Protezat e lėvizshme tradicionale nė krahasim me ato tė ndėrtuara me metodėn CAD / CAM

Protezim | 3 Shtator 2021 |

Protezat e lėvizshme tradicionale nė krahasim me ato tė ndėrtuara me metodėn CAD / CAM

Nga Lara Figini


Hetimet epidemiologjike kanė zbuluar se jetėgjatėsia po vjen duke u rritur dhe se njerėzit i mbajnė dhėmbėt e tyre natyralė deri nė pleqėri, pasi humbja e dhėmbėve pothuajse gjithmonė ndodh gjatė  avancimit tė moshės.

Pėr realizimin e protezave totale tė lėvizshme sipas njė metode konvencionale tė provuar dhe testuar (CD), nė dekadat e fundit janė shtuar teknikat e projektimit dhe prodhimit tė realizuara me ndihmėn e kompjuterit (CAD / CAM), tė cilat lejojnė kohė mė tė shpejtė pėr ndėrtimin e protezave, tė cilat mund tė gjurmohen vetėm nė dy vizita klinike.

Nė dekadat e fundit, teknikat e projektimit dhe prodhimit tė asistuara nga kompjuteri (CAD / CAM) i janė shtuar realizimit tė protezave totale tė lėvizshme sipas njė metode konvencionale tė provuar dhe tė konsoliduar (CD), tė cilat lejojnė pėrshpejtimin e kohės pėr ndėrtimin tė protezave dhe i atribuohen vetėm dy vizitave klinike.

Nė vizitėn e parė, tė gjitha tė dhėnat mjekėsore dhe gjurmėt e gishtave merren duke pėrdorur teknologjinė e skanimit intraoral. Dosjet dėrgohen gjithmonė nė laboratorin dentar nė formė dixhitale, ku e gjithė proteza projektohet nė mėnyrė virtuale. Pėr disa teknika ėshtė e mundur tė shikohet paraprakisht projekti nga klinicisti pėr miratim, para se laboratori dentar tė nisė punėn pėr protezėn totale.

Nė vizitėn e dytė klinike, protezat janė gati pėr t'u vendosur.

Edhe pse kjo teknologji ėshtė ende nė fillimet e saj, ajo mund tė ofrojė pėrfitime tė konsiderueshme veēanėrisht pėr pacientėt e moshuar, pėr shkak se nevojiten mė pak takime klinike, si dhe raporte mė tė mira tė pėrshtatshmėrisė dhe pėrvetėsimit.

Tipologjia e kėrkimit dhe modaliteti i analizės

Nė njė pėrmbledhje sistematike, tė publikuar nė Journal of Dentistry nė gusht 2021, autorėt krahasuan ndryshimet midis protezave totale tė lėvizshme tė prodhuara duke pėrdorur metodologjinė CAD / CAM dhe atyre tė prodhuara nė mėnyrė konvencionale (CD).

Nė kėtė pėrmbledhje, u pėrfshinė 73 studime qė raportuan tė dhėna mbi fabrikimin e protezave nė mėnyrė tradicionale (CD) nė krahasim me ato nė CAD / CAM (tė bluara / printuar 3D). Kėrkimi i fundit bibliografik ėshtė kryer mė 15.03.2021.

Dy studiues kryen kėrkimin e literaturės duke pėrdorur bazat e tė dhėnave elektronike tė mėposhtme: PubMed (MEDLINE), Embase, CENTRAL dhe motorėt e kėrkimit nė internet (Google).

Gjithashtu u krye njė kėrkim manual i literaturės gri qė nuk ishte nė dispozicion nė internet.

Nė rishikim u pėrfshinė edhe studimet qė raportuan tė dhėna pėr besueshmėrinė, biokompatibilitetin, vetitė mekanike, sipėrfaqėsore dhe kimike, ngjyrėn dhe karakteristikat mikrobiologjike, analizėn e raportit kohė-kosto dhe rezultatet klinike.

Meta-analiza u krye duke u bazuar nė parametrat e nxjerrė.

Rezultate

Meta-analiza zbuloi se protezat CAD / CAM tė printuara 3D janė mė tė besueshme se protezat konvencionale (p = 0.039). Restaurimet e fshira CAD / CAM demonstruan forcė mė tė madhe pėrkulėse sesa restaurimet konvencionale dhe restaurimet CAD / CAM tė printuara 3D. CAD / CAM i bluar tregoi njė modul fleksibėl mė tė lartė sesa CAD / CAM i printuar 3D (p <0.0001). Protezat e pėrpunuara CAD / CAM treguan forcė mė tė lartė tė rendimentit sesa ato tė derdhura me injeksion (p = 0.004) dhe ato tė shtypura 3D (p = 0.001). Protezat e bluara CAD / CAM treguan ngurtėsi mė tė mirė (p <0.0001) dhe vrazhdėsi sipėrfaqėsore (p <0.0001) nė krahasim me tė tjerat.

Protezat tradicionale treguan qėndrueshmėri tė ulėt tė ngjyrave nė krahasim me grupet e tjera (p = 0.029). Protezat CAD / CAM u treguan mė tė mira nė mbajtje (p = 0.015). Protezat CD treguan njė pikė mė tė lartė deformimi nė rendiment sesa protezat e bluara CAD / CAM (p <0.0001) dhe rezultate mė tė mira estetike sesa ato tė printuara 3D (p <0.0001). Prodhimi i protezave totale CAD / CAM kėrkoi mė pak kohė tė kaluar nė karrige (p = 0.037) dhe kosto mė tė ulėta tė pėrgjithshme (p <0.0001) nė krahasim me protezat CD.

Konkluzione

Nga tė dhėnat e kėtij rishikimi sistematik, tė cilat duhet tė konfirmohen nė vepra tė tjera tė ngjashme, mund tė konkludohet se protezat totale tė bėra me metodologjinė CAD / CAM ofrojnė njė sėrė vetish mekanike / sipėrfaqėsore mė tė mira se ato tė bėra tradicionalisht, duke u vėrtetuar se nuk janė inferior ndaj atyre konvencionale.

Implikimet klinike

Fabrikimi i protezave totale me metodologjinė CAD / CAM duhet tė konsiderohet pėr pacientėt plotėsisht pa dhėmbė pasi kjo teknikė ofron avantazhe tė shumta duke pėrfshirė mbajtje mė tė mirė, veti mė tė mira mekanike dhe sipėrfaqėsore por, mbi tė gjitha, i ruan tė dhėnat nė mėnyrė dixhitale duke zvogėluar kohėn e realizimit.

Kjo mund tė jetė njė pėrfitim i madh pėr njerėzit e moshuar me vėshtirėsi nė arritjen e objektit dentar shumė herė dhe durimin e trajtimeve tė zgjatura dhe qė kėrkojnė kohė.

Pėr mė shumė informacion:

Srinivasan M, Kamnoedboon P, McKenna G, Angst L, Schimmel M, Özcan M, Müller F. CAD-CAM removable complete dentures: a systematic review and meta-analysis of trueness of fit, biocompatibility, mechanical properties, surface characteristics, color stability, time-cost analysis, clinical and patient-reported outcomes. Journal of Dentistry; Available online 13 August 2021, 103777.


 Pėr tė votuar duhet tė vendosni kredencialet tuaja nė Medikey
Nuk ėshtė interesantPak interesantInteresantShumė interesantEkstremisht interesant
( 0 votim / mesatar )
LOGIN


© LIFE SHPK   |   NIPT L41629010D