Cili anestetik duhet tė pėrdoret te pacientėt me hipertension

Farmakologji | 5 Nėntor 2021 |

Cili anestetik duhet tė pėrdoret te pacientėt me hipertension

Nė njė studim prospektiv, tė rastėsishėm, tė publikuar nė Oral Surgery, autorėt vlerėsuan statusin kardiak dhe ndryshimet kardiovaskulare te pacientėt me hipertension gjatė procedurave tė vogla kirurgjikale orale, nė tė cilat u administrua 2% lidokainė me epinefrinė.

Nga Lara Figini


Hipertensioni (HT) ėshtė njė gjendje e zakonshme nė tė cilėn presioni arterial i gjakut mbetet anormalisht i lartė. Sipas Organizatės Botėrore tė Shėndetėsisė (OBSH) presioni vazhdimisht i lartė i gjakut ėshtė njė vrasės i heshtur dhe shkaku kryesor i vdekjeve tė parakohshme nė mbarė botėn. Prevalenca e HT u rrit nga 600 milion nė 1980 nė njė miliard nė 2008.

Anestetiku lokal (LA) pėrdoret zakonisht nė procedurat dentare dhe kirurgjikale tė vogla pėr tė lehtėsuar dhimbjen dhe nė pėrgjithėsi shoqėrohet me vazokonstriktorė nė hollime tė ndryshme: 1: 80,000, 1: 1,000,000 dhe 1: 200,000.
Adrenalina ėshtė vazokonstriktori mė i pėrdorur nė stomatologji, por ėshtė njė medikament qė pėr fat tė keq absorbohet, megjithėse pjesėrisht, nė mėnyrė sistematike nga vendi i injektimit mund edhe tė ndikojė nė sistemin kardiovaskular dhe sistemin simpatik.

Tipologjia e kėrkimit dhe modaliteti i analizės

Nė njė studim prospektiv, tė rastėsishėm, tė botuar nė Oral Surgery, autorėt vlerėsuan statusin kardiak dhe ndryshimet kardiovaskulare nė pacientėt me hipertension gjatė procedurave tė vogla kirurgjikale orale, nė tė cilat 2% lidokainė u administrua me 1: 80,000 dhe 1: 200,00,00,00,00,00,00,00,00,00,00,00 tė linjės.

Nė kėtė studim, ndryshimet kardiovaskulare u krahasuan dhe u analizuan duke monitoruar shenjat vitale, elektrokardiogramin, ngopjen e oksigjenit dhe gradientin e dhimbjes tė raportuar nga pacientėt me hipertension tė njohur dhe tė trajtuar me njė ose mė shumė barna pėr hipertensionin.

Rezultate

Nga rezultatet e kėtij studimi, u zbulua se 2% e lidokainės me 1: 80,000 adrenalinė shkakton mė shumė ndryshime hemodinamike sesa anestezi lokal (LA) me 1: 200,000 adrenalinė nė pacientėt me hipertension tė kontrolluar.

Konkluzione

Nga tė dhėnat e kėtij studimi, tė cilat tė vėrtetohen edhe nė studime tė tjera tė ngjashme, mund tė konstatohet se lidokaina 2% me 1:80,000 adrenalinė nuk ka asnjė avantazh tė konsiderueshėm ndaj lidokainės 2% me adrenalinė 1: 200,000 pėr sa i pėrket cilėsisė sė anestezisė, pėr operacione tė vogla orale, ajo ēon nė ndryshime mė tė mėdha hemodinamike te pacientėt me hipertension.

Implikimet klinike

Duke pasur parasysh se lidokaina me 1: 80,000 adrenalinė shkakton ndryshime mė tė mėdha hemodinamike sesa lidokaina me 1: 200,000 adrenalinė nė pacientėt me hipertension tė kontrolluar, dhe meqenėse lidokaina me 1: 200,000 adrenalinė ofron njė cilėsi tė anestezisė sė ngjashme me lidokainėn 1:0080 me afat tė shkurtėr, kėshillohet administrimi i lidokainės me njė pėrqendrim mė tė ulėt tė epinefrinės si anestetik, veēanėrisht nė pacientėt me njė histori tė njohur mjekėsore dhe hipertension.

Pėr mė shumė informacion:

Soman H, Senthil Kumar MS, Nanda Kumar TR, Radhakrishnan K, Loganathan D, Nazir Kaul R. Does the effect of adrenaline on intraoral 2% lidocaine contribute to haemodynamic instability? A prospective, randomized double blinded study. Oral Surg Novembre 2021;14:342-8.Pėr tė votuar duhet tė vendosni kredencialet tuaja nė Medikey
Nuk ėshtė interesantPak interesantInteresantShumė interesantEkstremisht interesant
( 0 votim / mesatar )
LOGIN


© LIFE SHPK   |   NIPT L41629010D