Heqja e instrumenteve endodontike tė thyer: faktorėt qė ndikojnė nė suksesin e tyre

Endodonci | 2 Shtator 2021 |

Heqja e instrumenteve endodontike tė thyer: faktorėt qė ndikojnė nė suksesin e tyre

Nė njė studim, tė botuar nė Journal of Endodontic, autorėt vlerėsuan se sa lakimi i kanaleve rrėnjėsore dhe gjatėsia e instrumentit tė thyer brenda kanalit mund tė ndikojnė nė kohėn e kėrkuar pėr tė liruar dhe rimarrė fragmentet e thyera

Nga Lara Figini


Kur pėrdoren instrumente rrotulluese nikel-titan (NiTi) pėr formimin e kanalit rrėnjėsor, incidenca e thyerjes sė skedarėve rrotullues ndryshon nga 0.4% nė 5%.

Natyrisht, prania e instrumenteve endodontike tė thyer brenda sistemit tė kanalit rrėnjor, duke parandaluar dezinfektimin adekuat dhe eliminimin e indeve tė pulpės sė infektuar, mund tė ndikojė negativisht nė rezultatin e trajtimit ortograd.

Shkalla e suksesit pėr heqjen e mjeteve tė tilla tė veēanta (SI) ndryshon shumė nga 48% nė 95% dhe duket se lidhet me teknikat e pėrdorura nė njė gamė komplekse rastesh.

Teknika e pėrdorimit tė majave me ultratinguj dhe njė mikroskopi dentar (DOM) konsiderohet nga shumė njerėz si strategjia optimale pėr heqjen e suksesshme tė SI -ve. Sidoqoftė, aktualisht nuk ka asnjė procedurė tė standardizuar pėr heqjen e parashikueshme.

Tipologjia e kėrkimit dhe modaliteti i analizės

Nė njė studim, tė botuar nė Journal of Endodontic nė gusht 2021, autorėt vlerėsuan se sa lakimi i kanaleve rrėnjėsore dhe gjatėsia e instrumentit tė thyer brenda kanalit mund tė ndikojnė nė kohėn e kėrkuar pėr tė liruar dhe rimarrė fragmentet e thyera.

Procedurat e marrjes sė 128 instrumenteve tė veēantė u vlerėsuan nė pacientėt e monitoruar pėr njė minimum prej 6 muajsh. Imazhet tomografike para-operacionale tė rrezeve tė konit u pėrdorėn pėr tė matur gjatėsinė e fragmenteve tė instrumenteve tė veēantė nė lidhje me shkallėn e lakimit tė kanalit.

Nė fazėn fillestare, instrumentet me ultratinguj u pėrdorėn pėr tė hequr njė pjesė tė dentinės rrėnjėsore nė mėnyrė qė tė ēlironin copėn e instrumentit tė thyer. Nė hapin e dytė, instrumentet me ultratinguj, ose XP Shapers (FKG Dentaire SA, La Chaux-de-Fonds, Zvicėr) u pėrdorėn pėr heqjen e fragmenteve.

Periudhat kohore u regjistruan pėr tė pėrfunduar tė gjitha procedurat. Analiza statistikore u pėrfundua duke aplikuar regresionin log-normal, modelimin e ekuacioneve strukturore dhe regresionin linear duke pėrdorur softuerin Stata versionin 14.2 (StataCorp LLC, College Station, TX).

Rezultate

Tė gjitha instrumentet e thyer rikuperuan me sukses. 89.8% e instrumenteve u hoqėn duke pėrdorur vetėm instrumente me ultratinguj me njė kohė mesatare prej 221 sekondash. Koha e heqjes sė instrumentit varej si nga gjatėsia e instrumentit ashtu edhe nga lakimi i kanalit rrėnjor.
Pėr mė tepėr, kohėt e pėrgatitjes ishin proporcionalisht mė tė gjata pasi gjatėsia e instrumentit tė thyer u rrit kur kėrkohej mikroskopi.

Konkluzione

Nga tė dhėnat e kėtij studimi, tė cilat duhet tė konfirmohen edhe nė studime tė tjera tė ngjashme, mund tė konkludohet se faza pėrgatitore duket se ka njė rol vendimtar nė rikuperimin e instrumenteve tė thyer. Koha e kėrkuar pėr heqjen e instrumenteve tė thyer rezultoi tė ishte mė e zgjatur me rritjen e gjatėsisė sė skedarėve tė prishur dhe me rritjen e shkallės sė lakimit tė kanalit.

Implikimet klinike

Rezultati i kėtij studimi sugjeron qė instrumentet e kanalit rrėnjėsor tė thyer brenda njė kanali dhe tė dukshme nėn mikroskopin e funksionimit mund tė hiqen nė mėnyrė tė parashikueshme me instrumente me ultratinguj duke pėrdorur njė protokoll tė vetėm standard tė rimėkėmbjes qė minimizon variablat e mundshėm.

Pėr mė shumė informacion:

Terauchi Y, Sexton C, Bakland LK, Bogen G. Factors affecting the removal time of separated instruments. J Endod agosto 2021;47(8):1245-52.


 Pėr tė votuar duhet tė vendosni kredencialet tuaja nė Medikey
Nuk ėshtė interesantPak interesantInteresantShumė interesantEkstremisht interesant
( 0 votim / mesatar )
LOGIN


© LIFE SHPK   |   NIPT L41629010D