Prevalenca e kanalit tė dytė nė premolaret e poshtėm

Endodonci | 7 Shtator 2021 |

Prevalenca e kanalit tė dytė nė premolaret e poshtėm

Nga Lara Figini


Nė literaturė, janė raportuar disa variacione morfo-anatomike nė nivelin e premolareve tė nofullės sė poshtme si nė aspektin e rrėnjės ashtu edhe nė atė tė kanalit.

Kėto variacione morfo-anatomike pėrfshijnė praninė e brazdave tė rrėnjės, konfigurimin C, praninė e kanaleve tė bifurkacionit, degėt apikale, morfologjinė me 3 rrėnjė dhe praninė e kanaleve tė dyfishta.

Kanalet e dyfishta klasifikohen nė pėrgjithėsi si konfigurimi i tipit V tė Vertucci -t dhe i referohen pranisė sė njė kanali tė dytė rrėnjor tė pozicionuar nė mėnyrė gjuhėsore dhe ka mė shumė gjasa tė ndodhė nė premolaret e parė.

Gryka e kanalit gjuhėsor zakonisht ka njė kėnd akut tė hyrjes dhe ndodhet nė tė tretėn e mesme (69%) ose apikale (31%), gjė qė mund tė kontribuojė nė faktin se mund tė kalojė pa u vėnė re klinikisht.

Tipologjia e kėrkimit dhe modaliteti i analizės

Nė njė studim shumė qendror, tė botuar nė Journal of Endodontics nė gusht 2021, autorėt kryen njė analizė mbarė botėrore tė pėrhapjes sė kanalit gjuhėsor nė premolarėt e mandibulės dhe vlerėsuan ndikimin nė demografinė e pacientėve nė 23 vende, duke pėrdorur imazhe tomografike tė llogaritura me rreze konike.

Imazhet tomografike tė llogaritura me rreze konike tė 300 premolarėve tė parė dhe 300 premolarėve tė dytė nė 23 vende (gjithsej 13,800 dhėmbė) u vlerėsuan pėr tė identifikuar praninė e njė kanali gjuhėsor, pėr tė vlerėsuar konfigurimin dhe tė dhėnat e tij nė lidhje me pėrkatėsinė etnike, moshėn dhe gjininė e pacientėve qė ndjekin njė metodologji tė shqyrtimit.

Rėndėsia statistikore u pėrcaktua nė 5%.

Rezultate

Njė kanal gjuhėsor nė premolarėt e parė tė mandibulės u gjet nė 23.8% tė rasteve dhe nė premolarėt e dytė nė 5.3% tė rasteve.

Aziatikėt dhe pacientėt mbi moshėn 60 vjeē u shoqėruan me norma mė tė ulėta tė pranisė sė njė kanali gjuhėsor, ndėrsa afrikanėt dhe grupet e reja u shoqėruan me norma mė tė larta.

Prevalenca e njė kanali gjuhėsor tek meshkujt (27.9%) u zbulua se ishte mė e lartė se ajo tek femrat (20.0%) vetėm pėr premolarin e parė. Meshkujt u shoqėruan me 1533 dhe 1597 mė shumė tė ngjarė tė kenė njė kanal rrėnjėsor gjuhėsor nė premolarin e parė dhe tė dytė, respektivisht.

Konkluzione

Nga tė dhėnat e kėtij studimi, tė cilat duhet tė konfirmohen edhe nė studime tė tjera tė ngjashme, mund tė arrihet nė pėrfundimin se kanali rrėnjėsor gjuhėsor ėshtė i pranishėm nė premolarėt e parė tė poshtėm nė 23.6% dhe nė premolaret e dytė mė tė ulėt nė 5.3%. Etnia, rajoni gjeografik, mosha dhe gjinia ndikojnė nė prevalencė.

Implikimet klinike

Prevalenca e kanalit rrėnjėsor gjuhėsor nė premolarėt e poshtėm nė nivelin e vendeve tė ndryshme dhe lidhja e tij me faktorėt demografikė mund tė ndihmojė endodontistin tė parashikojė vėshtirėsitė e mundshme teknike nė trajtimet e kanalit rrėnjor.

Pėr mė shumė informacion:

Martins JNR, Zhang Y, Zuben M, Vargas W et al. Worldwide prevalence of a lingual canal in mandibular premolars: a multicenter cross-sectional study with meta-analysis. J Endod agosto 2021;47(8):1253-64.


 


 Pėr tė votuar duhet tė vendosni kredencialet tuaja nė Medikey
Nuk ėshtė interesantPak interesantInteresantShumė interesantEkstremisht interesant
( 0 votim / mesatar )
LOGIN


© LIFE SHPK   |   NIPT L41629010D