Jetėgjatėsia dhe faktorėt e rrezikut tė dhėmbėve tė restauruar me kunja, nė rrugė endodontike

Endodonci | 25 Maj 2021 |

Jetėgjatėsia dhe faktorėt e rrezikut tė dhėmbėve tė restauruar me kunja, nė rrugė endodontike

Nga Lara Figini


Pėr tė rehabilituar njė dhėmb tė trajtuar nė mėnyrė endodontike duke futur njė kunjė, materiale tė ndryshme janė nė dispozicion nė treg pėr si pėr kunjat ashtu edhe pėr restaurimin.

Vendimi se cili lloj i trajtimit do tė kryhet ndikohet nga disa karakteristika themelore, tė tilla si shkalla e substancės koronale tė humbur, lloji i dhėmbit dhe pozicioni i tij nė hark.

Sidoqoftė, nė literaturė ka njė mungesė tė tė dhėnave reale mbi efikasitetin e dhėmbėve tė trajtuar endodontikisht tė rindėrtuar me kunjat (ETT1P) nė rutinėn klinike ditore nė distanca tė gjata.

Tipologjia e kėrkimit dhe modaliteti i analizės 

Nė njė studim multicenter, tė botuar nė "Journal of Endodontics" nė prill 2021, autorėt vlerėsuan suksesin dhe mbijetesėn e dhėmbėve tė trajtuar endodontikisht me restaurimet pas (ETT1P) dhe analizuan faktorėt qė lidhen me jetėgjatėsinė e tyre.
8 dentistė tė pėrgjithshėm vendosėn secili deri nė 27 ETT1P pa asnjė kufizim materiali ose madhėsie midis qershorit 2003 dhe nėntorit 2006.

Nė studimin e mėsipėrm u pėrfshinė:

• dhėmbėt qė kėrkojnė trajtim tė kanalit rrėnjė dhe futje tė njė kunje;
• dhėmbė pa simptoma me mbushje tė pėrshtatshme tė kanalit rrėnjė;
• dhembėt prerės, kaninė ose premolarė.

ETT1P konsideroheshin "tė suksesshėm" nėse kunja dhe restaurimi pėrfundimtar ishin nė gjendje tė mirė nė kontrollin e fundit, ndėrsa ETT1P konsideroheshin "tė mbijetuar" nėse kunja ishte ende nė veprim.

Rezultate

Nė pėrgjithėsi, 195 rikonstruksione kunjash nė 195 pacientė u ndoqėn pėr njė mesatare prej 91 (81-101) muaj ndjekje. Ndjekja mė e gjatė ishte 15 vjet. Midis kėtyre rindėrtimeve, 122 ETT1P u konsideruan tė suksesshme (koha e vlerėsuar e suksesit 110 [101-120] muaj) dhe 152 ETT1P u konsideruan tė mbijetuara [koha e vlerėsuar e mbijetesės 133 [124-141] muaj).

Shkalla vjetore e dėshtimit nė sukses dhe mbijetesė ishte pėrkatėsisht 6.0% dhe 3.3%. Analiza e rrezikut tregoi se futja e njė kunje tė re me djegien e kurorave tė vjetra (teleskopike) (qė janė fabrikuar para futjes sė postės) ishte faktori mė i rėndėsishėm qė mund tė ndikojė nė suksesin dhe mbijetesėn afatgjatė.

Konkluzione

Nga tė dhėnat e kėtij studimi, tė cilat duhet tė konfirmohen edhe nė studime tė tjera tė ngjashme, mund tė konkludohet se rindėrtimet e kunjave post-endodontike ofrojnė nivele tė larta tė suksesit dhe mbijetesės nė distanca tė gjata (deri nė 15 vjet).

Implikimet klinike

Koha e mbijetesės u vu re pėr dhėmbėt e trajtuar endodontikisht tė rindėrtuar me kunja shumė tė gjata, megjithatė, duhet tė merret parasysh rreziku i lartė i dėshtimit pas ēimentimit tė restaurimeve / kurorave tė vjetra nė kunjat e reja dhe kjo duhet t'u komunikohet pacientėve.

Pėr mė shumė informacion

Linnemann T, Kramer EJ, Schwendicke F, Wolf TG, Meyer-Lueckel H, Wierichs RJ. Longevity and risk factors of post restorations after up to 15 years: a practice-based study. J Endod 2021 Apr;47(4):577-84.Pėr tė votuar duhet tė vendosni kredencialet tuaja nė Medikey
Nuk ėshtė interesantPak interesantInteresantShumė interesantEkstremisht interesant
( 0 votim / mesatar )
LOGIN


© LIFE SHPK   |   NIPT L41629010D