Avancimi maksilomandibular si njė trajtim pėr OSA tek adoleshentėt me malokluzion

Pedodonci | 8 Tetor 2021 |

Avancimi maksilomandibular si njė trajtim pėr OSA tek adoleshentėt me malokluzion

Nė njė studim, tė botuar nė Oral Surgery Oral Medicine Oral Pathology Oral Radiology, autorėt vlerėsuan efikasitetin e operacionit tė avancimit maxillomandibular pėr trajtimin e malokluzionit dhe apneas obstruktive tė gjumit nė njė grup adoleshentėsh

Nga Lara Figini


Apnea obstruktive e gjumit (OSA) ėshtė njė sėmundje e zakonshme, qė prek 1% -10% tė fėmijėve dhe tė paktėn 8.5% tė tė rriturve. Tek fėmijėt, OSA e vazhdueshme mund tė ēojė nė zgjime tė shpeshta gjatė natės, lodhje, hipersomnolencė gjatė ditės, hiperaktivitet, ērregullim tė vėmendjes, arritje tė ulėta akademike.

OSA te fėmijėt nė pėrgjithėsi rrjedh nga njė pengesė anatomike, shpesh pėr shkak tė bajameve hipertrofike ose adenoideve. Fėmijėt me deficit mesatar tė fytyrės ose hipoplazi mandibulare gjithashtu mund tė zhvillojnė OSA, shpesh duke u paraqitur nė kontekstin e sindromave ose sekuencave tė lindura.

Te pacientėt me bajame dhe adenoid hipertrofik, adenotonsillektomia pranohet si njė trajtim i linjės sė parė dhe ka njė shkallė suksesi prej 82.9%. Nė pacientėt adoleshentė me hipoplazi skeletore tė eshtrave tė fytyrės dhe OSA tė vazhdueshme, pėrparimi maksilomandibular (MMA) ėshtė njė opsion i njohur kirurgjikal.

Tipologjia e kėrkimit dhe modaliteti i analizės

Nė njė studim retrospektiv, tė botuar nė Oral Surgery Oral Medicine Oral Pathology Oral Radiology nė tetor 2021, autorėt vlerėsuan efikasitetin e operacionit tė avancimit maxillomandibular (MMA) pėr trajtimin e malokluzionit dhe apneas obstruktive tė gjumit (OSA) nė njė grup adoleshentėsh.

Mostra e studimit rrjedh nga njė popullatė pacientėsh qė u paraqitėn nė Universitetin e Miēiganit, nė departamentin e Kirurgjisė Orale dhe Maksilofaciale, midis 1 janarit 2012 dhe 1 janarit 2020.
Pacientėt tė cilėt u pėrfshinė nė studim u konsideruan se i ishin nėnshtruar njė operacioni MMA, tė cilėt ishin 20 vjeē ose mė tė vegjėl nė kohėn e operacionit dhe kishin njė indeks para-operativ apnea-hipopnea (AHI) prej 5.0 ngjarje nė orė ose mė tė lartė.

Skanimet polisomnografike (PSG) dhe tomografia e kompjuterizuar me rreze kon (CBCT) u morėn para dhe pas operacionit. Tė gjithė pacientėt kishin malokluzion skeletor i cili i predispozonte ata pėr OSA. MMA u krye kryesisht pėr tė trajtuar malokluzionin dhe, sė dyti, pėr tė trajtuar OSA.

Softueri DataDirect (Universiteti i Miēiganit, Ann Arbor) u pėrdor pėr tė ekstrapoluar tė dhėnat nga tė dhėnat elektronike tė shėndetit. U analizuan tė dhėnat e mėposhtme: polisomnografėt e PSG, duke pėrfshirė kohėn totale tė gjumit, pėrqindjen e kohės sė gjumit REM (lėvizja e shpejtė e syve), apnea, hipopnea, AHI, apnea qendrore, indeksi i apneas qendrore (CAI), ngopja e oksigjenit kapilar periferik nė kohėn bazė (SpO2 ), dhe koha e kaluar me SpO2 <88% (SpO2 <88%).
Kėto tė dhėna u morėn drejtpėrdrejt nga raportet e studimit para dhe pas operacionit tė PSG. Vlerėsimi radiografik pėrfshinte matje tre-dimensionale tė marra nga skanimet CBCT.

Rezultate

Pesėmbėdhjetė pacientė 20 vjeē dhe mė tė rinj (nga 14-20 vjeē) u pėrfshinė. Tė gjithė pacientėt iu nėnshtruan njė operacioni MMA kryesisht pėr korrigjimin e malokluzionit dhe sė dyti pėr trajtimin e OSA.
Indeksi mesatar apnea-hipopnea para operacionit (AHI) ishte 28.9 +/- 16.0 ngjarje / orė (diapazoni 7.1-54.7) dhe AHI mesatare postoperative ishte 5, 7 +/- 4.6 ngjarje / orė (diapazoni 1.5-18.4), duke raportuar njė reduktim prej 23.2 ngjarje / orė (e barabartė me 80.6%).

Katėrmbėdhjetė pacientė (93.3%) kishin njė pėrmirėsim nė AHI. Rritja e hapėsirės mesatare minimale tė pasme tė rrugėve tė frymėmarrjes u zbulua se ishte nga 4.6 mm nė 8.6 mm. Hapėsira mesatare e rrugėve tė pasme tė frymėmarrjes nė majė tė uvulės u rrit nga 6.7 mm nė 11.5 mm. Pacientėt qė iu nėnshtruan avancimit tė gjenioglosit shtesė (GGA) kishin njė rėnie mesatare nė AHI prej 35.3 ngjarje / orė (P = .004), jo shumė e ndryshme nga ajo e gjetur tek ata qė nuk morėn GGA.

Konkluzione

Nga tė dhėnat e kėtij studimi, tė cilat duhet tė konfirmohen edhe nė studime tė tjera tė ngjashme, mund tė konkludohet se kirurgjia MMA me ose pa GGA ėshtė njė opsion efektiv trajtimi pėr adoleshentėt me malokluzion dhe AHI> 5.0 ngjarje/orė. Nė kėtė popullatė, ėshtė treguar se zvogėlon AHI dhe rrit hapėsirėn e pasme tė rrugėve tė frymėmarrjes. Nevojiten mė shumė kėrkime pėr tė pėrcaktuar kandidatin adoleshent ideal pėr kirurgji MMA.

Implikimet klinike

Apnea obstruktive e gjumit (OSA) ėshtė e zakonshme nė mesin e fėmijėve dhe adoleshentėve dhe mund tė ēojė nė lodhje, humbje tė vėmendjes ose performancė tė dobėt nė shkollė. Kirurgjia e pėrparme maksilomandibulare trajton nė mėnyrė efektive OSA tek tė rriturit, por nevojiten mė shumė kėrkime pėr tė provuar efektivitetin e saj tek adoleshentėt.

Pėr mė shumė informacion:

Best DL, Chadha S, Harriman E, Wang CS, Troost JP, Aronovich S. Maxillomandibular advancement effectively treats obstructive sleep apnea in adolescents at short-term follow-up. Oral Surg Oral Med Oral Pathol Oral Radiol ottobre 2021;132(4):386-92.Pėr tė votuar duhet tė vendosni kredencialet tuaja nė Medikey
Nuk ėshtė interesantPak interesantInteresantShumė interesantEkstremisht interesant
( 0 votim / mesatar )
LOGIN


© LIFE SHPK   |   NIPT L41629010D