Pėr tė votuar duhet tė vendosni kredencialet tuaja nė Medikey
Nuk ėshtė interesantPak interesantInteresantShumė interesantEkstremisht interesant
( 0 votim / mesatar )
LOGIN


© LIFE SHPK   |   NIPT L41629010D