Manifestimet orale tė sindromės inflamatore multisistemike post-Covid-19 te fėmijėt

Pedodonci | 24 Maj 2021 |

Manifestimet orale tė sindromės inflamatore multisistemike post-Covid-19 te fėmijėt

Nga Lara Figini


Nėse tė moshuarit dhe pacientėt me imunitet tė dobėt kanė shfaqur dhe vazhdojnė tė shfaqin simptoma mė thelbėsore tė infeksionit Covid-19, fėmijėt dhe adoleshentėt pėrgjithėsisht janė asimptomatikė dhe vuajnė vetėm nga ērregullime tė lehta tė frymėmarrjes.

Pėrkundėr kėsaj, ėshtė raportuar njė tendencė e re alarmante nė infeksionet pediatrike, qė do tė thotė se njė numėr nė rritje i studimeve tė literaturės mbėshtesin shoqėrimin midis Covid-19 dhe reagimit imunologjik post-viral qė rezulton nė sindromėn inflamatore multisistemale tek fėmijėt (MIS-C).

Sipas "Centers for Disease Control and Prevention" (CDC), MIS-C ėshtė pėrcaktuar si sindroma qė prek pacientėt nėn moshėn 21 vjeē dhe ka si karakteristikė ethet, prova laboratorike tė inflamacionit dhe prova klinike tė sėmundjes sė rėndė qė kėrkon trajtim ose shtrim nė spital, pėr shkak tė pėrfshirjes sė 2 ose mė shumė sistemeve tė organeve. Ngjashmėritė u vunė re midis pėrkufizimit dhe karakteristikave klinike dhe laboratorike midis MIS-C dhe sėmundjes Kawasaki (KD), megjithėse tė dy sindromat konsiderohen tė jenė njėsi mjaft tė dallueshme.

Njė nga manifestimet orale mė tė shpeshta tė raportuara nė KD ėshtė prania e gjuhės sė luleshtrydhes. Gjuha e luleshtrydhes tregon njė pamje hiperplazike tė papilės fungiforme nė krahasim me njė gjuhė tė bardhė (gjuhė luleshtrydhe tė bardhė) ose me njė sfond eritematoz (gjuhė tė kuqe tė luleshtrydhes). Por KD nuk mund tė diagnostikohet vetėm nga ky manifestim sepse ai mund tė jetė i pranishėm edhe tek pacientėt tė cilėt vuajnė nga alergji tė ndryshme nga ushqimet ose barnat ose edhe nga gjendje tė tjera infektive si fruthi.

Tipologjia e kėrkimit dhe modaliteti i analizės

Nė njė studim, botuar nė "JADA" nė mars 2021, autorėt raportuan normat e manifestimeve orale dhe orofaringeale tė dokumentuara nė pacientėt pediatrik me Covid-19, me qėllimin pėr tė pėrcaktuar lidhjen e kėtyre manifestimeve orale me simptoma tė tjera tė sindromės tek fėmijėt (MIS-C).
Autorėt kryen njė pėrmbledhje retrospektive tė pacientėve pediatrik me Covid-19 nė Spitalin e Fėmijėve Morgan Stanley nė New York-Presbyterian. Shenjat, simptomat dhe vlerat laboratorike tė dokumentuara u mblodhėn dhe u krahasuan me praninė e gjetjeve orale ose orofaringeale.

Rezultate

Qė nga 1 qershori i vitit 2020, 150 pacientė 21 vjeē ose mė tė rinj kanė rezultuar pozitivė me SARS-CoV-2. Nga kėta 150 pacientė, 47 kishin si diagnozė MIS-C nė kontekstin e Covid-19. Nga 47 pacientė me MIS-C, 100% kishin mė shumė se 5 ditė ethe mbi 38.0°C. Mosha mesatare e pacientėve me MIS-C ishte 9.0 vjet (diapazoni 1.3-20.0 vjet) dhe nuk kishte ndonjė ndryshim tė dukshėm tė lidhur me seksin (51.1% meshkuj, 48.9% femra) nė lidhje me fillimin e MIS-C post Covid.

Nė provimin oral 23 pacientė (48.9%) kishin buzė tė skuqura ose tė fryra, ndėrsa vetėm 5 (10.6%) kishin gjuhė luleshtrydhe. 27 (57.5%) zhvilluan konjuktivit dhe 32 (68.1%) kishin skuqje sistemike, 6 (12.8%) kishin edemė tė ekstremitetit dhe 9 (19.2%) kishin limfadenopati tė qafės sė mitrės. Gjashtė pacientė (12.8%) zhvilluan paralizė tė nervit kranial. Shumė pacientė gjithashtu pėrjetuan simptoma jospecifike si diarre (18 pacientė, 38.3%), tė vjella (24 pacientė, 51.1%), kollė (7 pacientė, 14.9%), nervozizėm (7 pacientė, 14.9%). Ose hundė tė lėngshme (3 pacientėt, 6.4%).

Shumica e pacientėve kishin PCR tė ngritur (44 pacientė, 93.6%) dhe ESR (35 pacientė, 87.5%) siē pritej nė njė gjendje inflamatore. Nė pėrgjithėsi, gjetjet orale ose orofaringeale u identifikuan nė mė shumė se gjysmėn (55.3%) tė pacientėve me MIS-C. Gjetjet orale ose orofaringeale ishin tė lidhura nė mėnyrė tė konsiderueshme me praninė e simptomave sistemike tė skuqjes dhe konjuktivitit.

Konkluzione

Nga tė dhėnat e kėtij studimi, tė cilat duhet tė konfirmohen edhe nė studime tė tjerė tė ngjashėm, mund tė konkludohet se prania e ndryshimeve orale ose orofaringeale mund tė jetė njė tregues i hershėm i MIS-C dhe duhet tė konsiderohet sugjestionues i MIS-C nė kontekstin e infeksioni me COVID-19.

Implikimet klinike

Incidenca e MIS-C ka tė ngjarė tė rritet me zhvillimin e pandemisė Covid-19. Stomatologėt mund tė luajnė njė rol themelor nė diagnostikimin e hershėm tė MIS-C, nė kontekstin e infeksionit Covid-19, duke analizuar manifestimet orale dhe duke identifikuar lezione orale nė pacientėt e shtruar nė spital me MIS-C tė konfirmuar.

Pėr mė shumė informacion:

Halepas S, Lee KC, Myers A, Yoon RK, Chung W, Peters SM. Oral manifestations of Covid-2019-related multisystem inflammatory syndrome in children: a review of 47 pediatric patients. JADA 2021:152(3):202-8.Pėr tė votuar duhet tė vendosni kredencialet tuaja nė Medikey
Nuk ėshtė interesantPak interesantInteresantShumė interesantEkstremisht interesant
( 0 votim / mesatar )
LOGIN


© LIFE SHPK   |   NIPT L41629010D