Pse dhe si t'ua shpjegojmė pacientėve rėndėsinė qė ka rivendosja e dhėmbėve

Protezim | 26 Maj 2021 |

Pse dhe si t'ua shpjegojmė pacientėve rėndėsinė qė ka rivendosja e dhėmbėve

Shpesh nuk ėshtė e lehtė pėr dentistin tė gjejė mėnyrėn e duhur, tė thjeshtė dhe bindėse pėr tė arritur kėtė qėllim. Disa kėshilla sugjerime dhe nga JADA

Nga Lara Figini


Fatkeqėsisht, ėshtė ende shumė e zakonshme nė fushėn e stomatologjisė qė pas heqjes sė dhėmbėve ose pėr ata qė mungojnė dentisti duhet tė "pėrpiqet tė bindė" pacientin pėr rėndėsinė e "vendosjes pėrsėri" tė dhėmbėve tė humbur pasi, edhe sot, njė pjesė e mirė e njerėzve mendojnė pėr rehabilitimin e tyre vetėm kur bėhet fjalė pėr sektorė estetikė, duke lėnė pas dore sektorėt e pasmė tė gojės, duke i vendosur ato nė plan tė dytė.

Shpesh nuk ėshtė e lehtė pėr dentistin tė gjejė mėnyrėn e duhur, tė thjeshtė dhe bindėse pėr tė arritur kėtė qėllim.

Tipologjia e kėrkimit dhe modaliteti i analizės

Nė njė artikull tė botuar nė "Journal of the American Dental Association" nė maj 2021, autori ofron shpjegime dhe indikacione, veēanėrisht pėr pacientėt, pėr rėndėsinė e zėvendėsimit tė dhėmbėve tė humbur me proteza.

Para sė gjithash, duhet t'u tregohet pacientėve se dhėmbėt e humbur ose ata qė mungojnė nuk janė vetėm njė problem estetik, por mund tė shkaktojnė probleme tė rėndėsishme funksionale (pėrtypėse) dhe fonetike:

• probleme funksionale, pasi njė dhėmb i humbur ose mungues lė njė boshllėk qė lejon dhėmbėt e tjerė tė anojnė, lėvizin ose 'shtrihen'. Mungesa e njė ose mė shumė dhėmbėve mund tė ndikojė nė aftėsinė pėr tė kafshuar nė mėnyrė tė barabartė gjatė pėrtypjes;
• problemet fonetike, pasi dhėmbėt gjithashtu kanė karakteristikėn e mbėshtetjes sė faqeve, buzėve dhe pėrmbajtjen e gjuhės nė mėnyrė qė humbja e dhėmbėve tė krijojė "zona tė zbrazėta" nė zgavrėn e gojės duke ēuar nė ndryshime tė shqiptimit dhe vėshtirėsi gjuhėsore.

Prandaj ėshtė mirė tė paralajmėrojmė pacientėt se pas nxjerrjes, veēanėrisht nxjerrjes sė shumėfishtė, do tė shfaqen vėshtirėsi nė shqiptimin e saktė tė disa fonemave.

Pėr tė qenė bindės, dentisti ka pėr detyrė t'u shpjegojė pacientėve nė njė mėnyrė tė thjeshtė, tė lehtė pėr t'u kuptuar - dhe pa hyrė nė shumė detaje teknike - se ka disa mėnyra pėr tė zėvendėsuar njė dhėmb tė humbur ose mungues ,duke pėrfshirė protezat e lėvizshme dhe ato tė fiksuara . Midis protezave fikse mund tė ketė zgjidhje urė mbi dhėmbėt natyralė dhe solucionin implantar, mė konservator sepse nuk prek dhėmbėt fqinjė.

Por rivendosja e dhėmbit nuk ėshtė e gjithēka...

Stomatologu duhet t'i shpjegojė pacientit edhe ai duhet gjithashtu tė hyjė nė lojė pasi i duhet tė kujdeset shumė pėr "dhėmbėt e rinj artificialė", kėshtu qė lind nevoja pas vendosjes sė njė protezė fikse pėr i  duhet kushtuar pak mė shumė kohė higjienės orale nė shtėpi. Do tė ketė hapėsirė nėn dhėmbėt zėvendėsues ku ushqimi dhe mbeturinat mund tė bllokohen, duke i bėrė tė domosdoshme mjetet pastruese tė tilla si fijet dentare dhe pastruesit profesional.

Konkluzione

Stomatologut ose higjienistit do t'i duhet tė japė tė gjitha sugjerimet e duhura mbi opsionet nė dispozicion dhe si t'i pėrdorė ato pėr tė pasur higjienėn e duhur orale nė shtėpi ne mėnyrė qė proteza tė mbijetojė mė mirė.

I njėjti kujdes duhet te tregohet pėr tė gjithė gojėn:

• pastrimi dy herė nė ditė me njė pastė dhėmbėsh qė pėrmban fluor;
• pastrimi i hapėsirave ndėrdhėmbore ēdo ditė;
• ndjekja e njė diete tė shėndetshme, kufizimi i snacks ose pijeve me sheqer;
• kontrolleve tė rregullta te dentisti nė mėnyrė qė ai tė kontrollojė shėndetin tuaj oral dhe tė sigurohet qė proteza "e re" tė pėrshtatet siē duhet dhe tė mos ketė probleme te tilla si e copėtim, e ēarje ose konsumim.

Pėr mė shumė informacion:

Anita M. Mark. Replacing missing or lost teeth. JADA 2021;152(5):412.Pėr tė votuar duhet tė vendosni kredencialet tuaja nė Medikey
Nuk ėshtė interesantPak interesantInteresantShumė interesantEkstremisht interesant
( 0 votim / mesatar )
LOGIN


© LIFE SHPK   |   NIPT L41629010D