Akumulimi bakterial sipėrfaqėsor: zirkoni vs disilikati i litiumit

Protezim | 23 Qershor 2021 |

Akumulimi bakterial sipėrfaqėsor: zirkoni vs disilikati i litiumit

Autorėt kanė krahasuar ngjitjen bakteriale me zirkon kundrejt kurorave disilikate tė litiumit. Informacion thelbėsor pėr suksesin afatgjatė tė restaurimeve dentare.


Materialet restauruese tė pėrdorura nė stomatologji duhet tė kenė karakteristikat sipėrfaqėsore qė pengojnė aderimin bakterial dhe formimin e biofilmit. Kuptimi i ngjitjes bakteriale (sasiore) nė materiale tė ndryshme ėshtė thelbėsore kur projektohet pėr suksesin afatgjatė tė restaurimeve dentare.

Tipologjia e kėrkimit dhe modaliteti i analizės

Nė njė studim in vitro, botuar nė "Journal of Prosthodontic", nė qershor 2021, autorėt krahasuan ngjitjen bakteriale me kurora zirkonie kundrejt disilikateve tė litiumit pasi iu nėnshtruan njė procesi plakjeje artificiale. Nė kėtė studim u testuan 75 disqe: 25 metalike Cr-Co (grupi i kontrollit), 25 zirkoni dhe 25 disilikate litiumi.

Disqet iu nėnshtruan termociklimit (1000 cikle ndėrmjet 5 dhe 55 ° C), i cili parashikonte qėndrueshmėrinė e ekzemplarėve nė njė banjė tė nxehtė ose tė ftohtė pėr 20 sekonda nė mėnyrė alternative. Disqet u vendosėn mė pas nė kontakt me njė pezullim 10 μL tė Streptococcus sanguinis. Mostrat u skanuan pėr tė vlerėsuar vrazhdėsinė e sipėrfaqes para dhe pas procesit tė plakjes, dhe pas inkubacionit. Sp dhe Sa (Sa shpreh ndryshimin nė lartėsinė e secilės pikė nė lidhje me mesataren aritmetike tė sipėrfaqes, Sp ėshtė lartėsia e majės mė tė lartė brenda zonės sė kufizuar) u matėn me njė skanim tė dritės sė dukshme konfokale. Dendėsia optike e disqeve u vlerėsua duke pėrdorur njė spektrofotometėr. ANOVA me njė drejtim u krye pėr tė vlerėsuar ndryshimet pas plakjes dhe inkubacionit.

Rezultate

Analiza statistikore tregoi ndryshime tė konsiderueshme nė vrazhdėsinė e sipėrfaqes midis grupit tė kontrollit dhe grupit tė zirkonit dhe disilikatit tė litiumit si para dhe pas procesit tė plakjes. Sa mesatare u gjet qė tė ishte pėrkatėsisht 0.36 ± 0.12 μm, 0.638 ± 0.24 μm dhe 1.23 ± 0.42 μm. Disilikati i litiumit demonstroi vlera mė tė larta tė vrazhdėsisė sė sipėrfaqes. Kishte njė ndryshim tė rėndėsishėm edhe pas inkubacionit.

Devijimi mesatar dhe standard i vrazhdėsisė sė sipėrfaqes sė metalit Cr-Co, zirkonit dhe disilikatit tė litiumit rezultuan tė ishin pėrkatėsisht 0.99 ± 0.49 μm, 1.40 ± 0.46 μm dhe 2.44 ± 1.21 μm.
Megjithėse nuk u gjetėn ndryshime tė rėndėsishme nė akumulimin e S. sanguinis midis zirkonit dhe disilikatit tė litiumit, ekziston njė ndryshim i rėndėsishėm nė dendėsinė optike midis kėtyre 2 grupeve eksperimentale dhe grupit tė kontrollit (metalit). Dendėsia optike e metalit (0.94 ± 0.15) u gjet se ishte mė e lartė se ajo e disilikatit tė litiumit (0.74 ± 0.10) dhe zirkonit (0.75 ± 0.08). Midis disilikatit tė litiumit dhe zirkonit nuk kishte asnjė ndryshim statistikor nė aderimin bakterial.

Konkulzione

Nga tė dhėnat e kėtij studimi, tė cilat duhet tė konfirmohen nė studime tė tjera tė ngjashme, mund tė konkludohet se in vitro pas procesit tė plakjes dhe kontaminimit bakterial, zirkoni mban njė sipėrfaqe mė tė lėmuar sesa disilikati i litiumit, me akumulim bakterial sidoqoftė tė ngjashėm me atė tė disilikatit tė litiumit.

Pėr mė shumė informacion:

The Effect of Aging on the Roughness and Bacterial Adhesion of Lithium Disilicate and Zirconia Ceramics Shlomo Matalon, Dana Safadi, Avi Meirowitz, & Zeev OrmianerJournal of Prosthodontics 30 ( giugno 2021) 440-446Pėr tė votuar duhet tė vendosni kredencialet tuaja nė Medikey
Nuk ėshtė interesantPak interesantInteresantShumė interesantEkstremisht interesant
( 0 votim / mesatar )
LOGIN


© LIFE SHPK   |   NIPT L41629010D