Irrigantėt kanalarė dhe dhimbja post endodontike e lidhur me ta

Endodonci | 13 Maj 2021 |

Irrigantėt kanalarė dhe dhimbja post endodontike e lidhur me ta

Nga Lara Figini


Dhimbja endodontike post-operative varet nga inflamacioni akut i indit periradikular, mund tė ndodhė midis 3% dhe 58% tė rasteve dhe gjithashtu mund tė varet nga mosha, seksi, prania e dhimbjes para operacionit dhe prania e lezioneve periapikale.

Dhimbja pas operacionit endodontik mund tė jetė e njė natyre mikrobiologjike, kimike ose mekanike, por a mund tė shoqėrohet me llojin e irrigantit qė pėrdoret pėr dezinfektimin e kanalit rrėnjė?

Tipologjia e kėrkimit dhe metoda e analizės

Nė njė studim tė rastėsishėm, tė botuar nė "Journal of Endodontics" nė maj 2021, autorėt vlerėsuan dhimbjen post-operative tė raportuar nga pacientėt pas trajtimit endodontik tė kryer me irrigant  me bazė hipoklorit natriumi 8.25% (NaOCl) krahasuar me dhimbjen post-operative post endodontike trajtimi i kryer me irrigant hipokloriti nė pėrqendrime mė tė ulėta dhe me klorheksidinė (CHX).

180 pacientė iu nėnshtruan njė seance tė vetme trajtimi endodontik qė pėrfshiu irrigant me 2.5%, 5.25% dhe 8.25% tretėsira NaOCl dhe 2% CHX u morėn nė shqyrtim.

Prania e dhimbjes post-operative u vlerėsua nė 24, 48 dhe 72 orė pas trajtimit dhe tė dhėnat u mblodhėn dhe u regjistruan duke pėrdorur shkallėn analoge vizuale (VAS). Gjithashtu u krye njė analizė pėrshkruese, njė regresion logjistik dhe testi Wald.

Rezultate

Studimi pėrfundimtar pėrfshiu gjithsej 169 pacientė, nder tė cilėt 107 ishin gra, dhe mosha mesatare ishte 38.1 +/- 14.4 vjet. Nuk kishte dallime tė rėndėsishme midis grupeve tė irrigantėve si nė aspektin e dhimbjes post-operative tė raportuar nga pacientėt, ashtu edhe nė marrjen e medikamenteve lehtėsues tė dhimbjeve nė fazat post-operative, dhe pėr pėrgjigjet e VAS (P> .05).

Nga analiza shumė variabile, si pas 24 orėsh dhe pėr tė gjitha intervalet kohore tė vlerėsuara, u gjet njė ndryshim i rėndėsishėm (P <.05) nė dhimbjen pas operacionit nė lidhje me kohėn e instrumentimit tė kanalit rrėnjėsor tė pėrdorur pėr mė shumė se 10 minuta dhe praninė e tepruar mbushje (mbushje e kanalit rrėnjė).

Konkluzione

Nga tė dhėnat e kėtij studimi, tė cilat duhet tė konfirmohen nė studime tė tjerė tė ngjashėm, mund tė konkludohet se nuk ka ndonjė ndryshim tė rėndėsishėm nė praninė e dhimbjes post-operative midis ujitjes me 8.25% hipoklorit natriumi dhe asaj tė pėrqendrimeve tė tjera mė tė ulėta tė hipokloritit tė natriumit ose me ujitje me klorheksidinė.

Sidoqoftė, koha e zgjatur e instrumentimit tė kanalit rrėnjėsor dhe materiali i tepėrt i mbushjes janė pėrgjegjės pėr rritjen e dhimbjes pas operacionit.

Implikime klinike

Zgjidhjet e irrigantėve luajnė njė rol tė rėndėsishėm gjatė terapisė endodontike. 8,25% e NaOCl duket tė jetė njė zgjidhje e sigurt krahasuar me tretėsira tė tjera dhe nuk rrit incidencėn e dhimbjes post-operatore.

Pėr mė shumė informacion:

Luciana Stadler Demenech, Jéssica Vavassori de Freitas, Flįvia Sens Fagundes Tomazinho, Flares Baratto-Filho, Marilisa Carneiro Lećo Gabardo. Postoperative pain after endodontic treatment under irrigation with 8.25% sodium hypochlorite and other solutions: a randomized clinical trial. J Endod 2021 May;47(5):696-704.Pėr tė votuar duhet tė vendosni kredencialet tuaja nė Medikey
Nuk ėshtė interesantPak interesantInteresantShumė interesantEkstremisht interesant
( 0 votim / mesatar )
LOGIN


© LIFE SHPK   |   NIPT L41629010D