Dhėmbėt e plasaritur apo tė thyer. A mund tė riparohen dhe cila ėshtė prognoza e tyre?

Endodonci | 27 Shtator 2021 |

Dhėmbėt e plasaritur apo tė thyer. A mund tė riparohen dhe cila ėshtė prognoza e tyre?

Nga Lara Figini


Ēarjet dentare pėrfaqėsojnė gjithmonė njė problem qė ėshtė i vėshtirė pėr tu menaxhuar dhe diagnostikuar nga dentisti.

Nė pėrgjithėsi, prognoza e njė dhėmbi tė plasaritur ėshtė mė e mirė nė dhėmbėt ku vija e thyerjes pėrfundon brenda sė tretės koronare tė rrėnjės. Ēarje tė tilla japin njė pėrthithje tipike tė kockave qė rrethon vijėn e thyerjes, e cila ėshtė patognomonike e gjendjes dhe shpesh lejon diagnozėn pėrfundimtare.

Etiopatogjeneza e inflamacionit nė dhėmbėt e plasaritur rrėnjėsisht i atribuohet depėrtimit bakterial tė xhepave periodontal pėrmes vijės sė ēarjes dhe resorbimit tė lokalizuar tė kockave qė ndodh nė njė dhėmb tė plasaritur mund tė zbulohet si njė defekt hetues duke pėrdorur njė sondė periodontale; megjithatė, xhepi fillimisht i ngushtė ėshtė shpesh i vėshtirė pėr tu zbuluar dhe bėhet mė i dukshėm vetėm kur pėrparon.

Hipoteza mė e akredituar nė kėtė drejtim propozon qė frakturat gjatėsore tė kenė origjinėn nga njė ēarje nė dentinėn e kurorės si pasojė e stresit tė pėrtypjes ose pėr shkak tė dobėsimit tė dentinės (e zvogėluar nė sasi ose e ndryshuar nė cilėsi) e cila mund tė thyhet mė lehtė, duke rezultuar nė frakturė jo tė plotė. Stresi i pėrtypjes ēon nė shtrirjen e thyerjes poshtė, drejt dhomės sė pulpės, duke rezultuar nė infeksion dhe nekrozė tė dhėmbėve nė shumė raste. Stresi shtesė nė dhėmb favorizon shtrirjen e thyerjes drejt rrėnjės, e cila lejon depėrtimin bakterial mė thellė nė periodont.

Pacientėt mund tė kenė njė shumėllojshmėri tė gjerė tė simptomave klinike qė shpesh janė tė vėshtira pėr t'u shoqėruar me njė ēarje, sepse ato priren tė zhduken ose mund tė jenė tė pėrhapura dhe shpesh nuk i atribuohen njė dhėmbi tė vetėm ose njė problemi tė veēantė.

Hulumtuesit dhe mjekėt janė pėrpjekur tė krijojnė njė qasje terapeutike efektive pėr tė ruajtur kėta dhėmbė ose tė paktėn pėr tė zgjatur qėndrimin e tyre nė hark dhe pėr tė mos iu drejtuar menjėherė avulsionit.

Tipologjia e kėrkimit dhe modaliteti i analizės

Nė njė studim vėzhgues retrospektiv italian, tė botuar nė International Endodontic Journal, autorėt studiuan shkallėn e mbijetesės sė dhėmbėve me ēarje rrėnjėsore dhe tė restauruar me materiale tė pėrbėra.

Studimi pėrfshiu 87 dhėmbė me ēarje ose ēarje rrėnjėsore (87 pacientė: 46 burra, 41 gra, mosha mesatare 50.2 vjeē) tė cilėt u trajtuan me restaurime pėrbėrėse ngjitėse midis 1991 dhe 2019. Dyzet e pesė ēarje u gjetėn nė dhėmbėt e sipėrm tė pasmė (molarė dhe premolarė), 40 nė dhėmbėt e pasmė tė mandibulės dhe vetėm dy nė dhėmbėt e pėrparmė, tė dy nė nivelin maksilar.

Bazuar nė thellėsinė e plasaritjes, dhėmbėt u klasifikuan me ēarje tė rrėnjės proksimale (PRCT) - nė tė cilat vija e thyerjes ishte e kufizuar brenda dyshemesė sė pulpės ose njė tė tretės koronare tė rrėnjės - dhe me ēarje tė rrėnjės sė thellė (DRCT), vija e thyerjes shtrihet nė tė tretėn e mesme dhe kulmin e kanalit rrėnjor.

Humbja dhe rikuperimi i kockave u vlerėsua radiografikisht nė distancėn kohore prej 1 viti. Tė gjithė pacientėt u trajtuan me mikroskopi kirurgjikale nga i njėjti operator. Njė analizė e regresionit logjistik u krye pėr tė pėrcaktuar parashikuesit e pavarur tė nxjerrjes. Kurbat e mbijetesės Kaplan-Meier u pėrdorėn pėr tė analizuar PRCT dhe DRCT.

Rezultate

Nga 87 dhėmbė tė plasaritur tė konsideruar nė studim (66 ishin molarė, 19 premolarė dhe 2 prerės) 52 kishin ēarje tė rrėnjės sė thellė DRCT, 35 ēarje tė rrėnjės proksimale PRCT, 46 treguan njė defekt tė sondės periodontale. Pacientėt u ndoqėn mesatarisht pėr 66.9 muaj. Mungesa e thellėsisė sė hetimit u konsiderua njė faktor i rėndėsishėm mbrojtės kundėr nxjerrjes, ndėrsa humbja e kockave u konsiderua njė faktor rreziku pėr nxjerrjen.
Mbi 50% e dhėmbėve tė trajtuar me protokol ngjitės u zbuluan se ishin funksionale nė 5 vjet. Njė normė mbijetese prej 78% nė 5 vjet u gjet nė grupin PRCT, ndėrsa njė normė mbijetese prej 58% u gjet nė grupin DRCT.

Konkluzione

Nga tė dhėnat e kėtij studimi, tė cilat duhet tė konfirmohen edhe nė studime tė tjera tė ngjashme, mund tė konkludohet se restaurimet me rrėshirė tė pėrbėrė ofrojnė njė mbijetesė tė dhėmbėve tė plasaritur >50% dhe, veēanėrisht, janė funksionale pas 5 vitesh ndjekje nė 1985, 4% e rasteve pėr PRCT dhe 61.5% pėr DRCT.

Implikimet klinike

Parashikimi afatgjatė i restaurimeve tė rrėshirės sė pėrbėrė tė ēarjeve vertikale tė rrėnjės duket premtuese. Sidoqoftė, pėrdorimi i njė mikroskopi operativ ėshtė thelbėsor pėr procedurat diagnostike dhe terapeutike.

Pėr mė shumė informacion:

Malentacca A, Zaccheo F, Scialanca M, Fordellone F, Rupe C, Lajolo C. Repair of teeth with cracks in crowns and roots: an observational clinical study. Int Endod J 2021 Oct;54(10):1738-53.


 Pėr tė votuar duhet tė vendosni kredencialet tuaja nė Medikey
Nuk ėshtė interesantPak interesantInteresantShumė interesantEkstremisht interesant
( 0 votim / mesatar )
LOGIN


© LIFE SHPK   |   NIPT L41629010D