Trajtimet komplekse endodontike: ēfarė ndikon nė suksesin e tyre nė distancė

Endodonci | 21 Prill 2021 |

Trajtimet komplekse endodontike: ēfarė ndikon nė suksesin e tyre nė distancė

Nga Lara Figini


Pas trajtimit tė kanalit rrėnjė (primar ose sekondar) prognoza pėr shėrimin endodontik ndikohet nga disa faktorė:

  • anatomia e rrėnjės;
  • cilėsia dhe pėrshtatshmėria e terapisė endodontike tė kryer;
  • prania e njė radiolucence para operacionit;
  • ndėrlikimet gjatė fazave operative (pėr shembull, instrumente tė prishur ose shpime);
  • cilėsia e restaurimit koronal;
  • cilėsia e mbushjes sė kanalit rrėnjė;
  • ruajtja e morfologjisė origjinale tė kanalit rrėnjė etj.

Jo tė gjitha terapitė e kanalit rrėnjė janė tė njėjta, por ato kanė nivele tė ndryshme vėshtirėsie nė varėsi tė anatomisė sė rrėnjės, trajtimeve tė mėparshme tė kryera, etj.

Pėr tė vlerėsuar vėshtirėsinė e trajtimit endodontik, janė hartuar udhėzime pėr dentistin tė cilat bazohen nė njė rezultat tė klasifikimit tė trajtimit endodontik (ETC), me qėllimin kryesor tė ndihmojnė mjekun e pėrgjithshėm kur referon njė pacient te njė specialist i endodoncisė ose jo.

Shkalla ETC e ndan nivelin e vėshtirėsisė sė trajtimit endodontik nė tre klasa.

Klasa I tregon njė trajtim endodontik tė rrezikut mesatar, me probleme tė kufizuara para operacionit (pėr shembull, njė dhėmb molar me 3 kanale pa kalcifikim ose lakim tė rrėnjės, i lehtė pėr tu izoluar me digėn e gomės).
Klasa II pėrfaqėson njė rrezik tė lartė tė ndėrlikimeve tė mundshme gjatė procedurės endodontike kėshtu qė marrja e njė rezultati tė parashikueshėm tė trajtimit do tė ishte e vėshtirė edhe pėr njė dentist me pėrvojė (pėr shembull, njė dhėmb molar me > 3 kanale, lakim tė moderuar tė rrėnjės [10 ° -30 °] dhe kanalet e kalcifikuara).
Klasa III pėrfshin trajtime tė kanalit rrėnjėsor me rrezik tė lartė me ndėrlikime procedurale dhe pėr tė cilat kėrkohen njohuri tė pėrparuara dhe mjete specifike pėr tė arritur njė rezultat tė parashikueshėm tė trajtimit (pėr shembull, njė dhėmb molar me praninė e njė instrumenti tė prishur).

Tipologjia e kėrkimit dhe modaliteti i analizės

Nė njė studim klinik, botuar nė "Journal of Dentistry" nė shkurt 2021, autorėt vlerėsuan mbijetesėn dhe suksesin e dhėmbėve molarė me rezultate tė klasės II dhe III ETC, pas trajtimit kompleks endodontik, me 89 muaj ndjekje. Molarėt e parė dhe tė dytė tė maksilarit dhe mandibulės tė trajtuar endodontikisht ishin pėrfshirė nė studim. Njė total prej 416 trajtimesh tė kanalit rrėnjė u kryen nga 2 dentistė me pėrvojė.

Kriteret e pėrfshirjes ishin: dhėmbėt molarė qė kėrkojnė trajtim primar ose sekondar tė kanalit rrėnjėsor dhe pacientė mbi moshėn 18 vjeē me njė vlerėsim ≤2 tė "American Society of Anesthesiologists (ASA)". Dhėmbėt me maja tė hapura, nė tė cilat u krye trajtimi jo-kirurgjikal i kombinuar me trajtim kirurgjik, me rezultatin ETC I ose pacientė mė tė vegjėl se 18 vjeē ose me njė rezultat ASA> 2 u pėrjashtuan. Cilėsia e restaurimit u vlerėsua duke pėrdorur kriteret e IHD.

Tė gjitha procedurat endodontike u kryen nėn mikroskop (OPMI Pico; Zeiss, Oberkochen, Gjermani) me izolim tė digės sė gomės dhe sipas njė protokolli tė standardizuar tė funksionimit.

Rezultate

279 molarė tė trajtuar endodontikisht nė 245 pacientė u pėrfshinė pėr analizė tė mbijetesės dhe 268 molarė pėr suksesin endodontik. Pas 89 muajsh, mbijetesa kumulative ishte 91.7% (95% CI: 86.8% -94.9%). Mungesa e dhėmbėve tė ngjitur dhe ndryshimi nė morfologjinė e kanalit rrėnjėsor uli ndjeshėm probabilitetin e mbijetesės sė dhėmbėve tė trajtuar.

Shkalla kumulative e shėrimit endodontik pas 48 dhe 89 muajsh ishte pėrkatėsisht 82.2% dhe 51.1%. Ndryshimi nė morfologjinė e kanalit rrėnjė dhe vula koronare joadekuate ulėn ndjeshėm probabilitetin e shėrimit endodontik. Restaurimet indirekte arritėn rezultate estetike dhe rezultate biologjike tė IHD-ve, megjithatė, nuk u gjet asnjė ndryshim i rėndėsishėm midis restaurimeve direkte dhe indirekte nė lidhje me rezultatin funksional tė IHD-ve.

Konkluzione
Nga tė dhėnat e kėtij studimi, tė cilat duhet tė konfirmohen nė studime tė tjera tė ngjashme, mund tė konkludohet se pas 89 muajsh mbijetesa kumulative e molarėve qė kėrkojnė trajtim kompleks endodontik ishte 91.7%.

Implikimet klinike

Shpesh dentisti pėrballet me dilemėn nėse duhet tė kryejė njė (ri) trajtim kompleks endodontik ose tė marrė nė konsideratė mundėsi tė tjera trajtimi pėr dhėmbėt molarė qė kėrkojnė ri-operacion.
Sidoqoftė, mbijetesa e dhėmbėve molarė me (ri) trajtim kompleks endodontik duket tė jetė e kėnaqshme deri nė 89 muaj ndjekje dhe pėr kėtė arsye pėrfaqėson njė zgjidhje tė besueshme dhe tė zbatueshme nė distancė.

Pėr mė shumė informacion:

Maurits CFM de Kuijper, Eric W Meisberger, Amarins G Rijpkema, Cathleen T Fong, Jantien HW De Beus, Mutlu Özcan, Marco S Cune, Marco MM Gresnigt. Survival of molar teeth in need of complex endodontic treatment: influence of the endodontic treatment and quality of the restoration. J Dent 2021 Feb 19;108:103611.Pėr tė votuar duhet tė vendosni kredencialet tuaja nė Medikey
Nuk ėshtė interesantPak interesantInteresantShumė interesantEkstremisht interesant
Interesant ( 5 votim / mesatar 3 )
LOGIN


© LIFE SHPK   |   NIPT L41629010D